Na hraně

Na hraně

na hrane200Metafora vydala v květnu temnou knihu Na hraně od francouzského autora René Manzora. Rituální vraždy, zběsilé pátrání, nesourodá dvojice vyšetřovatelů a pravda ukrytá za hranicí rozumu. Pěkně zamotaný příběh pro náročného čtenáře.

 

 

Ne neznámý francouzský autor

René Manzor (* 1959) se původně živil jako televizní režisér a scénárista a literatuře se profesionálně věnuje teprve několik let. První román Rivalské duše mu vyšel v roce 2012 a etabloval se jím jako autor prvotřídních thrillerů. Následovaly další čtyři knihy, a poslední z nich je právě Na hraně, první v českém překladu.

Řadová detektivka? Vůbec!

Vyprávění nás zavede do malé vesnice v Okcitánii, kde byla v noci upálena mladá dívka. Kapitánka Julie Frayssová je odvolána z právě začínající dovolené a pověřena rozbíhajícím se vyšetřováním. To má konzultovat s Novakem Marrekem, bývalým kapitánem, který přede dvěma lety vyšetřoval podobné případy. Marreka však tyto nevyřešené případy a posedlost jimi dovedly až do psychiatrické léčebny, a tudíž postavily mimo službu. Jak se popere s démony z minulosti a jak se tato na první pohled neslučitelná vyšetřovací dvojice naučí spolupracovat? Podaří se jim najít pravdu?

Francouzský šarm

Próza francouzských autorů je typická něčím pro mě nepopsatelným, nehmatatelným – snad snahou soustředit se na duchovní svět a střet rozličných postav, a nejinak je tomu i v případě Na hraně. Autor ve svém psaní nezapře svou původní profesi scénáristy, ale to není ničemu na škodu. Nemáme tady typickou detektivku, byť v prvé půli knihu tomu vše naznačuje. Autor nás ale umně uvádí do spirály bludů a snad i šílenství protagonisty, jelikož nic není na první pohled takové, jaké se může zdát. Jsou představy někdy lepší než skutečnost?

Na hraně nesedne svým náročnějším stylem každému čtenáři, protože nepůsobí přímočaře a velmi často nás pokouší v tom, co je pravda a co je iluze. Pokud však dočtete až do konce, závěr vás donutí přehodnotit vše, co jste právě přečetli. Jednoduše vynikající francouzský thriller, snad se brzy dočkáme něčeho dalšího z pera René Manzora v češtině.

na hrane

Název: Na hraně
Autor: René Manzor
Původní název: A vif (2021)
Žánr: thriller
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 320
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.grada.cz/na-hrane-12630/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Hana Hindráková: „Africká mentalita se od české velmi liší. Lidé žijí pro dnešní den a nepřemýšlejí nad tím, co bude v budoucnosti.“

200rozVyzpovídali jsme pro vás mladou spisovatelku Hanu Hindrákovou, která strávila nějaký čas v Keni a dokázala své zkušenosti zúročit ve dvou úspěšných knihách. V tomto rozhovoru nebude řeč jen o nich – zaměříme se i na její organizaci FAIR.

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Lucas Page se vrací ještě vtipnější než dříve

pod tlakem200Po loňském Městě plném oken vychází další kniha Roberta Pobiho tentokrát s názvem Pod tlakem.

 

...

Literatura

Je záhodno se přimlouvat za dnešní dobu?

burian primluva za dnesni dobu 200Hektická doba, celý den v poklusu, v hlavě jen pracovní záležitosti, tak vypadá život mnohých z nás. Tak nějak se vytrácí čas se pozastavit nad věcmi a jevy, které nás obklopují, vytvářejí kulisy naše...

Divadlo

ImproEvents Prague - Daniel Lepkoff a Wendy Houstoun

altTřetí ročník mezinárodního festivalu taneční a divadelní improvizace ImproEvents Prague proběhne od 28. května – 8. června 2012 ve Studiu ALTA v Praze. Hosty letošního ročníku jsou americký tanečník, choreograf a improvi...

Film

Léto s Best film fest

altJiž podruhé se uskuteční ve čtyřech vybraných pražských kinech filmová přehlídka toho nejlepšího za posledního půl roku. Nejúspěšnější a divácky nejnavštěvovanější snímky budou na týden opět nasazeny do programů promítání a kdokoliv tak má možnost shlédnout to, c...