Vydejte se za zákulisím Opravdových zločinů

Vydejte se za zákulisím Opravdových zločinů

Tisk

opravdove zlociny 200V nakladatelství CPRess vyšla kniha Opravdové zločiny vycházející ze stejnojmenného oceněného podcastu, za kterým stojí Lucie Bechynková a Barbora Krčmová.

 

 

 

Na knize se podílí pouze Lucie Bechynková, pro kterou bylo vydání knihy snem. V úvodu popisuje, že kniha není podcast, ale chtěla do ní přidat velký kousek sebe. „Tyto stránky tak nejsou biografií vrahu ani encyklopedií deliktů. Mojí snahou bylo vyprávět zločiny, které se staly, lidsky a po svém. Všechna fakta v nich jsou ovšem skutečné, nic jsem nepřibarvila ani nepozměnila,“ dodává dále.

Opravdových zločinů najdete na stránkách přes 30 a seznámíte se tak s nejrůznějšími případy. Ty jsou jak notoricky známé, tak i méně obvykle a všechny spojuje to, že jsou velmi zajímavé. Autorka popisuje poutavě, zaměřuje se na nejrůznější fakta a nechybí ani závěr v podobě odsudků a další budoucnosti pachatelů. Mě zaujaly také odkazy na další zdroje, nebo například filmové adaptace a často jsem vzpomínala na knihu Mindhunter.

Také jsem se při čtení dozvěděla spoustu nového, například jsem nevěděla o takzvané Alfordově dohodě (nebo prosbě) na jejímž základě obžalovaný sice svou vinu odmítá, ale připouští, že existují dostatečné důkazy, na jejichž základě by obžaloba pravděpodobně mohla soudce nebo porotu přesvědčit, aby nade vší pochybnost uznala vinu obžalovaného.

Rozporuplné názory se objevily na závěrečnou kapitolu nazvanou Zločinožrouti obsahující tři rozhovory s lidmi z praxe. Konkrétně s právničkou Terezou, bachařem Filipem a kriminalistou Martinem. „Když je ve vězení někdo hodně dlouho, určitě je začlenění složitější a kolikrát sám vězeň řekne, že je mu jedno, zda se vrátí, protože už si za mřížemi zvykl,“ odpověděl Filip na otázku, zda věří tomu, že jsou lidé schopni se napravit. Mě se tato kapitola zdála jako velmi zajímavá vsuvka a klidně bych si podobných rozhovorů přečetla i více.

Vydávat knihy vycházející z podcastů a také ze seriálových adaptací je v současné době trendem a módou. Na jednu stranu je to logické, protože to těží z jejich oblíbenosti, na druhou je to však ošemetné. Je těžké přijít s takovou knihou, která bude fungovat jak na ty „nepolíbené“ podcasty, tak na ty, kteří je dobře znají. Je potřeba přinést něco nového, ale zase to nepřehánět. Já osobně také vždy váhám, do čeho se spíše pustit a málokdy se zaměřuji na obě formy. V tomto případě bylo dobře, že jsem se první pustila do čtení, protože podle reakcí na internetu posluchači Opravdových zločinů od knihy očekávali něco navíc, což se jim nedostalo. Díky tomu se mi kniha líbila a splnila má očekávání.

Lucie Bechynková je nejen moderátorka a zprávařka na rádiu Evropa 2, ale také velká milovnice zločinu. V jeho pasivní podobě, samozřejmě. Aby mohla využít svoji vášeň, rozhodla se příběhy šířit dál a s kamarádkou Bárou založila podcast Opravdové zločiny. Její další cesta tak logicky vedla k napsání stejnojmenné knihy o zločinu. Sama s oblibou říká: „Zůstaňte na svobodě a naživu!“

opravdove zlociny

Opravdové zločiny
Autor: Lucie Bechynková
Žánr: non-fiction
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 78 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74519085/opravdove-zlociny/


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

O české hudbě s Wolfgangem Sawallischem

200 sawallischVýběr z rozsáhlého rozhovoru s Wolfgangem Sawallischem, který vedl v září 1987 v Praze Milan Slavický. Ten v úvodu píše, že dirigent odpovídal na otázky způsobem, který charakterizuje i jeho práci s interprety: „s vlídnou uvážlivostí, ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Leichenberg – nejnovější hustý týpek Oskara Fuchse

leichenberg 200V březnu jsem si v nakladatelství Epocha vyhlédla nejnovější knihu Oskara Fuchse s názvem Leichenberg. Jeho třetí kniha nese všechny rysy z předešlých příběhů, ale přidává i další – poněkud nečekané - prvky.


Literatura

Vykročte za tajemstvím Nostradama

Nostradamova zavet perexO tom, že široká veřejnost miluje detektivní romány, které spojují historické události s fikcí, svědčí například oblíbenost amerického spisovatele Dana Browna. Konkurencí jeho posledního hitu je kniha Nostradamova zá...

Divadlo

Pod slávou herectví se skrývá i jeho bída?

200divZajímá vás, co vše obnáší herecké povolání? Jaká dilemata musí (nebo nemusí?) umělci řešit, pokud se ocitnou v konfrontaci s represivním režimem? O tom všem pojednává kniha Sláva a bída herectví, poskládaná z řady příspěvků, které se zabývají jednak her...

Film

XII. Mezinárodní festival outdoorových filmů v Praze

a 200Mezinárodní festival outdoorových filmů, který již od 3. října brázdí kinosály a další spřízněná místa nejen České a Slovenské republiky, ale i Sibiře, dorazí 20. listopadu také do hlavního města. Letošní ročník uvádí desítky snímků s adrenalinovou, ale i...