Jídlo, láska, pohádka: Hrad ve Skotsku

Jídlo, láska, pohádka: Hrad ve Skotsku

Tisk

hrad ve skotsku200V listopadu jsme se dočkali již devátého dílu série Romantické útěky autorky Julie Caplinové, tentokráte s až pohádkovým názvem Hrad ve Skotsku. Malebná obálka s lákavými slovy „kouzelná slova, vůně vanilky a hřejivá objetí“ mluví za vše. Laskavé čtení plné lásky, přátelství a dobrého jídla potěší nejednoho čtenářského gurmána!

 


O autorce

Julie Caplinová ve svých deseti letech oznámila, že bude spisovatelkou. Od toho se trochu odklonila – pracuje v PR, mnoho let cestovala po Evropě spolu s nejlepšími novináři píšícími o jídle a pití a objevovala gastronomické skvosty v Itálii, Francii, Belgii, Španělsku, Kodani a Švýcarsku. Těžká práce, ale někdo to dělat musel. Tyto cesty ji inspirovaly k psaní. Pod pseudonymem Jules Wake publikuje romance.

Jak hradní paní k lásce přišla

S Izzy McBrideovou jsme měli možnost krátce se seznámit již v předchozím díle, nyní ale hraje prim a seznámíme se nejen s ní a její excentrickou matkou, aktérů zde bude mnohem víc. Izzy zdědí starý skotský hrad na vysočině a s omezeným rozpočtem a za pomoci svérázné matky se ho pokusí oživit, přivézt k životu a udělat z něj výdělečný hotel s vynikající kuchyní, které má právě vévodit její vymazlené jídlo.

Izzy se na hrad vrací z kuchařského pobytu, kde se naučila vařit, aby mohla kralovat v kuchyni starobylého hradu, který zdědila po svém prastrýci. Ten nechala v opatrování své bohémské matky Xanthe, jež si nelámala hlavu se špatným stavem obydlí a ubytovala spisovatele Rosse, který si platí za klid. Izzy je v šoku, a ač je k sympatickému pisálkovi přitahována enormní silou, její hlavní starostí by měla být proměna chátrajícího hradu v pohádkový hotel. O Vánocích jí mají přijet zbohatlíci, takže se musí pustit do práce. Člověk míní a život mění, na takovou práci nebude sama a její pomocníci budou přinejmenším překvapiví. A jak to dopadne s Rossem, když se během renovací objeví i její bývalý dlouhodobý příběh? Jak skončí tato pohádka?

Vánoční příběh

Tentokrát se autorka zaměřila na Skotsko, jeho nezdolnou Vysočinu s tradicemi a typickými postavičkami, a navíc nás rovnou zavedla na hrad! Postav bylo tentokráte celkem dost, a ne všechny mi přirostly k srdci, musím se přiznat, že minulý díl mě oslovil více. Přesto jsem si tuto milou jízdu užila a nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Autorka umí pracovat s romantikou i dobrým jídlem a výsledkem je laskavé čtení, které pohladí po duši.

Série Romantické útěky obsahuje tyto knihy: Kavárna v Kodani (2018), Pekárna v Brooklynu (2019), Cukrárna v Paříži (2019), Hotýlek na Islandu (2020), Pláž v Chorvatsku (2020), Čajovna v Tokiu (2021), Chata ve Švýcarsku (2021), Domek v Irsku (2022). Vřele doporučuji!

hrad ve skotsku

Název: Hrad ve Skotsku
Autor: Julie Caplinová
Série: Romantické útěky (9.)
Žánr: román
Originální název: The Christmas Castle in Scotland (2022)
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 320
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.grada.cz/hrad-ve-skotsku-12292/


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Srdce není dokonalé a často tápe i bloudí, říká malířka a básnířka Anna Szatmariová

anna 200I když má docela zvláštní příjmení, pochází Anna Statmariová ze Šumperku. Tam také měla před čtyřmi lety svou první velkou výstavu obrazů. Přitom nevystavovala jen své obrazy, ale představila i své verše. Od té doby absolvovala několik výstav, přiče...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Věž úsvitu září na Skleněný trůn

Věž úsvitu, perexHurá! My, fanoušci Skleněného trůnu, jsme se dočkali dalšího dílu této fenomenální fantasy série. Ač je Věž úsvitu již sedmou knihou v řadě, je vlastně druhým dílem mimo hlavní dějovou linii. Tentokrát sledujeme osudy Chaola a Nesryn. A opět nás čeká fenome...


Literatura

Historická detektivka z Francie? - Skleněná past

sklenena past 200Nakladatelství Jota vydalo v listopadu poutavý příběh Skleněná past od francouzského autora Érica Fouassiera, ve kterém se mísí dějiny, tajemno a hlavně napětí. Historická detektivka z počátku 16. století jako vyšitá!

...

Divadlo

Kouzelný rodinný muzikál podle knihy Roalda Dahla

Matilda200V roce 1988 vydal hvězdný anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se vedle jeho dalších dětských knížek jmenuje vlastně obyčejně. Posuďte sami: Jakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák – a Matilda. Příběh malé hol...

Film

Mezinárodně oceňovaná loutková pohádka Malý Pán se dočká pokračování. V kinech se objeví v prosinci

maly pan 200Oblíbený loutkový film na motivy úspěšné knihy Velká cesta Malého Pána od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha se v letošním roce dočká pokračování. První díl sklízel ocenění na českých i zahraničních festivalech. Snímek o dalších dobrodružstvích Malého...