Odvážíte se tančit se Smrtí?

Odvážíte se tančit se Smrtí?

Tisk

Beladona perexO osiřelou Signu se starala řada pěstounů. Každý kromě babičky se však více než o ni zajímal o její bohatství – a všichni ji časem opustili. Jediní příbuzní, kteří ji zbyli, jsou Hawthornovi žijící v krásném a ponurém panství Thorn Grove.

Signa doufá, že zde najde domov, po kterém touží. Když ale na panství konečně dorazí, zjistí, že paní domu zemřela, její manžel se ze zármutku snaží dostat bujarými večírky, syn se snaží chránit dobré jméno rodiny a dcera trpí záhadnou nemocí. Když se objeví duch mrtvé a tvrdí, že byla otrávená, Signa si uvědomí, že pokud chce svou nově nalezenou rodinu ochránit, musí najít vraha. Naštěstí má na své straně samotného Smrtonoše, nebezpečný stín, který ji doprovází celý život. Signa ho odjakživa nenáviděla, protože ho vinila za všechno špatné, co se jí stalo. Co když je ale všechno úplně jinak?

Young adult fantasy s nádechem gotiky

Autorkou knihy Beladona, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Yoli, je americká spisovatelka Adalyn Grace. Ta působila několik let v divadle, pracovala jako redaktorka neziskových novin a během své stáže v produkci populárního animovaného seriálu Legenda Korry se učila umění vypravěčství.

Její Beladona je typický young adult román s fantasy prvky. Nechybí výjimečná hrdinka, která není jako ostatní holky, ani její nápadník, který má být strašlivý a nebezpečný, avšak za jehož maskou se ukrývá citlivé a laskavé srdce. Samozřejmostí je osudová láska a důležité a mocné pouto mezi nimi. Slíbená gotika se projeví akorát v několika detailech, takže slouží jen k tomu, aby příběhu dodala netradiční nádech a na temnotu pořádně ani nedojde.

Milá pohádka o lásce a smrti

Tvrzení, že vyprávění o smrti je milé a zábavné, může znít paradoxně, ale v případě této knihy to tak opravdu je. Umírá se v ní, hrdinka vidí duchy, hlavní mužskou postavou je Smrtonoš – to všechno jsou ingredience, ze kterých lze namíchat pořádně temný a mrazivý příběh. Autorce se to však moc nepodařilo, a to hned z několika důvodů. Mrtvé postavy jsou pouze jména, a ne komplexní osobnosti, k nimž byste si mohli vytvořit nějaký vztah, takže vám budou ukradené. Schopnost vidět duchy a všechno, co s ní souvisí, je bohužel zatlačena do pozadí, protože se neustále řeší Signina snaha dostat se do vyšší společnosti, její knížka o etiketě a její milostná vzplanutí.

Z knihy se tak stala roztomilá pohádka se zajímavou detektivní zápletkou, promyšlenou romantickou linkou a s hodnými hlavními hrdiny, kteří občas udělají rozporuplné rozhodnutí, aby nepůsobili tak jednoznačně kladně. I když se na posledních stránkách ukrývá několik překvapení, je děj poměrně předvídatelný. Mezi ostatními young adult fantasy knihami ale Beladona vyniká díky zábavnému a přirozeně popsanému vztahu Signy a Smrtonoše, starosvětské atmosféře a skvěle vygradovanému závěru, který vás donutí sáhnout po dalším dílu.

Beladona

Beladona
Autorka: Adalyn Grace
Originální název: Belladonna
Překlad: Viktorie Košnarová
Žánr: young adult, fantasy
Vydáno: Yoli (EUROMEDIA GROUP, a.s.), 2023
Počet stran: 344

Hodnocení: 75 %

www.knizniklub.cz/knihy/618861-beladona.html 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Můj luxusní koníček

r„Kdyby mi někdo před pár lety vylíčil, kam všude se s fotoaparátem podívám, že budu kvůli focení vstávat před svítáním a dobrovolně vláčet batoh plný objektivů, vysměju se mu. Proč podstupovat takové nepohodlí, když je tolik jiných, kteří mi krásy světa zpros...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Severská krimi s psychologem Sebastianem počtvrté

maco200Již čtvrté pokračování detektivních případů s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem je konečně tady. Autoři Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth i tentokrát přicházejí s velice kvalitní severskou detektivkou s názvem Němá dívka.

...

Literatura

Proč je kniha s názvem Kmeny fenomén?
ImageŽe neexistuje místo, kde vedle sebe potkáte zarytého kulturistu, drsného motorkáře a vyznavače Emo stylu? Tak to jste na omylu. Existuje. A to dokonce takové, kde se potkává ještě více subkult...

Divadlo

Cirkus, který vám vyrazí dech

Festival Letní LetnáMezinárodní festival Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady již podeváté atmosférou nového cirkusu a divadla. Vyroste zde pestré a veselé festivalové městečko s cirkusovými šapitó, kde...

Film

Cizinec ve vlaku

Cizinec1Představte si, že jedete do práce. Stejně jako včera. Stejně jako před měsícem. Stejně jako loni. Stále stejnou cestou. Už celých deset let. Se stejnými tvářemi kolem vás. Každodenní rutina, která se opakuje beze změny. Až jednoho dn...