Ostravská babská kapela Kapriola vydala CD Rebellion, houslistka Dona Michelle i sólovou desku

Ostravská babská kapela Kapriola vydala CD Rebellion, houslistka Dona Michelle i sólovou desku

Tisk

Kapriola CD (2)

Na Moravě jsou hezké a muzikální holky. Známá ženská rocková kapela Kapriola v průběhu doby kovidové změnila své osazenstvo, natočila nové album Rebellion a hlavní protagonistka kapely Dona Michelle má i své nové sólové houslové album Mysterious Violin. S Donou Michelle jsem udělala krátký rozhovor, v němž prozradila všechno podstatné.

Co je nového v Kapriole za poslední roky?

Máme nové CD, natočený klip k jedné písni, přibraly jsme druhou kytaristku, za poslední 4 měsíce jsme měly 2 svatby v kapele. Máme spoustu nových promo fotek. V podstatě už nejsme ostravská kapela, výstižněji by znělo „moravská”, každá z nás je z jiného regionu – Opava, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Brno. Z toho důvodu se nescházíme pravidelně každý týden, ale v rámci možností v jiných časových intervalech…

Stále jsme dívčí kapela, vzhledem k neustále ubíhajícímu času už spíše ženská, dámská, nejvýstižněji babská. Stabilizoval se nám i věkový průměr, paralelně to šlo nahoru i dolů, jsme už v podstatě dvougenerační kapela.

kapriola2

Současná sestava:

bicí - Monika Pellová (dříve bubenice v kapele Loretta, na české scéně známá hlavně v 80. letech), basa - Mercy (Marcela Gielerová, dříve bicí v Kapriole), zpěv - Michaela Vojtíšková, kytara a housle - Dona Michelle (Michaela Ripková), druhá kytara - Lucie Andrássy (Sunar Rock)

Představíš vaše nové album?

Nové CD se jmenuje Rebellion, natáčelo se v době corona krize a lockdownu, je na něm 9 písniček, z toho jedna cover (Led Zeppelin - Whole Lotta Love), poprvé jsme u několika songů použily angličtinu, převažují ale české texty. Písničky mají jak komerční charakter, tak naši introspektivní potemnělost. Klip jsme natočily na pomalejší píseň „I v nás žije stín”, natáčelo se v Českých Budějovicích a režie se ujala výborná Lucie Gukkertová.

A dělaly jste zase sexy nahé kalendáře?

Kalendáře momentálně nejsou na pořadu dění. Focení jsme nějaké absolvovaly, velmi se nám osvědčila spolupráce s manželskou dvojicí Vendulou a Romanem Moravcovými, alias Mirror Photos.

Kapriola

Co všechno se dělo během koronakrize?

Během koronakrize jsem si hlavně stavěla svůj sólový houslový repertoár a cvičila přiměřeně na kytaru. S kapelou jsme měly online diskutované zkoušky s přiměřeným množstvím mírného alkoholu, bez nástrojů, pouze v mluvené formě. Nebylo to špatné, ale osobní kontakt je samozřejmě lepší...

Dost akcí pořadatelé zrušili, ale něco málo bylo, např. Rot kart fest, nějaké menší akce, pivní slavnosti. Poměrně hodně jsem hrála na housle – svatby, různé rodinné akce, obecní akce atd.

kapriola3

Co tvoje sólové věci?

Svůj houslový repertoár mám rozdělený do dvou kategorií – vlastní věci k poslechu založené na používání různých krabiček, kytarových efektů a improvizaci a „zábavní” repertoár vycházející ze songů, které lidi znají, rádi si je poslechnou, zazpívají...

Taky hodně improvizuju, ale držím se zažitých, známých a osvědčených struktur, od klasiky přes lidové písně, čardáše po covery známých rockových melodií přenesených do houslového hávu. V podstatě všechno, u čeho jsem si schopna sama zpracovat a nahrát doprovodné stopy.

kapriola1

Co prozradíš o své sólové desce?

Začaly se mi hromadit různé nápady, které jsem neupotřebila v Kapriole, ani při svém živém houslovém hraní, navíc mi vyšla žádost o grant na natočení CD a dostala jsem od města Opavy nějaké peníze za tímto účelem. CD je vyloženě poslechová záležitost, a rovněž se na něm potká vícero stylů, jejichž společným jmenovatelem jsou právě housle.

Kapriola CD

Foto: kromě CD kapelu fotili manželé Moravcovi Mirror Photos


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Anna Julie Slováčková: Chtěla bych, aby lidé měli rádi sami sebe

a s200Mladou herečku a zpěvačku Annu Julii Slováčkovou můžete již několik měsíců vídat na prknech Divadla Kalich jako Rózi v kultovním muzikálu Krysař. Jak se s novou rolí sžila a jaké plány má v novém roce 2018 se dočtete v následujícím rozhovor...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Hitmaker Hellmut Sickel, ex manžel Heleny Vondráčkové, se vrací na českou pop scénu

hellmut200Zatímco v osmdesátých letech komponoval především pro svou tehdejší manželku Helenu Vondráčkovou a po jejich rozvodu se na dlouhá léta z české pop scény vytratil, letos se Hellmut Sickel vrací. Pro debutové album zpívajícího textaře Vladyho Gryce zk...


Literatura

Paynův Zázrak v plechovce

Zazrak v plechovce200Téměř sedmdesátiletý Američan C. D. Payne rozhodně nelení a pokračuje v chrlení poutavých knih. Tu poslední s názvem Zázrak v plechovce českým čtenářům klasicky přináší nakladatelství JOTA.

 ...

Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Jako nikdy vhlédneme do duše umírajícího umělce

200filmFilmový obraz lidí, vědomých blížícího se konce své pozemské pouti, zdůrazňoval v minulých desetiletích hlavně jejich nenadálou aktivitu, kdy se pokoušeli něco změnit či prosadit - z české tvorby lze uvést zejména Kachyňova Směšného pána (1969), jatého př...