Na hraně

Na hraně

Tisk

na hrane200Metafora vydala v květnu temnou knihu Na hraně od francouzského autora René Manzora. Rituální vraždy, zběsilé pátrání, nesourodá dvojice vyšetřovatelů a pravda ukrytá za hranicí rozumu. Pěkně zamotaný příběh pro náročného čtenáře.

 

 

Ne neznámý francouzský autor

René Manzor (* 1959) se původně živil jako televizní režisér a scénárista a literatuře se profesionálně věnuje teprve několik let. První román Rivalské duše mu vyšel v roce 2012 a etabloval se jím jako autor prvotřídních thrillerů. Následovaly další čtyři knihy, a poslední z nich je právě Na hraně, první v českém překladu.

Řadová detektivka? Vůbec!

Vyprávění nás zavede do malé vesnice v Okcitánii, kde byla v noci upálena mladá dívka. Kapitánka Julie Frayssová je odvolána z právě začínající dovolené a pověřena rozbíhajícím se vyšetřováním. To má konzultovat s Novakem Marrekem, bývalým kapitánem, který přede dvěma lety vyšetřoval podobné případy. Marreka však tyto nevyřešené případy a posedlost jimi dovedly až do psychiatrické léčebny, a tudíž postavily mimo službu. Jak se popere s démony z minulosti a jak se tato na první pohled neslučitelná vyšetřovací dvojice naučí spolupracovat? Podaří se jim najít pravdu?

Francouzský šarm

Próza francouzských autorů je typická něčím pro mě nepopsatelným, nehmatatelným – snad snahou soustředit se na duchovní svět a střet rozličných postav, a nejinak je tomu i v případě Na hraně. Autor ve svém psaní nezapře svou původní profesi scénáristy, ale to není ničemu na škodu. Nemáme tady typickou detektivku, byť v prvé půli knihu tomu vše naznačuje. Autor nás ale umně uvádí do spirály bludů a snad i šílenství protagonisty, jelikož nic není na první pohled takové, jaké se může zdát. Jsou představy někdy lepší než skutečnost?

Na hraně nesedne svým náročnějším stylem každému čtenáři, protože nepůsobí přímočaře a velmi často nás pokouší v tom, co je pravda a co je iluze. Pokud však dočtete až do konce, závěr vás donutí přehodnotit vše, co jste právě přečetli. Jednoduše vynikající francouzský thriller, snad se brzy dočkáme něčeho dalšího z pera René Manzora v češtině.

na hrane

Název: Na hraně
Autor: René Manzor
Původní název: A vif (2021)
Žánr: thriller
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 320
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.grada.cz/na-hrane-12630/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Kytarista německé skupiny Xandria: „Dostáváme se na level, který od nás lidé opravdu očekávají!“

xandria marco 200Německá skupina Xandria servíruje symfonický metal v čele s novou vokalistkou Manuelou Kraller. Nejen na ni a jejich poslední desku Neverworld´s end jsme se zeptali kytaristy a kláves...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Příběh, který vás zasáhne

dan200„Uděláš pro mě něco?“ zeptá se jedna ze dvou hlavních postav románu Dánská dívka a rozpoutá tak nečekané, ve své době šokující, dění, které vede k metamorfóze druhé z nich. Malíř Einar Wegener se na naléhání své ženy, rovněž malířky, které nepřišla modelka...


Literatura

Kdo si zahrává se studenty v Údolí?
ImageJednou z  knižních novinek nakladatelství DEUS je román německé spisovatelky Krystyny Kuhn Údolí. Sezóna 1: Hra. Jedná se o úvodní díl knižní řady Údolí, jehož druhá část se dostane ...

Divadlo

Autentická vzpomínka na devadesátá léta aneb punk’s not dead v brněnském HaDivadle

roky 90 200Jaká byla devadesátá léta pro generaci dnešních třicátníků? Jak jsme prožívali a vnímali dobu, kdy se naši rodiče opět stali dětmi v prchavém ráji divokého kapitalismu? Ondřej Novotný nám ve své nové divadelní inscenaci představuj...

Film

Záhy začne další ročník Febiofestu

Febiofest JJ perex
Stejně jako v uplynulých letech se i letos pořádá v Praze FEBIOFEST. Tato filmová přehlídka, obohacená i soutěžními sekcemi, se měla původně uskutečnit na jaře, avšak kvůli epidemii covidu byla odložena.  Začíná v pátek ...