Oko za oko, zub za zub

Oko za oko, zub za zub

Tisk

rozsudek smrti 200To je podtitulem detektivky Rozsudek smrti od Davida Urbana, která vyšla v nakladatelství Kalibr.

 

 

 

David Urban je policista z pražské kriminálky a v poslední době se pustil také na literární pole. Po dvou povídkových knihách Tři opice a Výjezdovka se pustil do obsáhlejšího, a především románového titulu Rozsudek smrti. Jeho předešlé knihy mě hodně zaujaly, a proto jsem byla velmi zvědavá na tento počin.

Hlavním hrdinou je Jarda Horák sloužící u městské policie, který je plně oddaný práci. Navíc je šťastně ženatý a s manželkou čekají prvního potomka. Jedná se o dobráka a sympaťáka často hájící bezdomovce a podobné existence. Během jedné noční služby je Jarda s kolegou přivolán k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. A právě tento rutinní výjezd mu obrátí život naruby a změní všechny jeho hodnoty i budoucnost.

Kniha je rozdělena na tři části: Sex, drogy a první krev, Špatné zprávy a Pomsta mrtvého muže, což vystihuje, kam se ubírá děj. Na knize je patrné, že autor měl dopředu promyšlenou celou zápletku a té se pevně držel. Na tom se mu nedá nic vytknout, avšak ohledně logiky a uvěřitelnosti je to horší. V ději jsem narazila na hodně momentů, kdy jsem si říkala, že by se to tak v reálu nestalo a nedávalo mi to smysl. Také mi vadilo hodně vyšetřovatelů, mezi kterými jsem se nedokázala orientovat, natož si k nim vytvořit nějaký vztah.

Na Rozsudek smrti jsem se těšila a patřil mezi mnou vyhlížené tituly, avšak ve výsledku mě docela zklamal. V povídkových knihách jsem oceňovala zajímavé zápletky a vhled do zákulisí policejní práce a tady mi některé popisy přišly až obtěžující. Kdybych knihu četla od autora jako první, nebo neměla přečtených více detektivek, určitě by mě Rozsudek smrti zaujal více. Takto se pro mě ale kniha stala jen jednou z mnoha. Navíc se četla poměrně zdlouhavě a za těch více než 400 stránek by zasloužilo proškrtat, nebo nějak zatraktivnit. Tím, že je David Urban policista se nabízí přirovnání k Dominiku Dánovi, ale podle mě bohužel není na místě, jakkoliv mě to mrzí. Pokud však máte rádi detektivky z českého prostředí, nenechte si Rozsudek smrti ujít a názor si vytvořte sami.

David Urban se narodil před více než 45 lety v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a v panelákovém bytě s ním mimo manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě.

rozsudek smrti

Rozsudek smrti
Autor: David Urban
Žánr: beletrie, krimi
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 424
Hodnocení: 75 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/537776-rozsudek-smrti.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Karpianus: "Nora je hrdinkou!"

tereza karpianus divadlo 21 noraJiž za pár dní, v úterý 18. prosince, se uskuteční divadelní premiéra klasického dramatu od Henrika Ibsena. Divadlo D21 představení pečlivě připravuje několik měsíců a Kultura21 se...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Politika a pohádky podle mě nepatří k sobě

certi-brko 200V nakladatelství Presco Group vyšla v prosinci kniha Čertí brko – Příběh na motivy filmové pohádky. Tu jsem sice neviděla, ale říkala jsem si, že se před Vánoci ráda pustím do takového čtení.

 

...

Literatura

Temná místa na mapě i v duši

srdce temnoty (2)Pustit se do hodnocení krátké novely Josepha Conrada Srdce temnoty je v dnešní době už trochu oříšek. Co nového se ještě dá o více než sto let staré knížce napsat, co už by nevyslovil někdo před vámi? A z...

Divadlo

Vitamín D aneb Divadla spolu!

vitaminD 200Divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky se spojili v unikátním, společném projektu, který všem divákům umožní být při tom. Zástupci třinácti divadel od Chebu až po Ostravu si vymysleli společnou kreativní výzvu, v rámci které každý zúč...

Film

Dokáže jeden muž zvládnout tři děti?

martin venuse perexŘíká se, že žena vydrží víc než člověk. Jak si tedy povede celý měsíc průměrný muž v ženské úloze a zda se potvrdí zažitá fráze, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, se dozvíte v romantické komedii Jiřího Chlumského Martin a ...