O čmelácích vážně i nevážně
Kultura21.cz

O čmelácích vážně i nevážně

navrat cmelaku 200V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.

 

 

V recenzi Divočiny v zahradě jsem psala, že mě potěší, když u nás vyjdou i další autorovy knihy, a to především proto, že se mi líbil jeho styl plný zajímavostí i humoru. Proto jsem se na Návrat čmeláků moc těšila a se čtením vůbec neváhala.

Davea Goulsona si musíte zamilovat už v úvodu, kde vysvětluje, jak se dostal k lásce ke čmelákům i přírodě. Jeho první snaha o záchranu čmeláku skončila požárem, když je vysušoval fénem, nehoda se stala také s topným tělískem a akváriem a bylo toho mnohem více. Doma choval spoustu domácích mazlíčků a prováděl nejrůznější experimenty. „Mohl bych zmínit nepěkný osud mého axolotla nebo můj zpackaný pokus o korektivní chirurgický zákrok na vážně zraněném havranovi. Postačí ale uvést, že stát se jedním z mých domácích mazlíčků byla nebezpečná záležitost,“ shrnuje na straně 15.

Titul můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jak chránit čmeláky

Kniha se zaměřuje především na čmeláka pruhovaného, kterého popisuje v první kapitole. Dále se věnuje roku čmeláka, dalším jeho druhům, popisuje jeho historii nebo autorem založenou organizaci Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků). Spousta informací vychází přímo z práce Dava Goulsona, z jeho pozorování nebo například pokusů třeba s návraty čmeláků domů. Velmi mě v tomto ohledu zaujalo vyprávění o hledání detekčních psů na čmeláky a novinkou pro mě byly vysvětlené čmeláčí války nebo informace o kurážnějších čmelácích zemních a rokytovích. Ty je lepší nechat na pokoji. Autora v ojedinělých případech pronásledovaly obzvlášť agresivní dělnice. „Když jsou opravdu naštvaní, koušou a bodají žihadlem současně a není snadné je od toho odradit. Velmi nerad to přiznávám, ale při více než jedné příležitosti jsem čmelákovi utrhl hlavu, když jsem se ho snažil odstranit, poté co se mi pevně zakousl do oblečení,“ píše na straně 151.

Hlavním apelem knihy je, že ochranářství není něco, co bychom měli nechat na druhých a ochrana čmeláků je něco, čemu se může věnovat kdokoli. Jediný keřík levandule na terase nebo v okenním truhlíku přiláká a nakrmí čmeláky i v centru města. Každý, kdo má zahradu, může ohromně pomoct – vysadit nějaký kostival, hadinec, náprstníky, pažitku pobřežní, orlíčky atd. a výsledky budou viditelné téměř okamžitě,“ zdůrazňuje v závěru Dave Goulson.

Oproti Divočině v zahradě se mi tento titul četl trochu hůře – zdálo se mi, že autor hodně odbočoval a místy se mi text zdál zdlouhavý, ale čtení mě bavilo a vše vyvážilo plno zajímavých informací. Návrat čmeláků rozhodně vede k tomu si těchto tvorů více všímat a přemýšlet nad tím, co se okolo nás v přírodě děje, což bylo jistě cílem.

Dave Goulson (* 1965) vystudoval biologii na Oxfordské univerzitě a v současnosti působí jako profesor biologických věd na univerzitě v Sussexu. Vydal více než 190 vědeckých článků o čmelácích, včelách, motýlech a dalších druzích hmyzu. V roce 2006 založil Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků), která svou průlomovou ochranářskou prací získala Heritage Lottery Award za nejlepší projekt v oblasti životního prostředí. Jedním z jejích cílů je navrátit do původní domoviny čmeláka pruhovaného, který ve Velké Británii zcela vyhynul. Biology and Biotechnology Research Council v roce 2010 Goulsonovi udělil ocenění Sociální inovátor roku. Je autorem další úspěšné knihy o přírodním zahradničení Divočina v zahradě.

navrat cmelaku

Návrat čmeláků
Autor: Dave Goulson
Překlad: Lenka Adamcová
Žánr: zvířata, příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288
Hodnocení: 80 %

https://www.knihykazda.cz/dave-goulson-navrat-cmelaku/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Honzou Vedralem o crowdfundingové kampani Headlineru

1 titulka-marpo-300x400Hudební magazín Headliner je na české scéně určitým unikátem. Navazuje totiž na kvalitní tištěné časopisy, ale v jeho stránkách si můžete listovat digitálně. Navíc velice často nabízí exklusivní obsah, který nik...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Sníh nebo popel aneb fantasy ve stylu Skleněného trůnu

snih nebo popel200Fantasy svět už dávno není pouze doménou mužů. I řada žen dokáže vytvořit příběh, který snese srovnání s tvorbou mužských konkurentů. Jendou z nich je Sara Raasch.

 


Literatura

Když země vydává svědectví dávných zločinů a dvířka minulosti nejdou pořádně otevřít

May perexSouostroví Vnějších Hebrid je kousek země, k němuž sedí nejlépe přívlastek drsná. A jakoby drsné podnebí formovalo charaktery obyvatel ostrovů, jakoby severní vichry přivály pohnuté osudy lidí. Přes to všechno ale souos...

Divadlo

Asanace neví, co chce svým divákům říct
ImageAsanace v pražském Divadle Na zábradlí je prvním jevištním ztvárněním jedné z her Václava Havla, kterého se autor nedožil. S inscenačním týmem ale i přes svůj vážný zdravotní stav spoluprac...

Film

Frankenweenie - Domácí mazlíček: Když vědu neděláme s láskou

Frankenweenie-plakat-200Film z produkce Walt Disney Pictures s prapodivným názvem Frankenweenie - Domácí mazlíček je animovaným příběhem chlapce Viktora a jeho psa Sparkyho. Když Viktor nečekaně přijde o svéh...