Sheleana Aiyana: Staň se tou pravou

Sheleana Aiyana: Staň se tou pravou

Tisk

Stan se tou pravou perexNemáte ve vztazích úspěch a už si skutečně začínáte myslet, že chyba bude ve vás? Nerada to říkám, často je to pravda. A pokud už o sobě samé i nevybíravě přemýšlíte, pak si udělejte velkou stopku a tlustou čáru! Kritikou se nikam nedostanete. Knih o tom, jak zacelit rány způsobené dětstvím, různými životními traumaty, je jistě na trhu jistě dost, tato mne překvapila především perfektní strukturou, která umožňuje okamžitě nalézt to, co potřebujete. 

 

Ale můžete ji číst od začátku…

… vlastně byste tím měli začít. Protože kde začít rozplétat klubko ublížené ženy, která už začala týrat i sama sebe, to je dobré nechat v rukou někoho, kdo něčím takovým prošel a pak se tím vším profesionálně zabýval. Pak přijde chvíle, kdy se něhou rozplynete sama nad sebou, nad svou minulostí, nad svým často odmítaným a nyní znovu nalezeným vnitřním dítětem, až se vámi rozhostí ta klidná, hladivá, teplá láska k sobě samé. TO odpuštění všeho, co bylo… co jste byla nucena zažít a čeho jste napáchala sama na sobě, pak ke slovu přijde jedno velké ANO na větu výše.

A pokud stále nejste tou pravou pro někoho, patrně nejste tou pravou ani pro sebe. Nevidíte se. Neslyšíte se. Možná se dokonce uvnitř nenávidíte.

Ach, těch projevů sebe nenávisti a stresu může být. A třeba přejídání nebo snaha zavděčit se všem tu může být také!

Učíme se sebehodnotě a tomu, kde vůbec svou hodnotu hledat.

U částí, kde autorka povídala o sobě, o svých minulých bolestech, a u částí, kde obecně ty nejčastější bolesti vyjmenovává včetně jejich prožívání, jsem byla dojata. Bolestně dojata.

U částí, kde se vydáváme na cestu k lepšímu já, a k milovanému a milujícímu partnerovi, jsem byla šťastná. Tuším, že to, o čem autorka píše, je skutečné, a když známe sebe a ceníme si sebe samého, v podstatě nás přestanou zajímat partneři, kteří si nás neváží. Nebo se k nám chovají podvědomě i více viditelně jako naši rodiče, například.

A účinné.

A že u sebe musí každý začít.

Struktura knihy se dá rozdělit na:

-          Hledání v minulosti, odkrývání toho, proč se vztahujeme k lidem tak, jak se vztahujeme

-          Hledání své opravdové podoby

-          Naladění se na ty správné vztahové vzorce

„Cesta k uzdravení začíná v okamžiku, kdy se rozhodneme, že se nechceme vrátit ke starým pořádkům. Pro někoho z nás takový okamžik nastane, když klesne na úplné dno a už se nemá čeho chytit. Pro jiné je to ve chvíli, kdy si uvědomí, že nemohou žít pro druhého, protože tím ztrácejí životně důležité spojení s tím, kým jsou a po čem touží jejich duše.“

IMG 20221208 114212 - kopie

Autorka přináší i dobré tipy, z nichž jeden ráda prozradím. Při vlastní poznávací cestě sebe samých je tu více tipů, které se mi nadmíru líbí:

Rande sám se sebou (vidět se, cítit se, promluvit se sebou, udělat pro sebe něco hezkého)

Netahejte do svého uzdravování druhé nepřející lidi, co děláte pro sebe, je křehké a posvátné (ach, jak moc je tohle třeba slyšet!)

Sebeuklidňující praktiky, třeba jen si uvědomit ve vypjaté situaci, že sedíte na židli, kde se židle dotýká hýždí… (funguje to! Minimálně mi jen při té zaměřené pozornosti mi křupalo v pánevním dnu, jak se uvolňovalo)

O autorce: Sheeleana Aiyana je zakladatelkou Rising Woman, více než třímilionové komunity čtenářek. Párová terapie, zděděná traumata, rodinné systémy, vědomé vztahy, somatická léčba a rostlinná terapie se prolíná její prací, pohlíží na vztahy jako na duchovní cestu. Žije se svým manželem na ostrově xʷənen̕əč (nyní známém jako Salt Spring Island) v Britské Kolumbii. Prošla obtížným dětstvím s týranou matkou, sama byla vystavena nejrůznějším formám násilí a vydala se cestou individuálního procesu, jak být zase doma ve svém těle i duši a o tyto zkušenosti se v knize zaměřené na vztahy (k lidem i sobě) dělí.

Stan se tou pravou

Staň se tou pravou
Knihu vydalo nakladatelství Alferia
Rok vydání: 2022
Originál: Becoming the One

Hodnocení: 99 %

www.alferia.cz/stan-se-tou-pravou/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Dulux Let´s colour: „K zapojení jsou třeba oči, ruce a úsměv!”

lets colour 200Při brouzdání internetem jsme v redakci narazili na velmi zajímavý projekt Dulux Let´s colour, který rozhodně stojí za zmínku. O co přesně se v něm jedná, jste se mohli dočíst v tiskové zprávě na našem

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Festival Čtení ve vlaku se blíží!

Třetí ročník festivalu přivede celkem dvaadvacet českých spisovatelů do pražských příměstských vlaků. Během čtyř dní (19.–22. září 2016) budou mít cestující třiceti spojů možnost poslechnout si autorská čtení v netradičním prostředí vlakového vagonu.

...

Literatura

Šachový génius nebo šílenec?

koncovka perexRok 1972 se poprvé zapsal do dějin Spojených států amerických v prvenství hry v šachy. Zasloužil se o to geniální mladík z chudých poměrů – Robert „Bobby“ James Fischer, který zvítězil jako první Američan v tét...

Divadlo

Nové šansonové album vyšlo Jitce Molavcové, ale stejný žánr zpívají bravurně Renata Drössler i Jiří Bartoň

foto perexjitka molavcovaI když Hana Hegerová byla a nadále je a bude královnou českého šansonu, existuje v tuzemsku ještě několik zpěváků, kteří se tomuto hudebnímu žánru věnují – a dělají to velice dobře. Uměj...

Film

Ženy v běhu pobaví i dojmou

ženy v běhu 1

Komedie mají v našich končinách dlouhou tradici. Bohužel v poslední době vychází celá řada špatných zástupců tohoto žánru, které se nebojím nazvat až za trapné. Naštěstí se čas od času objeví i snímek, který má naději...