O čmelácích vážně i nevážně

O čmelácích vážně i nevážně

Tisk

navrat cmelaku 200V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.

 

 

V recenzi Divočiny v zahradě jsem psala, že mě potěší, když u nás vyjdou i další autorovy knihy, a to především proto, že se mi líbil jeho styl plný zajímavostí i humoru. Proto jsem se na Návrat čmeláků moc těšila a se čtením vůbec neváhala.

Davea Goulsona si musíte zamilovat už v úvodu, kde vysvětluje, jak se dostal k lásce ke čmelákům i přírodě. Jeho první snaha o záchranu čmeláku skončila požárem, když je vysušoval fénem, nehoda se stala také s topným tělískem a akváriem a bylo toho mnohem více. Doma choval spoustu domácích mazlíčků a prováděl nejrůznější experimenty. „Mohl bych zmínit nepěkný osud mého axolotla nebo můj zpackaný pokus o korektivní chirurgický zákrok na vážně zraněném havranovi. Postačí ale uvést, že stát se jedním z mých domácích mazlíčků byla nebezpečná záležitost,“ shrnuje na straně 15.

Titul můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jak chránit čmeláky

Kniha se zaměřuje především na čmeláka pruhovaného, kterého popisuje v první kapitole. Dále se věnuje roku čmeláka, dalším jeho druhům, popisuje jeho historii nebo autorem založenou organizaci Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků). Spousta informací vychází přímo z práce Dava Goulsona, z jeho pozorování nebo například pokusů třeba s návraty čmeláků domů. Velmi mě v tomto ohledu zaujalo vyprávění o hledání detekčních psů na čmeláky a novinkou pro mě byly vysvětlené čmeláčí války nebo informace o kurážnějších čmelácích zemních a rokytovích. Ty je lepší nechat na pokoji. Autora v ojedinělých případech pronásledovaly obzvlášť agresivní dělnice. „Když jsou opravdu naštvaní, koušou a bodají žihadlem současně a není snadné je od toho odradit. Velmi nerad to přiznávám, ale při více než jedné příležitosti jsem čmelákovi utrhl hlavu, když jsem se ho snažil odstranit, poté co se mi pevně zakousl do oblečení,“ píše na straně 151.

Hlavním apelem knihy je, že ochranářství není něco, co bychom měli nechat na druhých a ochrana čmeláků je něco, čemu se může věnovat kdokoli. Jediný keřík levandule na terase nebo v okenním truhlíku přiláká a nakrmí čmeláky i v centru města. Každý, kdo má zahradu, může ohromně pomoct – vysadit nějaký kostival, hadinec, náprstníky, pažitku pobřežní, orlíčky atd. a výsledky budou viditelné téměř okamžitě,“ zdůrazňuje v závěru Dave Goulson.

Oproti Divočině v zahradě se mi tento titul četl trochu hůře – zdálo se mi, že autor hodně odbočoval a místy se mi text zdál zdlouhavý, ale čtení mě bavilo a vše vyvážilo plno zajímavých informací. Návrat čmeláků rozhodně vede k tomu si těchto tvorů více všímat a přemýšlet nad tím, co se okolo nás v přírodě děje, což bylo jistě cílem.

Dave Goulson (* 1965) vystudoval biologii na Oxfordské univerzitě a v současnosti působí jako profesor biologických věd na univerzitě v Sussexu. Vydal více než 190 vědeckých článků o čmelácích, včelách, motýlech a dalších druzích hmyzu. V roce 2006 založil Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků), která svou průlomovou ochranářskou prací získala Heritage Lottery Award za nejlepší projekt v oblasti životního prostředí. Jedním z jejích cílů je navrátit do původní domoviny čmeláka pruhovaného, který ve Velké Británii zcela vyhynul. Biology and Biotechnology Research Council v roce 2010 Goulsonovi udělil ocenění Sociální inovátor roku. Je autorem další úspěšné knihy o přírodním zahradničení Divočina v zahradě.

navrat cmelaku

Návrat čmeláků
Autor: Dave Goulson
Překlad: Lenka Adamcová
Žánr: zvířata, příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288
Hodnocení: 80 %

https://www.knihykazda.cz/dave-goulson-navrat-cmelaku/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Textař skupiny Kabát: „Texty se tak nějak cenzurujou samy.“

kabat logoSkupina Kabát je pro mnohé synonymem nejlepší české kapely. Ať si o nich každý myslí co chce, není snad nikoho, kdo by neznal její texty a nevybavil si Pepu Vojtka za mikrofonem. My jsme zpovídali basistu, k...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Tábor polokrevných si osvojí novou partu hrdinů

200filmKdyž Percy Jackson zabrání Kronosovi ovládnout Olymp a nastolit konec světa, všichni bohové i polobohové si konečně oddechnou. Nové Orákulum ale předpoví další záhadné proroctví, které nenechá žádného hrdinu klidným. Probouzí se mocnější a hrůznější zlo,...


Literatura

Lucie Hlavinková a historický Apatykář

apatykar 200Pod hlavičkou nakladatelství Motto vyšla v březnu nová kniha Lucie Hlavenkové s titulem Apatykář. Jak název napovídá, dočkáme se historického románu s příměsí detektivní zápletky. Pokud máte rádi čtení, které připomíná časy dávno minulé, určit...

Divadlo

Hru Teď mě zabij uvede Městské divadlo Mladá Boleslav po pěti letech v derniéře

Ted me zabiji200Derniéru inscenace Brada Frasera Teď mě zabij oznámilo na pondělí 11. prosince Městské divadlo Mladá Boleslav. Příběh jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy. Premiéra hry...

Film

Glosa: Američtí Oscaři letos konečně ukazují pestrost

oscar2013 200Začátkem příštího týdne k nám brzy ráno ze zámoří dorazí zprávy o vítězích cen Americké filmové akademie, krátce Oscarů. Pozlacené sošky, o jejichž možných držitelích se vždy vedou nadšené spekulace mnoho týdnů...