Druhá světová válka a láska. Oblíbené příběhy sestřiček z nemocnice Nightingale pokračují

Druhá světová válka a láska. Oblíbené příběhy sestřiček z nemocnice Nightingale pokračují

Tisk

sestricky pod jmelim perexPíše se rok 1941 a sestřičky z nemocnice Nightingale mají před sebou zatím tu nejtěžší zimu. Všichni trpí nedostatkem a zprávy v novinách se věnují pouze velkým ztrátám a porážkám. Britové jsou unavení a demoralizovaní.

 


Millie, která se sama stará o rodinné panství, nedávno ovdověla. Když se do jejího života vrátí dávná láska, přinese s sebou i vzpomínky na nemocnici. Jess byla z Londýna přesunuta na venkov. Není z této změny nadšena, ale její náladu vylepší příjezd její kamarádky Effie, která utekla z Irska. Effie doufala, že bude moct zůstat v Londýně, ale i na životě na venkově dokáže najít spoustu pozitivních věcí, a to zejména proto, že zde potkala pohledného Kita. Jak se budou životní příběhy sestřiček vyvíjet dál?

Sedmý díl oblíbené série
Autorkou knihy Sestřičky pod jmelím, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, je britská spisovatelka Donna Douglas. Ta se proslavila psaním moderních romancí. Když jí vydavatel nabídl možnost napsat román zasazený do londýnské nemocnice třicátých let, neváhala. Vyprávění o osudech sestřiček z londýnské nemocnice Nightingale si mezi čtenáři získalo takovou oblibu, až se z něj stala úspěšná série.

Nové prostředí, známé postavy i prvky
V knize se potkáte nejen se třemi známými sestřičkami z Nightingale, ale i s jejími novými kolegyněmi z venkovské nemocnice. Právě v ní se tentokrát – na rozdíl od předešlých dílů – příběh odehrává. Změna prostředí ale neznamená, že z příběhu zmizely známé prvky, díky nimž je tato série tak oblíbená, a tak zde nechybí osudové lásky, přátelství, špetka humoru, dojemné momenty, šťastné konce ani spousta zajímavostí o fungování zdravotnictví během druhé světové války.

I když je obvykle jasné, jak se příběhy sestřiček uzavřou, rozuzlením dějové linky Jess se autorce podařilo překvapit. Pokud jde o Effie, to, jak to s ní dopadne, zřejmě uhodnete, ale cesta k tomuto konci je opravdu poutavá. Díky Millie se zase dozvíte, jak se ve válce zacházelo se šlechtickými sídly. Vaše sympatie si získá i příběh místní sestřičky Daisy a její obětavé starší sestry, která dostane šanci změnit svůj život.

Kniha nadchne každou čtenářku, která má ráda hřejivé a citlivě a lidsky napsané příběhy nejen o milostných vztazích odehrávající se v historických kulisách. Pokud patříte mezi ně a tuto sérii jste dosud neznaly, neváhejte a dejte jí šanci. Uvidíte, že vás příjemně překvapí.

sestricky pod jmelim

SESTŘIČKY POD JMELÍM
Autorka: Donna Douglas
Originální název: Nightingales under the Mistletoe
Žánr: román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 360

Hodnocení: 85 %

www.knizniklub.cz/knihy/585895-sestricky-pod-jmelim.html


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ohlédnutí za POŠEMBEŘÍ TOUR

Posemberi 200POŠEMBEŘÍ TOUR je název řady koncertů českobrodské rockové kapely CZ (Celé Znova), které proběhly v první polovině roku na území Pošembeří. Za turné jsme se ohlédli společně s baskytaristou a zpěvákem kapely Stanislavem Potměšilem.

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Příběhy příliš lidské jsou tak trochu nelidské

pribehy-prilis-lidske perexCo si má člověk počít, když samotná existence je utrpením? Možná, že právě na tuhle otázku se prostřednictvím prapodivných osudů nejrůznějších postav v knize Příběhy příliš lidské snaží najít odpověď její autor, píší...


Literatura

Co dělat, když vás samota sráží k zemi

loutkarAsi to znáte všichni – jednou za čas se cítíte sami, opuštění, že se o vás nikdo nezajímá. A můžete se cítit sami, i když jste obklopeni lidmi, protože jimi nejste pochopeni. To je tak nějak i případ hlavního hrdiny Jacopa z norského příběhu Loutkář.

...

Divadlo

Jaká je budoucnost Divadla Na zábradlí?

altSoučasná ekonomická situace, potažmo i kulturní založení obyvatel, není rozhodně příznivou dobou pro instituce věnující se umění. Zejména pak pro divadla, která jsou speciálním odvětvím. Není to film, jejich návštěva není rozhodnutí z minuty na minutu. Chce to p...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...