Povídky o vlasti: Z pera břitkého kritika Kremlu

Povídky o vlasti: Z pera břitkého kritika Kremlu

povidky o vlasti200V květnu došlo ke 2. vydání souboru Povídky o vlasti od progresivního ruského autora Dmitrije Glukhovskeho. Ruská satira má hluboké kořeny, je stále aktuální a navíc se v dnešní pohnuté době dobře prodává. Hlavně však stojí za přečtení!

 Glukhovsky, to není jen Metro 2033

Dmitrij Aleksejevič Gluchovskij (* 1979) je ruský spisovatel a novinář. Čtyři a půl roku žil a studoval v Izraeli, pracoval v Německu a ve Francii. Působil jako válečný korespondent v Izraeli a Abcházii, v Rádiu Rusko a ve stanici Deutsche Welle, na kanálech Euronews a Russia Today. Debutoval jako internetový spisovatel sci-fi románem Metro 2033, jehož části publikoval na stránkách www.m-e-t-r-o.ru. Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 (cena je označována jako literární nobelovka za sci-fi), jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře.

Povídky o vlasti podruhé

V češtině vyšla tato kniha poprvé v roce 2017, nyní v roce 2022 je doplněna o dvě povídky (Síra, Oppenheimer) a má nový, temnější přebal. Dílo je poplatné své době, a ač může působit archaičtějším dojmem jednak kvůli pragmatickému jazyku prostého květnatosti, druhak kvůli popisu zastaralého státního a úřednického aparátu, právě zde se odráží úpadek impéria a zrcadlí osudy obyčejných lidí, to je ta pověstná esence bytí ve vodce.

V osmnácti kratších i delších povídkách se autor zakousl do popisu běžné reality života v Rusku a s nadsázkou nám poskytl satirický vhled do sociálního společenství, kde se objevu panoptikum archetypů nejrůznějších lidí a nechybí téma rasismu, opakující se motivy korupce, bezútěšnosti a síly politického státu.

Atmosféra Ruska

Z povídek na vás dýchne atmosféra Ruska a nebude to obrázek nijak přívětivý, bahno lidské existence vás pohltí. Pokud se chcete na Rusko podívat kritickýma, ale bystrýma očima výjimečného autora primárně scifi, máte neopakovatelnou možnost!

povidky o vlasti

Název: Povídky o vlasti
Autor: Dmitry Glukhovsky
Žánr: povídky, satira
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 240
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/povidky-o-vlasti/kniha/15156/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

VinCafe: „Zákazníci často odcházejí příjemně překvapení - nejlépe pak s lahvinkou v ruce“

VinCafe 200V dubnu tohoto roku se ve Zlíně otevřelo VinCafe – vinotéka s kavárnou. Dobré víno, výborná káva, lahodně vypadající dezerty, to vše v útulném prostředí ve stylu Provence. VinCafe vede matka s dcerou a my oslovili tu mladší z nich, Patricii Hluští...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Jak vychovávat děti – zásady úspěšné vladařky

MACHIAVELLI 200Každý, kdo někdy vychovával děti, ví, co je to za dřinu a kolik emočně náročných situací a případně žaludečních vředů může taková adrenalinová aktivita otevřít. Suzanne Evansová, matka čtyř dětí, o tom ví své. Získala dokt...


Literatura

1967: Rok, kdy jsem se narodil(a)

1967 perexNakladatelství BizBooks přichází s novou řadou knih, jejichž samostatné svazky se budou věnovat jednotlivým rokům 20.století. Publicistka Jarmila Frejtichová jako první čtenářům představuje rok 1967. Jak už napoví název knihy 1967: Rok, kdy jsem ...

Divadlo

Dalším hitem brněnského Buranteátru je bezpochyby Pán s kaméliemi

pan s kameliemi plakat 200Říkáte si, že vás nemůže v divadle nic překvapit? Chcete od večera stráveného ve společnosti lidí jdoucími za kulturou něco víc než samotný děj představení a jde vám i o celkový zážitek, než o pouhý dojem ze shlédnuté...

Film

Nečekaně ztřeštěný výlet do Litvy

litva200Severský filmový podzim nabízí nejen filmy severských zemí, jak by název mohl napovídat, ale hranice se rozšiřují i na filmy z pobaltských republik. Ve filmu Litva, do toho! se můžete seznámit s největší pobaltskou zemí prostřednictvím ztřeštěné roa...