Armáda, její minulost, současnost i budoucnost. Kniha Pavla Juříka nabízí ucelený pohled na tuto tématiku

Armáda, její minulost, současnost i budoucnost. Kniha Pavla Juříka nabízí ucelený pohled na tuto tématiku

Tisk

Armada perexVojenství je součástí historie lidstva už od starověku. První myšlenky na mírové soužití státu pocházejí ze staré Číny, ale množství ozbrojených konfliktů po roce 1945 ukazuje, že válečné hrůzy nevymizely ani ve 21. století.

 

Zajímá vás problematika armády? Sáhněte po knize Armáda: Od starověku po kosmické války, kterou vydalo Nakladatelství Universum. Nabídne vám přesný obraz vojenské vědy, přehled nejvýznamnějších stratégů, informace o struktuře armád, druzích vojsk, vývoji a současnosti jejich výzbroje, se zaměřením na moderní výzbroj. Pojednává i příčinách vzniku NATO, Varšavské smlouvy a OSN, o povinné vojenské službě, civilní obraně, mezinárodním válečném právu, stíhání válečných zločinců nebo o ochraně památek během ozbrojeného konfliktu.

O autorovi

Pavel Juřík pracuje jako manažer ve finančním sektoru. Jeho první knihy se zabývaly historií a budoucností platebních karet a bankovnictví, ale v posledních letech se věnuje zejména historii české a moravské šlechty. V roce 2021 napsal knihu Královna bitev, která objevuje dosud neznámé detaily zásadní armádní reformy, která se za Marie Terezie odehrávala u Týna nad Vltavou.

Komplexní publikace o armádě

Kniha je přehledně rozčleněna na dvě části. V té první nazvané Historie vojenství se autor zaměřil zejména na strategie a moderní armádu a její výzbroj, v té druhé s názvem Mezinárodní právo a válka se zas věnuje historii válečného práva, Mezinárodnímu červenému kříži, Ženevským konvencím, mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN v Haagu a mezinárodnímu trestnímu soudu. Nechybí ani pasáže o současné válce na Ukrajině.

Protože cílem autora nebyly vyčerpávající popisy všech zmíněných témat, nýbrž sestavení komplexní publikace o armádě, o jednotlivých oblastech podává jen ty nejdůležitější poznatky doplněné množstvím fotografií, tabulkami a grafy. Čtenář si tak udělá o popsaných faktech lepší představu. Díky čtivému stylu psaní je kniha vhodná i pro laiky, které by nezáživný odborný text mohl odradit. Kromě toho jsou všechny informace podané srozumitelnou formou, což z knihy činí vhodnou volbu pro každého, kdo chce získat základní a zároveň ucelený přehled o problematice armády, na který může pak navázat četbou dalších souvisejících publikací.

Armada 1
ARMÁDA OD STAROVĚKU PO KOSMICKÉ VÁLKY
Autor: Pavel Juřík
Žánr: naučná literatura, historie, vojenství
Vydáno: Universum (Euromedia Group, a.s.), 2023
Počet stran: 280

Hodnocení: 80 %

www.knizniklub.cz/knihy/635973-armada-od-staroveku-po-kosmicke-valky.html


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Programový ředitel FTV Prima: „Chcete – li své diváky bavit, nelze být čistě úředníkem…“

Prima ZOOM 200Přes měsíc je v běžné programové nabídce nový kanál rodiny Prima – Prima ZOOM, zaměřený na dokumenty. U této příležitosti jsme vyzpovídali programového ředitele televize Prima Petra Vladyku, který nám prozr...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Odhalte děsivé genetické tajemství starší než samotné lidstvo
dnaDruhý díl s oblíbenou dvojicí Lucií Henebellovou a Franckem Sharkem vás opět zavede do Paříže, do doby odehrávající se rok po vyřešení prvního případu. Kniha je ale určena i pro ty, pro které je Smrtící DNA autorovou prvotinou.

Literatura

Žádná oběť není jen číslo

obet-2117 200Nakladatelství Host před Vánoci přineslo osmý díl detektivní řady o oddělení Q – Oběť 2117 od Jussiho Adlera-Olsena.

 

...

Divadlo

Nahlédněte do běžného dne manželského páru v důchodu

Happy end perexMuž a žena, kteří jsou spolu 60 let. Jejich svět se v průběhu let vtěsnal do jednoho bytu a oni se postupně stali jeden druhému nejen nejlepším přítelem, ale především pomocníkem.

 

...

Film

Hrdinové Země bez zákona nemají s prohibicí slitování

zeme bez zakona plakatPremiéra americké gangsterky Země bez zákona, odehrávající se ve 30. letech v čase vrcholící prohibice, nemohla do Česka dorazit ve vhodnější dobu. Hlavní protagonisté, bratři Bondurantovi, v ní české publikum pro...