Oko za oko, zub za zub

Oko za oko, zub za zub

rozsudek smrti 200To je podtitulem detektivky Rozsudek smrti od Davida Urbana, která vyšla v nakladatelství Kalibr.

 

 

 

David Urban je policista z pražské kriminálky a v poslední době se pustil také na literární pole. Po dvou povídkových knihách Tři opice a Výjezdovka se pustil do obsáhlejšího, a především románového titulu Rozsudek smrti. Jeho předešlé knihy mě hodně zaujaly, a proto jsem byla velmi zvědavá na tento počin.

Hlavním hrdinou je Jarda Horák sloužící u městské policie, který je plně oddaný práci. Navíc je šťastně ženatý a s manželkou čekají prvního potomka. Jedná se o dobráka a sympaťáka často hájící bezdomovce a podobné existence. Během jedné noční služby je Jarda s kolegou přivolán k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. A právě tento rutinní výjezd mu obrátí život naruby a změní všechny jeho hodnoty i budoucnost.

Kniha je rozdělena na tři části: Sex, drogy a první krev, Špatné zprávy a Pomsta mrtvého muže, což vystihuje, kam se ubírá děj. Na knize je patrné, že autor měl dopředu promyšlenou celou zápletku a té se pevně držel. Na tom se mu nedá nic vytknout, avšak ohledně logiky a uvěřitelnosti je to horší. V ději jsem narazila na hodně momentů, kdy jsem si říkala, že by se to tak v reálu nestalo a nedávalo mi to smysl. Také mi vadilo hodně vyšetřovatelů, mezi kterými jsem se nedokázala orientovat, natož si k nim vytvořit nějaký vztah.

Na Rozsudek smrti jsem se těšila a patřil mezi mnou vyhlížené tituly, avšak ve výsledku mě docela zklamal. V povídkových knihách jsem oceňovala zajímavé zápletky a vhled do zákulisí policejní práce a tady mi některé popisy přišly až obtěžující. Kdybych knihu četla od autora jako první, nebo neměla přečtených více detektivek, určitě by mě Rozsudek smrti zaujal více. Takto se pro mě ale kniha stala jen jednou z mnoha. Navíc se četla poměrně zdlouhavě a za těch více než 400 stránek by zasloužilo proškrtat, nebo nějak zatraktivnit. Tím, že je David Urban policista se nabízí přirovnání k Dominiku Dánovi, ale podle mě bohužel není na místě, jakkoliv mě to mrzí. Pokud však máte rádi detektivky z českého prostředí, nenechte si Rozsudek smrti ujít a názor si vytvořte sami.

David Urban se narodil před více než 45 lety v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a v panelákovém bytě s ním mimo manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě.

rozsudek smrti

Rozsudek smrti
Autor: David Urban
Žánr: beletrie, krimi
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 424
Hodnocení: 75 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/537776-rozsudek-smrti.html


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Exkluzivní rozhovor s Káčou Černou, talentovanou stvořitelkou Feny Art!

bodypaint perexTato sympatická třiadvacetiletá Plzeňačka se dosud věnovala především kresbám a malbám portrétů. Ovšem to nebylo zdaleka to jediné, čemu se tato umělkyně upsala. Její značka se otiskla i do látky. Kus Feny Artu si tedy člověk nemusí jen pov...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Autorka Divergence přichází s druhým dílem dospělejšího young adult

 

big cesty-se-rozchazeji-NUi-386362Druhý díl duologie Čáry života nabízí sice více sci-fi, ale pořád se nese na vlně popularity young adult. Povede se Akosovi a Cyře obejít svůj osud a zastavit válku, která může mít katast...


Literatura

Bildungsroman po česku jako novela V Tichu

v tichu200Nakladatelství Ikar nám v roce 2016 naservírovalo druhou knihu mladé a troufám si říci velmi nadějné české autorky Alžběty Bublanové V Tichu. Novela o dospívání mladé dívky se hodí jak pro mládež, tak je určena hlavně čtenářům, kteří prahnou po kvalitní neokoukané české próze,...

Divadlo

Divadelní festival v Avignonu

avignon 200Největší, nejproslulejší, nejoblíbenější, nejnavštěvovanější... ještě mnoho dalších nej má divadelní festival  - či spíše festivaly - v Avignonu.

...

Film

Artcam chystá do kin snímky s šancemi na Oscary

artcam 200Jedná se o islandsko-české teenage drama KRÁSNÉ BYTOSTI, dojemný portrét chlapeckého přátelství BLÍZKO i indiánskou UTAMU.

...