Všeho schopní: švédský krimi debut roku

Všeho schopní: švédský krimi debut roku

Tisk

vseho schopni 200Napínavý psychologický thriller Všeho schopní od švédského autora Klase Ekmana nám v srpnu přineslo nakladatelství Kalibr. A že jde teda o pořádnou peckou, která zamává morálním kompasem a dokazuje, že v určitých chvílích si i zdánlivě obyčejní lidé neberou servítky a stát se může opravdu cokoliv.

 


Ostřílený publicista jako spisovatel

Klas Ekman (* 1975) je spisovatel a novinář, napsal několik oceňovaných hudebních biografií a pracoval v řadě největších švédských časopisů a novin. Kromě toho působí jako ředitel reakce prestižního švédského nakladatelství Volante, Kniha Všeho schopní je jeho románovým debutem.

Když se romantika zvrhne…

Anna a Johan mají poměr a míří na romantický víkend v horách. Anna se svému samolibému manželovi vymluvila na jógový víkend, Johan své skoro bývalé ženě na třídní sraz. Co mělo původně být romantické oddechovka, se změní velmi rychle. Anna chce poměr ukončit, protože má přecitlivělého syna, který potřebuje stabilitu a pohodový rodinný život. Johan je v šoku a důrazně nesouhlasí, přeci kvůli Anně přeházel svůj život vzhůru nohama. Cestou se jim stane nehoda s fatálními následky a ta spustí nečekanou a rychlou lavinu průšvihů, nad kterými nelze mávnout rukou. Jak skončí tento morální sešup? Kam až člověk při ochraně svého stylu života je schopen a ochoten zajít?

Jak uchovat život v idylce?

Jak jeden okamžik dokáže změnit život hned několika aktérů, to nám předkládá autor tohoto strhujícího šíleného příběhu. Na jednu stranu máme uvěřitelnou premisu, kdy má pár lidí mimomanželský poměr a teď řeší co s ním, na stranu druhou tu máme nehodu, která rozpoutá hotové peklo. A to doslova, řekla bych. Příběh je psaný hutným jazykem, kde převažují krátké věty, a my máme možnost nahlédnout do psychiky hlavních postav. Co se jim honí hlavou, to je mnohdy hodně civilní – jednak řeší praktické věci, jako co uvařit na večeři, ale taky se bojí o svůj dosud uspořádaný život.

Knihu rozhodně doporučuji všem příznivcům jak severské literatury, tak brilantních psychologických románů. Někomu může příběh připadat přitažený za vlasy, já ho vnímám jako reálný (v rámci možností) a jako takové zamyšlení nad tím, jak se život člověka může v mžiku otočit o 180 stupňů a člověk se řítí dál ke zkáze.

vsecho schopni

Název: Všeho schopní
Autor: Klas Ekman
Původní název: De Kapabla (2020)
Žánr: světová literatura
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 352
Hodnocení: 90 %

https://www.euromedia.cz/vseho-schopni/kniha/14043/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zámkem až do Betléma

200rozBývávalo, že zámky a hrady se uzavřely na podzim veřejnosti, jako kdyby spaly a čekaly na jarní sluníčko. Už dávno je tomu jinak. Koncem října sice skončí na většině z nich sezóna (někde jedou celoročně), ale v prosinci se probudí a připravují sváteční ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Je-libo bizárek v komiksovém kabátku? Dobrodružství Jeronýma Moucherota

dobrodruzstvi jeronyma moucherota200Komiksové nakladatelství Crew vydalo v květnu v edici Mistrovská díla evropského komiksu Dobrodružství Jeronýma Moucherota od význačného francouzského autora Francoise Boucqa. Necháte se nalákat na...


Literatura

Colm Tóibín - Brooklyn Aneb kterak vesnická holka s pohledem plaché laně ke štěstí přišla …

broo200Brooklyn je fádní, ale poměrně čtivá pohádka pro dospělé, která svým řídkým obsahem o milostném trojúhelníku, nemá nabídnout o mnoho více, než červená knihovna.  Příběh z pera spisovatele Colma Tóibína, vypráví o mladé irské dívce Eilis, která na popud ro...

Divadlo

„Pomozte svému divadlu“ - informační kampaň Asociace profesionálních divadel České republiky odstartovala

pomozte svemu divadluA proč kampaň?
Informační kampaň Asociace profesionálních divadel ČR se koná od 5. do 21. září 2012 ve městech po celé České republice. Cílem je upozornit nás, jako občany České republiky, na neřešený ...

Film

Tohle je válka! Romantika v akčním hávu
ImageJak to vypadá, když se dva nejlepší kamarádi, oba špičkoví agenti CIA, zamilují do jedné dívky? Není to sice přímo příběh ze života, se kterým bychom se mohli ztotožnit, ale své diváky si určitě najde. Jedná o snímek, který sice neurazí, ale a...