Pavel Tesař:"Všichni aktéři Henry Lee Festu od muzikantů po barmany musí rezonovat s duchem festivalu.“
Banner

Pavel Tesař:"Všichni aktéři Henry Lee Festu od muzikantů po barmany musí rezonovat s duchem festivalu.“

Tisk

hlf perexBrněnský unikátní festival Henry Lee Fest se letos bude konat 27. září ve Zbrojovce. Hlavní hvězdou je Australan Mick Harvey a berlínští The Ministry Of Wolves, ale těšit se můžete na spoustu dalších. My jsme se spoustu zajímavých informací o festivalu dozvěděli od jeho organizátora pana Pavla Tesaře.


Pane Tesaři, zdravím vás a zeptám se na úvod, jaký je to pocit chystat druhý ročník festivalu Henry Lee Fest? Kdy jste se rozhodl pro další ročník a kdy jste začal s přípravami?
Je to dobrý pocit, protože to je nekomerční akce dělaná z čisté lásky k hudbě a bez kompromisů i bez ohledu na ekonomický výsledek. Čisté nadšení je velká radost, stejně tak určitá naivita, která k nadšení patří.

Je něco, co vás minulý ročník naučil? Nějaká negativní nebo i pozitivní zkušenost, která vás letos posunula dál?
Loňský ročník byl tak skvělý, že na něj vzpomínáme dodnes, takže máme o to více energie. Obohatili jsme festival o velké jméno ze zahraničí – o Australana Micka Harveye, který je ikonou světové alternativní scény od 80. let kdy mnoho let vystupoval v kapele Nicka Cavea.

Co je pro vás obecně při pořádání a zařizování takové akce nejdůležitější? Máte nějakou věc, na kterou si dáváte obzvlášť pozor?
U Henry Lee Festu máme cíl, aby vše bylo kvalitní a v duchu Henry Lee Festu, to znamená, že i kdyby přišel nějaký nápojový sponzor a nabídnul nám velký sponzoring tak jej třeba nevezmeme – zejména v případě nějakého europiva. Takže na barech budou jen dobré věci, dobré pivo, nejlepší víno, jídlo od bio dodavatelů a bar s kvalitní kávou a čajem a doprovodnou projekcí. Podobná je i dramaturgie – vše v podobném duchu a s vysokou kvalitou. Kdyby zavolal třeba Kryštof, že tam chce hrát zadarmo tak jej zdvořile odmítneme – nám nejde o davy lidí, o komerční a mediální úspěch. Řekneme „ milý Kryštofe jeď raději na Votvírák nebo Sázavafest , ale tohle je festival jdoucí proti módním trendům a mainstreamu“. Svým způsobem bojujeme proti multikulturním festivalům, kde každá kapela je jiný styl, publikum je zmatený dav ovcí a pořadateli jde jen o maximální návštěvnost – vzniká tak bezduchý komerční nesmysl.

A je něco, na co si sice dáváte pozor, ale zároveň na to pořád musíte myslet a jste kvůli tomu nervózní?
Dáváme pozor na detaily, například i personál na barech musí být caveovsky laděn, všichni aktéři Henry Lee Festu od muzikantů po barmany musí rezonovat s duchem festivalu. Snad se to povede tak jako loni… snažíme se.

Letošní ročník se koná o dva týdny později než ten loňský. Má to nějaký speciální důvod?
Loni jsme si všimli, že lidé se vracejí z dovolených a studenti přijíždějí až koncem září, tak jsme termín posunuli.hlf 1

Měl jste už nějakou představu, koho budete chtít pozvat nebo se to vše vyvíjelo až časem?
Určitě sním o Sonic Youth, kdyby se dali dohromady, a pokud se nesejdou tak o Kim Gordon, jejich frontmance.Další sen je PJ Harvey.

Jednou z hlavních hvězd je Australan Mick Harvey, který léta spolupracoval právě s Nickem Cavem, který nepřímo dal festivalu jméno. Je to pro vás velká pocta? Jak se vám s ním jednalo?
Jednalo se s ním dobře, je skromný a telefonujeme si každých 14 dní.

Povězte nám o dalších hvězdách, která pro vás nejvíce znamená a opravdu se na ni těšíte?
Velká legenda je Vladimír Mišík a E.T.C., úžasný je Chadimův MCH Band i The Prostitutes, já mám rád i My Dead Cat – dravou postpunkovou kapelu z Brna… S Mickem Harveyem přijede temná kapela Ministry Of Wolves ve které hraje Alexander Hacke z Einstürzende Neubauten.

Bylo domlouvání s interprety vždy jednoduché? Je například někdo, kdo měl nějaké výjimečné požadavky?
Vše bylo jednoduché, jsou to kapely z undergroundu, čili „skromňáci“.hlf 2

Vy ostatně máte s účinkujícími jistě velké zkušenosti už díky klubu Mersey, který oslavil 20 let existence. Máte v paměti nějakého speciálního hosta, který si hodně „vymýšlel“?
Problémy byly s DJs, zejména některými českými. Také vzpomínám jak někteří DJs z ciziny museli létat soukromým letadlem a diktovali jakým typem letadla a tak. V této sféře se již nepohybujeme, naštěstí…

Řekněte nám ještě něco o doprovodném programu, co vše bude připraveno?
Budou dvě podia, na druhém budou po skončení hlavního programu hrát DJs Steve Morell z Berlína a členové kapely Sunshine s programem Bounce Bounce… dále chystáme kavárnu s projekcí slavných kapel jako Joy Division, Sonic Youth atp….

A jak to letos bude s občerstvením? Na co se mohou návštěvníci těšit?
Budeme mít vynikající pivo Rychtář, výborné víno od firmy Vinium, jídlo od Vegalite a od Jiného Cateringu atp….

Na závěr vás poprosím, abyste na Henry Lee fest nalákal ty, kteří ještě váhají.
Nenechte si ujít zejména koncert Micka Harveye – zakládajícího člena The Bad Seeds !!!

Děkuji za rozhovor!


Zdroj foto č.2: Wikipedia

 


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ohlédnutí za POŠEMBEŘÍ TOUR

Posemberi 200POŠEMBEŘÍ TOUR je název řady koncertů českobrodské rockové kapely CZ (Celé Znova), které proběhly v první polovině roku na území Pošembeří. Za turné jsme se ohlédli společně s baskytaristou a zpěvákem kapely Stanislavem Potměšilem.

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Petra Vydru překvapilo, jak dlouho trvalo, než se Michal Hrůza stal tím, čím je dnes

vydra200Petr Vydra (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jako stand-up komik vystupuje v internetových a klubových pořadech Na stojáka a v televizním Comedy clubu. Jeho divadelní hry a adaptace uvádělo Městské divadlo Kladno a Švandovo divadlo. V Dejvick...


Divadlo

Klezmerem nespaseno

200divPražské Vinohradské divadlo je scénou, která velkou měrou určuje, co se v českém divadle nosí a obvykle ukazuje, jak se divadlo má dělat. Poslední vinohradská premiéra, tragikomedie Nesnesitelné svatby H. Levina, tomuto obyčeji vyhověla jen velmi málo. N...

Film

Pohltí nás Sociální síť?


altInternetová sociální síť je poměrně nová záležitost stejně tak jako stejnojmenný film, popisující zrození té nejpoužívanější – Facebooku. Příběh o Facebooku bude za tisíc let starý jako lidstvo samo. Nejde v něm totiž o přijetí n...