Detektivka protkaná uměním i historií

Detektivka protkaná uměním i historií

Tisk

Zena v ohni 200V nakladatelství Metafora (Grada) vyšla před několika dny kniha bestsellerové autorky Žena v ohni a nezbývá než doufat, že nezůstanou jen u tohoto jednoho počinu.

 Poutavá obálka

Pochvalu si zaslouží černá obálka, kterou protíná ohnivý pruh a neztrácejí se v ní písmena. Není nijak návodná, ale láká čtenáře právě jakousi tajemností a akutností zároveň. Je jasné, že oheň je mocný pán a také důležitý symbol. Autorem obálky je Jiří Pros.

Zajímavý námět i postavy

Hlavní hrdinkou je mladá nadějná novinářka Jules Rothová řídící se heslem, že musíte mít koule na to být ženou. Do všeho se vrhá po hlavě a ráda si věci dělá pro svém a díky těmto vlastnostem získává práci u uznávaného investigativního reportéra Davida Mansfielda. O typickou redakční práci se však ani zdaleka nejedná – jde o tajný úkol spočívající v hledání expresionistického obrazu s názvem právě Žena v ohni, který uloupili nacisté a od té doby o něm nikdo neslyšel. Hledání není důležité jen z hlediska historie, ale je velmi osobní – chce ho získat Ellis, osobní přítel Dana. Svou roli zde sehrává i jeho syn Adam a hledání komplikuje také postava neohrožené galeristky Margaux de Laurentové.

Nejedná se tedy o typickou detektivku, nebo nějaký obyčejný příběh, ale o vyprávění založené na historických skutečnostech. Čtenář se tak dozví více ze světa umění, a to především z jeho nekalého zákulisí. To mě moc zaujalo stejně jako vystupující postavy, které mi byly moc sympatické. Jen jsem si pořád nemohla zvyknout, že je Ellis mužské jméno, ale to je jen detail.
Nenechte se odradit pomalejším rozjezdem

Kniha mě zaujala anotací a byla jsem tak na ni moc zvědavá. Líbilo se mi, že děj začal v redakci, ale o novinařinu zpočátku moc nešlo. Rozjezd knihy byl pomalejší, autorka potřebovala představit všechny postavy a také příběh rozjet. Tím by se však čtenáři rozhodně neměli nechat odradit, protože později vše dostalo grády a já se od Ženy v ohni nemohla odtrhnout, a i po poslední stránce jsem na ni dlouho myslela. Autorka mě hodně zaujala a jak jsem psala v úvodu, doufám, že o ní v České republice ještě uslyšíme!

O autorce

Lisa Barr je zkušená novinářka, která pracovala jako redaktorka deníku Jerusalem Post, šéfredaktorka časopisů Today´s Chicago Woman a Moment a jako redaktorka a reportérka deníku Chicago Sun-Times. Během své novinářské kariéry referovala o událostech světového významu. Je autorkou románů Fugitive Colours (historický thriller z druhé světové války, získal cenu Hollywoodského filmového festivalu za nejlepší nepublikovaný rukopis a Zlatou medaili IPPY pro nezávisle píšící autory) a Unbreakables (feministický román o ženě hledající sama sebe). Jako autorka, novinářka a bloggerka se objevila v pořadech Good Morning America a Today. Žije poblíž Chicaga s manželem a třemi dcerami.

Zena v ohni

Žena v ohni
Autor: Lisa Barr
Překlad: Hana Sichingerová
Žánr: thriller
Nakladatelství: Metafora (Grada)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 392
Hodnocení: 91 %

https://www.grada.cz/zena-v-ohni-13049/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Dětem může pomoci i čtení o smutku

ivana janisovaRozhovor se spisovatelkou a dětskou psycholožkou Ivanou Janišovou.

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Oslavte patnáctiny oblíbeného seriálu

ulice 200Oblíbený seriál Ulice slaví 15 let a u této příležitosti vyšla v nakladatelství Ikar kniha My z Ulice obsahující plno zajímavostí.

 

...

Literatura

Nechte se pozvat na Bál šílených žen

bal silenych zen 200V květnu vydalo nakladatelství Odeon debutový román Francouzsky Victorie Mas Bál šílených žen, který nás pozve na prohlídku společnosti Paříže konce 19. století a ukáže nám jak na tu dobu moderní neurologii, tak hlavně postaven...

Divadlo

Rossiniho opera v Brně, odvážná Zkouška lásky ve 21. století

Zkouska lasky perexHudební fakulta Janáčkovy Akademie múzických umění v Brně má své malé, ale moderní divadlo v ulici Orlí. Zde se představují studenti a absolventi Komorní opery Hudební fakulty se svými zajímavými výsledky studia. Posledním ti...

Film

Strážci galaxie

Strazci galaxie 200Do chvíle, než přišel konkurenční DC Comics s perfektním Mužem z oceli, neměli marvelovci problém. Ostatně, úspěch Iron Mana, Thora, či Avengerů to jasně dokázal. Jenže, i ti největší hrdinové se p...