Dokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Dokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Tisk

Bez citu perexConnor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.

 

Do cesty jim totiž vstoupí nejen nečekaní spojenci, ale i krutí a bezcitní protivníci. Všichni tři postupně objevují nová fakta o světě, v němž žijí, a jeho historii, což je postaví před nesnadnou volbu: mají udělat všechno pro to, aby si zachránili vlastní život, nebo se pokusit změnit celou společnost?

Pokračování bestselleru Bez šance
Kniha Bez citu, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství YOLI, je pokračováním bestselleru Bez šance. Ten vypráví o světě, v němž jsou problémoví a nechtění teenageři bráni pouze jako zdroj náhradních orgánů. Autorem této strhující série je americký spisovatel Neal Shusterman, který si oblibu českých čtenářů získal zejména díky úspěšné a originální trilogii Smrtka.

Young adult kniha, která nadchne i dospělé čtenáře
Shustermanovy knihy v sobě spojují neotřelé nápady, napětí, akci, důležité poselství a podněty k zamyšlení, a tak nejsou pouhými young adult příběhy, které zaujmou jen dospívající. Obstojí i jako plnohodnotné romány pro dospělé čtenáře. Ano, najdete zde prvky typické pro young adult literaturu, ale všechny jsou dokonale promyšlené a do příběhu pečlivě zapracované tak, aby nepůsobily rušivě a naivně.

Román Bez citu je skvělým rozšířením dystopického světa, který Shusterman vytvořil. Seznámí vás s dalšími pravidly, podle kterých zde společnost funguje, prozradí něco z historie a odhalí doposud neznámé spolky, které výrazně ovlivňují veřejné mínění.

Noví hrdinové s potenciálem zamíchat dějem
Kromě Connora, Leva a Risy v knize získají prostor i noví hrdinové, kteří mají velký potenciál zamíchat dějem. Patří mezi ně například Miracolina, dívka, která věří, že být rozpojena je jejím posláním, nebo bývalý policista, který se chce za každou cenu pomstít Connorovi. Netypickými a zajímavými postavami jsou také Cam vytvořený z různých častí rozpojených teenageřů a Starkey, inteligentní a bezohledný stratég a manipulátor, který se nezastaví před ničím.

Jejich příběhy se na konci knihy krásně propojí a vyústí do strhujícího závěru, který všechno změní. Tomu předchází spousta dějových zvratů a překvapivých odhalení. Vývoj postav je uvěřitelný stejně jako jejich motivace, a tak pro vás bude snadné se do nich vcítit a chápat jejich rozhodnutí. Shustermanův styl vyprávění vás už od první stránky vtáhne do děje, a tak knihu přečtete na jeden zátah i navzdory tomu, že klade spoustu otázek k zamyšlení.

Bez citu

BEZ CITU
Autor: Neal Shusterman
Originální název: UnWholly
Žánr: young adult
Vydáno: YOLI (EUROMEDIA GROUP, a.s.), 2022
Počet stran: 368

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/573975-bez-citu.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Božská Markéta Krajčovičová: „Příprava složitých dortů zabere i desítky hodin.“

bozska marketa200Markétu Krajčovičovou mohou diváci Prima Love vídávat každý pondělní večer v pořadu Božské dorty od Markéty. Jaká byla její cesta na obrazovku? Jak dlouho připravuje jeden dort? A má ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Další ročník soutěže o Nejkrásnější knihu

pama200Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury České republiky vyhlásily 51. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku. Uzávěrka přihlášek je 15. ledna 2016. Slavnostní vyhlášení výsledků spojené s vernisáží výstavy oceněných publikací proběh...


Literatura

Paříž, splněný sen jedné Američanky

Zivot v parizi perexPocítili jste někdy chuť odstěhovat se do jiné země a začít tam nový život? Newyorčanka Lisa Anselmo to udělala a svou zkušenost se rozhodla sdílet. Nejprve prostřednictvím blogu My (Part-Time) Paris Life, z něhož posléze ...

Divadlo

Simona Stašová a Svatopluk Skopal si střihnou manželství po italsku

filumena marturanoTragikomedii Filumena Marturano italského režiséra, dramatika a herce Eduarda De Filippa připravuje Simona Stašová spolu se svým dvorním režisérem Zdeňkem Kaločem.

Film

Tři oříšky pro Popelku navždy

tri orisky-pro popelku 200V poválečném období nalezneme řadu neomrzitelných pohádek, které se k divákům (nyní už převážně televizním) ustavičně vracejí, a mezi nimi i několik takových, které bez nadsázky patří k tomu nejlepšímu, co v tomto žá...