Všeho schopní: švédský krimi debut roku

Všeho schopní: švédský krimi debut roku

Tisk

vseho schopni 200Napínavý psychologický thriller Všeho schopní od švédského autora Klase Ekmana nám v srpnu přineslo nakladatelství Kalibr. A že jde teda o pořádnou peckou, která zamává morálním kompasem a dokazuje, že v určitých chvílích si i zdánlivě obyčejní lidé neberou servítky a stát se může opravdu cokoliv.

 


Ostřílený publicista jako spisovatel

Klas Ekman (* 1975) je spisovatel a novinář, napsal několik oceňovaných hudebních biografií a pracoval v řadě největších švédských časopisů a novin. Kromě toho působí jako ředitel reakce prestižního švédského nakladatelství Volante, Kniha Všeho schopní je jeho románovým debutem.

Když se romantika zvrhne…

Anna a Johan mají poměr a míří na romantický víkend v horách. Anna se svému samolibému manželovi vymluvila na jógový víkend, Johan své skoro bývalé ženě na třídní sraz. Co mělo původně být romantické oddechovka, se změní velmi rychle. Anna chce poměr ukončit, protože má přecitlivělého syna, který potřebuje stabilitu a pohodový rodinný život. Johan je v šoku a důrazně nesouhlasí, přeci kvůli Anně přeházel svůj život vzhůru nohama. Cestou se jim stane nehoda s fatálními následky a ta spustí nečekanou a rychlou lavinu průšvihů, nad kterými nelze mávnout rukou. Jak skončí tento morální sešup? Kam až člověk při ochraně svého stylu života je schopen a ochoten zajít?

Jak uchovat život v idylce?

Jak jeden okamžik dokáže změnit život hned několika aktérů, to nám předkládá autor tohoto strhujícího šíleného příběhu. Na jednu stranu máme uvěřitelnou premisu, kdy má pár lidí mimomanželský poměr a teď řeší co s ním, na stranu druhou tu máme nehodu, která rozpoutá hotové peklo. A to doslova, řekla bych. Příběh je psaný hutným jazykem, kde převažují krátké věty, a my máme možnost nahlédnout do psychiky hlavních postav. Co se jim honí hlavou, to je mnohdy hodně civilní – jednak řeší praktické věci, jako co uvařit na večeři, ale taky se bojí o svůj dosud uspořádaný život.

Knihu rozhodně doporučuji všem příznivcům jak severské literatury, tak brilantních psychologických románů. Někomu může příběh připadat přitažený za vlasy, já ho vnímám jako reálný (v rámci možností) a jako takové zamyšlení nad tím, jak se život člověka může v mžiku otočit o 180 stupňů a člověk se řítí dál ke zkáze.

vsecho schopni

Název: Všeho schopní
Autor: Klas Ekman
Původní název: De Kapabla (2020)
Žánr: světová literatura
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 352
Hodnocení: 90 %

https://www.euromedia.cz/vseho-schopni/kniha/14043/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arnošt Goldflam: „Jsem veselý totální defétista, pesimista a katastrofista.“

Arnošt Goldflam je takový český renesanční člověk - píše knihy, scénáře, hraje v divadle i ve filmech, učí, a tak dále. V blízké době bychom ho měli vidět například v pokračování legendárního snímku Dědictví, o kterém si můžete...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Pohádka o kriminálním antihrdinovi

pinokio 200Prý je tato kniha ošklivou pohádkou pro dospělé děti. Že by se nám rodil nový žánr? To asi ne, ale autor knihy znovu na scénu povolává policejního komisaře Everta Bäckströma. A jeho vlastnosti jsou opravdu docela nechutné, a když k tomu přičtu neu...


Literatura

Mluvící podivné zvíře nejmoudřejším rádcem

bertikacmuchadlo perexPetra Soukupová je autorkou knih pro dospělé čtenáře. Tak tohle tvrzení už neplatí. Letos na podzim vydala svou první (a snad ne poslední) knížku určenou dětem. Bertík a čmuchadlo je příběhe...

Divadlo

Sindibád mořeplavec na prknech Divadla Scéna ve Zlíně už 27. října!

200divPříběh provoněný exotikou a orientem, plný humoru a napětí, na motivy Pohádek z tisíce a jedné noci. Mořeplavec Sindibád v něm musí čelit lesní divoženě Jamambě, obřímu ptáku Ruchovi, zrádným kamarádům... a aby získal dívku svého srdce, musí přemoci krále ...

Film

Zelinář a nejen jeho televize

200filmO období normalizace, o dusném bezčasí 70. a 80. let minulého století, kdy lidé, pokud se hlasitě nestavěli proti režimu a spokojili se s málem v oblasti hmotné i duchovní, mohli vcelku pohodlně žít, pojednává kniha Pauliny Bren Zelinář a jeho televize. ...