Přišel jsem do dobrého týmu, to je důležité, říká Pavel Sedláček

Přišel jsem do dobrého týmu, to je důležité, říká Pavel Sedláček

Tisk

sedlacek perex fotoO současné situaci v kultuře především v Domě kultury v Kroměříž vypráví v následujícím rozhovoru Mgr. Pavel Sedláček, který je ředitelem této instituce dva roky. „Především do mých představ a práce zásadně zasáhla covidová doba. Běžný stav jsem zažil jen půl roku. Nicméně organizace akcí je kolektivní záležitostí. To si myslím, že funguje,“ tvrdí.

Kulturní sezóna začala i v Domě kultury v Kroměříži, a tak se zeptám, které akce vám od konce léta udělaly radost?

Vlastně všechny. Jsem rád za každou, která umožňuje lidem přijít, potkat se, pobavit se a odcházet s nezapomenutelným zážitkem. Měli jsme vyprodáno na kapelu Kryštof, Hradišťan a Javory, na Luboše Pospíšila, Michala Horáka. Chodí se do kina, především Karel hodně táhne.

Na co může těšit do Vánoc publikum a na co nejvíc se těšíte vy sám?

Nachystali jsme toho hodně jak na kulturáku, tak v Klubu Starý pivovar i kině. Z větších produkcí to bude Marie Rottrová, Aneta Langerová, Moravanka, Druhá tráva, divadelní komedie The Naked True-Odhalená pravda, cestovatelská přednáška Jiřího Kolbaby, beseda s hercem Pavlem Novým. Já se hodně těším na světovou premiéru programu Dialogy s Krylem, také na Oskar Petr Band a program Vzpomínka na Marsyas. Samozřejmě se chystáme i na venkovní akce, tedy Svatomartinské hodování, Rozsvěcení vánočního stromu, také premiérovou kulišárnu s názvem Adventní šnorchlovačka, kterou chystáme na Velké náměstí na 18. prosince.

sedlacek foto 1

Od letošního podzimu začal i program Klub Starý pivovar. Co všechno chce nabídnout a v čem se bude lišit od akcí na „kulturáku“?

Už jsem to naznačil. „Pivec“ jede. Máme za se sebou desítky produkcí a další nás čekají. Jde o klubové zařízení s kouzelnou atmosférou a maximální diváckou kapacitou 120 lidí. Od toho se odvíjí i program, tedy besedy, menší hudební produkce, folk, písničkáři, cestovatelské přednášky a tak dále. Samozřejmě, že úchvatné prostory klubu využívají i městské organizace, město samotné, školy, školky, kroužky.

Pokud vím, 17. listopadu proběhne v Kroměříži i světová premiéra jednoho koncertního recitálu…

Ano, už jsem to naznačil. Nachystal ho zpěvák formace 4TET, David Uličník. Zazpívá známé i méně povědomé písničky Karla Kryla. Program doplní i recitace básní. Světová premiéra je součástí celodenního programu, který obnáší například výstavu budovatelských plakátů s názvem Kupředu levá, dále „studnu přání“, také celodenní bezplatný vstup do Expozice Karla Kryla.

sedlacek foto  2

Když se vrátíte zpět, tak jak jste zvládal covidové časy, kdy byl „kulturák“ zavřený a kultura nemohla fungovat řadu měsíců?

Byla to těžká a nejistá doba. A bohužel stále je. Kultura si z této doby, podle mě, ponese následky ještě dva až tři roky.

Letos v říjnu začalo znovu po několika měsících fungovat Kino Nadsklepí. Proč bylo zavřeno?

Firma opravovala dva a půl měsíce vzduchotechniku. Dělníci například vyměnili komoru plynového ohřívače, nové jsou i rozvody a otopná tělesa systému ústředního vytápění. Návštěvníci snad ocení komfortnější prostředí.

sedlacek foto 3

Jste dva roky ve funkci ředitele. V čem se liší představy, které jste měl před nástupem, a jaká je dnešní realita?

Především do mých představ a práce zásadně zasáhla covidová doba. Běžný stav jsem zažil jen půl roku. Organizace akcí je nicméně kolektivní záležitostí. To si myslím, že funguje. Jsme schopní se o věcech radit, koordinovat, korigovat. Přišel jsem do dobrého týmu, to je důležité.


Foto Robert Rohál

Přišel jsem do dobrého týmu, to je důležité, říká Pavel Sedláček

 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Markéta Harasimová

MH200Markétu Harasimovou znám poměrně krátkou dobu, ale po přečtení jejího románu Poháry touhy se mi tak nějak dostala pod kůži. A protože jsem ji chtěla poznat víc, zrodil se tento rozhovor:

 

 

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Dvě tvořilky, díky nimž se v jihočeské Soběslavi kreativně vyřádí děti i dospělí

kreativ sobeslav rozhovor200První březnové dny přinesou jistě nejen závan jara, ale i pořádný průvan kreativity, který mají na svědomí Michaela Oubramová Radová a Martina Šimonová. A odkud vane vítr, to vám t...


Literatura

Asfaltoví andělé – když víra zachází až příliš daleko

andele perexSvět se vlivem globalizace (jakoby) zmenšuje, to pociťuje asi každý z nás. Jeden by si mohl myslet, že když lidé žijí v multikulturních prostředích, že začnou být více tolerantní a otevření. Praxe ale tuto domněnku úplně nepotvrzuje. Například n...

Divadlo

RockOpera Praha chystá výběrový vinyl, DVD s Vymítačem a láká na nový podzimní program

RockOpera 200RockOpera Praha rozhodně nezahálí a chystá pro své fanoušky několik novinek. Dokončila své první kompilační album Best Of RockOpera Praha I, které vyjde jako klasické CD i ve formě vinylu. Dále připravila speciální DVD se záznamem hororového...

Film

Festival Film a architektura oslaví desátý ročník

film a architektura 200Ve dnech 30. 9. – 4. 10. proběhne ve třinácti českých a slovenských městech již podesáté festival Film a architektura. Jubilejní ročník s podtitulem “Spojení” poukáže na důležitou roli architektury při propojování lidí,...