Od semínka v prach: Něžné vyprávění o jedné zahradě

Od semínka v prach: Něžné vyprávění o jedné zahradě

Tisk

Od semínka v prach 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Od semínka v prach od Marce Hamera nabízející milý pohled na práci s rostlinami.

 

 

Kniha má podtitul O životě, přírodě a jedné zahradě a musím říct, že je tentokrát naprosto výstižný. Na stránkách knihy sledujeme od ledna do prosince příběh jednoho zahradníka milujícího tuto práci i přírodu. Popisuje práce náročné i jednoduché, všímá si jak rostlin, tak i zvířat a rád pozoruje život jeho zaměstnavatelky – paní Cashmerové. Miluje však svou manželku a občas se tak zaměřuje i na chvíle chvíle strávené s ní.

Od semínka v prach skvěle plyne. Skrze autorovo vyprávění cítíte, jak se mění počasí, jak souvisí s náladou a necháváte na sebe působit jeho klid. Líbilo se mi, jak až mimoděk je titul i poučný, a to tehdy, když se Marc Hamer zaměří na určitý druh a přidá k tomu nějakou zajímavost, nebo když cituje své oblíbené básně. Já se tak například dozvěděla, že naše rostlina, které nesprávně říkám zimolez je jasmín nahokvětý a že se jeho stonky nemají navzájem křížit. Také mě zaujaly informace o takzvané nepravé čemeřici, a to především o jedu cyklopaminu způsobujícímu, že plod živočicha, který ji pozře, se narodí s jedním okem uprostřed čela a primitivním mozečkem.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Přečtěte si knihu o životě, přírodě a jedné zahradě

Vypravěč je velmi sympatický a jeho klid a přístup by mu leckdo záviděl. Některé jeho myšlenky jsou opravdu silné a minimálně vedou k zamyšlení. Například tato: „Na lásce nic není: stačí si všímat, vynakládat úsilí, zabíjet ego. Peggy dělá totéž, a tak to funguje.“ (str. 36)

Obvykle takové knihy nevyhledávám, mám ráda buď populárně naučné tituly, nebo pak romány a detektivky. Tady jsem se také trochu bála označení „manifest zahradnického zenu“, ale na zahradní téma jsem se těšila a udělala jsem dobře, že jsem se do Od semínka v prach pustila. Byly to totiž příjemné chvíle a navíc mě naladily na letošní „sezónu“ na zahradě. Marc Hamer se narodil a vyrůstal na severu Anglie, odkud se později přesunul do Walesu. Po dvouletém období bez střechy nad hlavou a následné práci na železnici studoval výtvarné umění v Manchesteru a Stoke-on-Trentu. Jeho předchozí kniha Jak chytit krtka — a najít v přírodě sám sebe byla navržena na ocenění Wainwright Prize.

Od semínka v prach

Od semínka v prach
O životě, přírodě a jedné zahradě
Autor: Marc Hamer
Překlad: Vojtěch Ettler
Žánr: příroda, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 304
Hodnocení: 85 %

https://www.knihykazda.cz/od-seminka-v-prach/


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Barbora Adamcová: Ráda nasávám vůni deště

BARAperexPrvní místo v literární soutěži na téma Všechny vůně a chutě světa patří díky hlasování čtenářů Kultury21 teprve patnáctileté Barboře Adamcové z Litoměřic. Zajímalo mě, zda jsou všechny zážitky popsané v povídce její vlastní, jaké má plány do budou...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Nikdo nás nečekal

Nikdo nás nečekalAkademická malířka Helga Hošková – Weissová přežila holocaust. Ve své biografii vzpomíná na idylické dětství, které přerušila válka. Vypráví příběhy těch, kteří se nikdy ...


Literatura

Čistý řez rezavým skalpelem v Operaci Rath

OperaceRath perexLékařské prostředí patří k atraktivním literárním tématům, stejně tak prostředí policejní a kriminalistické. V kauze notoricky známé korupční aféry doktora Davida Ratha se obě profese potkaly a stvořily ...

Divadlo

Veronští milenci z Bratislavy konečně v Praze a Brně

romeo julia 200Nesmrtelný příběh velké lásky Romea a Julie v podání slovenských hereckých hvězd zpestří program Letních shakespearovských slavností v pouhých čtyřech večerech. V Brně se hraje 10. a 11., v Praze pak 13. a 14. srpna. Generálním partnerem ...

Film

Seriál, který měl konkurovat Hře o trůny

200filmSeriál Camelot vyjel do boje v roce 2011. Ve stejném roce odstartovala na HBO Hra o trůny jako údajný konkurent. A i přes hvězdné obsazení a zkušené režiséry byla show zrušena. Nové podání legendy o králi Artušovi a jeho rytířích kulatého stolu před divák...