Cesta do blikajícího pekla aneb může se to stát i vám

Cesta do blikajícího pekla aneb může se to stát i vám

Tisk

cesta-do-blikajiciho-pekla 200V nakladatelství Pointa vyšla kniha Šárce Medkové, kterou někteří mohou znát z jejího blogu na iDnes.cz. V Cestě do blikajícího pekla přináší velmi osobní zpověď.

 

 

 

Milena se živí jako bankovní úřednice a doma má malé děti i milujícího manžela. Na první pohled vede běžný a spokojený život, ale je gamblerkou. Celou dobu, co je doma jen přemýšlí nad tím, jak zmizet z domu k automatům. Tam se před ní otevírá úplně jiný svět, kde je to jen nahoru nebo dolů, buď anebo, výhra nebo prohra. A je jasné, že ta prohra přichází vždy častěji.

Čtenář napjatě sleduje, jak to v těchto kruzích chodí a především, jak to člověku ovlivňuje, a hlavně ničí život. Pro Milenu jako by neexistovalo nic jiného než automaty – kamarády a známé využívá k půjčování peněz, zanedbává manžela i děti a přistupuje také k několika riskantním krokům jako je například půjčka od nebankovní společnosti.

„Zůstala jsem doma sama, jen s Beou. Sama na všechny ty výčitky a sebeobviňování. Matějovy uplakané oči mě hodně mrzely. To jsem asi fakt přehnala. Ale mohla jsem odejít z herny, když jsem zrovna měla v kreditu tři litry a jelo to furt nahoru? Ať si všichni trhnou nohou. Tak jsem prošvihla nějakou podělanou besídku, no. Zboří se snad kvůli tomu svět? Já mám úplně jiné starosti. Na účtu jsem v minusu, po kapsách maximálně osmdesát korun. To jsou ty opravdový problémy! Proč už nevyhrávám? Že bych si vybírala špatný stroje? Nebo to chce změnit hernu? Už ani sama sobě neslibuju, že to bylo naposledy. Mám novou mantru. Příště vyhraju. Příště vyhraju. Příště vyhraju.“ (str. 67)

Knihy jako je tato mám moc ráda, protože čtivou formou dokáží ukázat něco, co člověk nezná. Šárka Medková si někde pomohla fikcí, ale je jasné, že moc dobře ví, jak to se závislostí na hraní chodí. Vše popisuje tak, že si uvědomíte, jak jednoduše se takové vybočení z normálu může stát každému a jak složitá je z něj cesta. Vždyť kdo by někdy nechtěl vyhrát tisíce za dvacetikorunu? Nebo najít milion na stíracím losu?

Cesta do blikajícího pekla se velmi dobře četla, jedná se o krátkou knihu ovšem se silným příběhem. Mileně budete fandit, v duchu nadávat a hlavně jí to nebudete závidět.

Šárka Medková je v první řadě matka. Také je blogerka. Po deseti letech psaní na portál Idnes.cz se tak už může nazývat. A pak ji napadlo, že se stane i spisovatelkou. Psaní ji totiž nabíjí energií, která jí častokrát schází při výchově. Vystudovala zemědělskou školu, ale kromě lásky ke zvířatům si z ní nic neodnesla. Vlastně něco ano. Maturitní vysvědčení, na které sedá už 25 let prach, a umění kydat hnůj. To druhé se jí možná bude ještě v životě hodit.

cesta-do-blikajiciho-pekla

Cesta do blikajícího pekla
Autor: Šárka Medková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2022
Počet stran: 152
Hodnocení: 85 %

https://pointa.cz/project/fb247435-9302-11eb-9d7d-4a5df0861c6d


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ostravská babská kapela Kapriola vydala CD Rebellion, houslistka Dona Michelle i sólovou desku

Kapriola CD (2)

Na Moravě jsou hezké a muzikální holky. Známá ženská rocková kapela Kapriola v průběhu doby kovidové změnila své osazenstvo, natočila nové album Rebellion a hlavní protagonistka kapely Dona Michelle má ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Tetování jako rozsudek smrt

Inkoust perexKruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu.

...

Literatura

Co napsala dívka na hedvábí?


Divka, ktera psala na hedvabi, perexBěžně píšeme na papír. Ale na hedvábí? Na to přece maximálně vyšíváme nebo malujeme. Ale psát na něj? Co vedlo Dívku, která psala na hedvábí, aby cosi zaznamenala na kus látky? Jak...

Divadlo

Na road-movie? Jedině se slušným člověkem!

slusny-clovek200Jízda životem, i tak bychom mohli nazvat novou inscenaci Švandova divadla. Martina Krátká napsala a zrežírovala novou hru pro smíchovské divadlo na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Nachystejte si jízdenky, revizor vašeho ž...

Film

Corpus Christi: Polské drama nominované na Oscara přináší očistný příběh hříchu

corpus-christi 200Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení. Corpus Christi, který režíroval Jan Komasa a v jehož hlavní roli exceluje Bartosz Bielenia, se vedle nominace na Oscara v sekci nejlepší zahraniční film pyšní oceněním z MFF Benátky a ...