Co když dojde k hmyzí apokalypse a Země ztichne?

Co když dojde k hmyzí apokalypse a Země ztichne?

Tisk

Ticha zeme200V nakladatelství Kazda vyšla další kniha profesora biologických věd Davea Goulsona. Nese název Tichá Země a zaměřuje se na to, jak odvrátit hmyzí apokalypsu.

 

 

Kniha začíná úvodem a dále je rozdělena do pěti velkých kapitol: Proč je hmyz důležitý, Hmyzu ubývá, Příčiny ubývání hmyzu, Kam směřujeme? a Co můžeme dělat? V závěru se nachází poděkování, doporučená literatura a rejstřík.

Mezi kapitolami jsou jako předěl informace o zajímavých druzích hmyzu, které mě velmi bavily a vždy jsem se na ně těšila. Netušila jsem například, že škvoři mají dva penisy a zaujal mě také tvor s názvem bedlobytka novozélandská, který obvykle sedí na stropě jeskyně a vyzařuje jemné modrozelené světlo. Tam, kde je jich velké množství, to pak vyvolává iluzi, že jste pod hvězdnou oblohou.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jak se vyhnout Tiché Zemi

Velmi zajímavá mi přišla zmiňovaná čísla týkající se nejen hmyzu. Například, že jsme se ještě nedostali k tomu, abychom pojmenovali čtyři pětiny z možná pěti milionů druhů hmyzu, o jejichž existenci máme povědomí, nebo co je horší, že jednoho druhu můry kvůli herbicidů ubylo mezi lety 1968 až 2020 o 89 % a od začátku sledování na celém světě vyhynulo 571 rostlinných druhů. A v Tiché Zemi je takových dat mnohem více.

Musím přiznat, že z autorových knih se mi nejvíce líbila u nás první vydaná Divočina v zahradě. Ta mi byla totiž nejblíže tématem a zdála se mi hodně praktická. Ani tato kniha není špatná, ale měla jsem pocit, že něco už jsem od Davea Goulsona četla a někdy jako například v kapitole o Otrávené zemi na mě byl text příliš rozvláčný, a hlavně plný výzkumů, tudíž poměrně složitý na čtení.

Nicméně téma knihy je velmi důležité, člověk si uvědomí, jak je vše propojeno a hlavně, co vše přírodě páchá a jak se někdy chová hrozně. Já sama si příště rozmyslím, co na naší zahradě použiji a budu se snažit ještě více vyhýbat chemie. Rezonovat ve mně budou totiž především tato slova ze strany 130: „Důležitá, byť neviditelná skutečnost je, že naše půdy, řeky, jezera, živé ploty, zahrady a parky jsou nyní kontaminované směsí člověkem vyrobených toxinů. Někdy se říká, že lidstvo válčí s přírodou, ale slovo „válka“ znamená vzájemný konflikt. Náš chemický útok na přírodu spíš připomíná genocidu. Není tady žádný div, že divokých zvířat ubývá.“

Dave Goulson (* 1965) vystudoval biologii na Oxfordské univerzitě a v současnosti působí jako profesor biologických věd na univerzitě v Sussexu. Vydal více než 190 vědeckých článků o čmelácích, včelách, motýlech a dalších druzích hmyzu. V roce 2006 založil Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků), která svou průlomovou ochranářskou prací získala Heritage Lottery Award za nejlepší projekt v oblasti životního prostředí. Jedním z jejích cílů je navrátit do původní domoviny čmeláka pruhovaného, který ve Velké Británii zcela vyhynul. Biology and Biotechnology Research Council v roce 2010 Goulsonovi udělil ocenění Sociální inovátor roku. Je autorem další velmi úspěšné knihy o přírodním zahradničení Divočina v zahradě a Návrat čmeláků.

Ticha zeme

Tichá Země
Autor: Dave Goulson
Překlad: Lenka Adamcová
Žánr: příroda, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352
Hodnocení: 84 %

https://www.knihykazda.cz/ticha-zeme/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Igor Orozovič: Kdyby čeština byla mezinárodním jazykem, mohly některé české písničky být světovým hitem

IgorOrozovic 200Igor Orozovič, člen činohry Národního divadla v Praze a také zakladatel Cabaretu Calembour, uvedl na svém YouTube kanále sérii šesti videoklipů, kterou příhodně nazval Rébusongy aneb Poznávačky. Diváci mají za úkol uhodnout, o kterou če...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Román Pakáž ukazuje i ženský úděl na vesnici na počátku 20. století

big pakaz-BSx-492088 (2)

Pokud si chcete přečíst opravdu kvalitní dílko z venkovského prostředí v době 1. světové války, sáhněte po románu Pakáž od rakouské autorky Moniky Helferové, která za něj loni získala Schubartovu literární cenu. C...


Literatura

Co si můžeme udělat doma sami?

Delame si to sami 200Podle Aleny Thomas, která na toto téma vydala již druhou knihu, rozhodně ledacos. Jak vysvětluje v úvodu své knihy, vše začalo, když ji oslovila redaktorka Nakladatelství JOTA Pavla Nejedlá, aby vydala recepty ze svého blogu. Pr...

Divadlo

Již rok se hraje v Divadle Na Maninách původní český muzikál, Robinson Crusoe

robinson 200Autorem hudby muzikálu Robinson Crusoe je Zdeněk Hrubý, scénáře Ivan Hubač a texty písní napsal Jan Krůta. Režisérem představení je herec a režisér Václav Knop, choreografem představení je Tomáš Kuťák.

...

Film

Herečka Jaroslava Vysloužilová-Wanieková hrála vždy ne na sto, ale na tisíc procent

jaroslava foto perex

V úterý 23. listopadu zemřela ve věku 85 let divadelní a filmová herečka Jaroslava Vysloužilová-Wanieková Přes čtyřicet let byla věrná šumperskému divadlu, kde se dočkala rolí, na které vzpomínala jak ona sama, tak její ...