Nepochopená křehkost života

Nepochopená křehkost života

Tisk

Krehkost perexBára a Filip. Dva mladí lidé podobní tolika ostatním. Dají se dohromady přes Tinder. Nejdřív si píšou, poznávají se, váhají. Šrámy z předchozích partnerství se mísí s touhou konečně objevit pravou lásku. Oba mají za sebou řadu vztahů, mají slibně rozjeté kariéry. Touží se pomalu usadit a třeba i založit rodinu. Ale protože nemůžou hledat návody u svých rodičů, nezbývá jim než si vyšlapat vlastní cestu. Využívají naplno příležitostí, které jim dnešní svět nabízí.

Zároveň se však musí podřídit společenským vzorcům, jež jim komplikují život a dělají je zranitelnými. Křehkost vlastní identity je navzdory všem racionálním postojům i technickým vymoženostem jednou z klíčových metafor partnerského vztahu. Co dnes znamená být mužem a ženou? Lze tyto role vůbec nadále naplňovat? Společenský román o životě současných třicátníků si pokládá řadu zásadních otázek.

Kniha Křehkost je současné, ale zároveň i nadčasové dílo, ve kterém se Jan Váňa, autor tohoto románu, zabývá společenskými problémy a existenciální krizí. Příběh bere z několika úhlů, poukazuje na předsudky a lidskou nepoučitelnost. Nikdy totiž nejsme natolik empatičtí, abychom pořádně zjistili, proč se člověk, kterého ostatní odsuzují, chová takovým způsobem a jedná proti stereotypům společnosti. Každý atom a každá molekula mají svůj význam, a my se ani po bedlivém pátrání nedopídíme stoprocentního výsledku.

Zdá se mi, že autora nepochopili nejen čtenáři, ale ani recenzenti. Kniha je napsána opravdu brilantně, Jan Váňa si s českým jazykem pohrává, zkouší dosah slovní zásoby a souvětí a všechna ta krása se line v odstínech metafor.

Mnozí psali, že autor mohl příběh pojmout jinak, ovšem já jsem opačného názoru. Podle mě Jan nechtěl sepsat další epický román, který možná předčí standard na českém trhu, ale bude podobný námětům z Wattpadu či knihám, na které dříve nebo později lidé zapomenou. Otevřel bránu nového stylu psaní a propojil virtuální svět s nádechem lyricko-epické poezie. A věřte, nebo ne, toto dílo mezi regály jen tak nezapadne.

Krehkost

Křehkost
Autor: Jan Váňa
Žánr: Romány, česká literatura
Nakladatelství: Knižní klub (EUROMEDIA GROUP, a.s.)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 296

Hodnocení: 98 %

www.knizniklub.cz/knihy/604683-krehkost.html 


 

Zobrazit další články autora >>>

Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Na začátku jsem netušil, že oratorium Mistr Jan Hus bude žít svým vlastním životem, říká Richard Pachman

richard pachman perex 2Na naší scéně patří patrně k nejpracovitějším hudebníkům. Za pětadvacet let své umělecké činnosti překvapil řadou projektů, přilákal nespočet posluchačů. Jenom alb mu za tu dobu vyšlo jedenatřicet. Jenomže Richard Pa...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Horor pro dospívající se dočkal pokračování

sanct200Další část strašidelné série Asylum od Madeleine Roux je konečně tady. Tentokrát kniha nese název Sanctum a opět vychází u nakladatelství Jota.

...

Literatura

Tím všechno začíná

Tim vsechno zacina 200Titul Tím všechno začíná se tváří jako obyčejný příběh pro náctileté, ale přesto že je v tomto duchu napsán, dokáže čtenář číst mezi řádky a v příběhu najít větší smysluplnost, než se na prv...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Adamova jablka, střetne se v ní Robert Jašków s Jacobem Erftemeijerem

Adamova jablka 200Téměř rok po původně ohlášeném termínu se ve Švandově divadle dočká premiéry hra Adamova jablka. V sugestivním příběhu o dobru a zlu v režii Jiřího Pokorného se sejdou Jacob Erftemeijer jako pastor Ivan a Robert Jašków v roli neo...

Film

„...A také déšť“
ImageKaždý si pod pojmem indián vybaví barevnou čelenku, dýmku míru a pokrevní bratrství. Kdo dával pozor ve škole, tak si nejslavnějšího objevitele světa Kryštofa Kolumba spojí se zámořním objevem a z hodin zeměpisu možná...