Nepochopená křehkost života

Nepochopená křehkost života

Tisk

Krehkost perexBára a Filip. Dva mladí lidé podobní tolika ostatním. Dají se dohromady přes Tinder. Nejdřív si píšou, poznávají se, váhají. Šrámy z předchozích partnerství se mísí s touhou konečně objevit pravou lásku. Oba mají za sebou řadu vztahů, mají slibně rozjeté kariéry. Touží se pomalu usadit a třeba i založit rodinu. Ale protože nemůžou hledat návody u svých rodičů, nezbývá jim než si vyšlapat vlastní cestu. Využívají naplno příležitostí, které jim dnešní svět nabízí.

Zároveň se však musí podřídit společenským vzorcům, jež jim komplikují život a dělají je zranitelnými. Křehkost vlastní identity je navzdory všem racionálním postojům i technickým vymoženostem jednou z klíčových metafor partnerského vztahu. Co dnes znamená být mužem a ženou? Lze tyto role vůbec nadále naplňovat? Společenský román o životě současných třicátníků si pokládá řadu zásadních otázek.

Kniha Křehkost je současné, ale zároveň i nadčasové dílo, ve kterém se Jan Váňa, autor tohoto románu, zabývá společenskými problémy a existenciální krizí. Příběh bere z několika úhlů, poukazuje na předsudky a lidskou nepoučitelnost. Nikdy totiž nejsme natolik empatičtí, abychom pořádně zjistili, proč se člověk, kterého ostatní odsuzují, chová takovým způsobem a jedná proti stereotypům společnosti. Každý atom a každá molekula mají svůj význam, a my se ani po bedlivém pátrání nedopídíme stoprocentního výsledku.

Zdá se mi, že autora nepochopili nejen čtenáři, ale ani recenzenti. Kniha je napsána opravdu brilantně, Jan Váňa si s českým jazykem pohrává, zkouší dosah slovní zásoby a souvětí a všechna ta krása se line v odstínech metafor.

Mnozí psali, že autor mohl příběh pojmout jinak, ovšem já jsem opačného názoru. Podle mě Jan nechtěl sepsat další epický román, který možná předčí standard na českém trhu, ale bude podobný námětům z Wattpadu či knihám, na které dříve nebo později lidé zapomenou. Otevřel bránu nového stylu psaní a propojil virtuální svět s nádechem lyricko-epické poezie. A věřte, nebo ne, toto dílo mezi regály jen tak nezapadne.

Krehkost

Křehkost
Autor: Jan Váňa
Žánr: Romány, česká literatura
Nakladatelství: Knižní klub (EUROMEDIA GROUP, a.s.)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 296

Hodnocení: 98 %

www.knizniklub.cz/knihy/604683-krehkost.html 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Znovuotevřený zámek Třešť nabízí nejen elegantní ubytování a wellness, říká Pavla Pěkná

pavla pekna200Co má společného zámek v Třešti se spisovatelem Franzem Kafkou a k čemu zámek slouží, na to odpověděla v následujícím rozhovoru ředitelka zámeckého hotelu Pavla Pěkná. Sama o znovuotevřeném novorenesančním sídle tvrdí, že to byla láska na pr...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

S láskou se člověk nasměje


laska 200Pokud tomu nevěříte, pak je načase, abyste nahlédli do dvou knížek, Nicka Spaldinga – Lásko, kde jsi a Láska na třetí. Obě jsou spíš o trapasech, než o romantické lásce. Ostatně autor tvrdí, že ač se snaží sebev...


Literatura

Bedřich Smetana – autor globálních hitů, o kterém svět skoro neví

SmetanaV jubilejním Roce české hudby si připomínáme hudebního skladatele Bedřicha Smetanu (1824–1884). Ze školy víme, že položil základy české národní hudby. Složil Prodanou nevěstu, Mou vlast a Luisinu polku. Během života se potýkal s nepochopením okolí, ohluch...

Divadlo

Lucie Trmíková: „Přijďte si poslechnout krásná slova plná barvy, života, touhy, lásky i bolesti.“

Dvoji domov 200V Experimentálním prostoru NoD se dnes odehraje premiéra inscenace Nebeský-Trmíková-Prachař: Dvojí domov / z Čepa, a proto jsme oslovili paní Lucii Trmíkovou, která je zde herečkou i scenáristkou. Co má předat toto dílo Jana Čepa a proč bys...

Film

Vývoj francouzské kinematografie a především komedie

francouzsky film200Naprostým prvopočátkem francouzské kinematografie byl vynález kinematografu Louise Lumiera (1864–1948) Jeho filmy měly původní rys – byly to systematicky vytvářené „ožívající fotografie“. Lumi...