Černočerné srdce. Tak temné, že temnější už být nemůže

Černočerné srdce. Tak temné, že temnější už být nemůže

Tisk

cernocerne-srdce perexČernočerné srdce je už šestým případem v sérii se svérázným detektivem Cormoranem Strikem a jeho kolegyní Robin Ellacottovou. Navazuje na tituly Volání kukačky, Hedvábník, Ve službách zla, Smrtící bílá a Neklidná krev. Spolumajitelé detektivní kanceláře Robin a Cormoran se opět pouštějí do pátrání, tentokrát ve virtuálním světě plném otevřené nenávisti, který je díky iluzi anonymity úrodnou půdou pro zcela nové podoby zla.

Černočerné srdce versus "Ta, jejíž jméno se pomalu nesmí ani vyslovit"

Jedná se asi o nejsložitější román Roberta Galbraitha v této sérii, protkaný typograficky reprodukovanými tweety a zprávami zasílanými veřejnými a soukromými kanály, často se dvěma nebo třemi konverzacemi vedenými najednou. Poté, co se Cormoran a Robin ujmou případu vraždy Edie Ledwellové, spoluautorky animovaného seriálu Černočerné srdce, musí v zájmu jeho vyřešení sledovat a postupně rozkódovat online život lidí, jejich avatarů a propojit ho s jejich skutečnými životy.

Podle všeho se zde Galbraith (Rowlingová) vypořádává se svým traumatickým vztahem se sociálními médii z posledních let. Pozorný čtenář-fanoušek postřehne hned několik téměř identických detailů, které autora dějově inspirovaly. Do povědomí široké veřejnosti se (kromě svých spisovatelských počinů) Rowlingová zapsala zvláště svými kontroverzními výroky na adresu LGBTQ komunity, za které ji odsoudili dokonce i herečtí představitelé filmových rolí Hermiony, Harryho a Rona z příběhu o Harrym Potterovi. Ale ať už si o jejích názorech myslíme cokoli, nedá se jí upřít, že je skvělou vypravěčkou s bohatou fantazií a spoustou neotřelých nápadů.

Anomie a další kuriozity

Stěžejním motivem napínavého detektivního příběhu – a zároveň jednou z postav - je takzvaná/ý Anomie. Tento zvláštní a nepříliš rozšířený pojem (anomie) lze vysvětlit jako stav rozkladu sociálního řádu, morálních a kulturních norem, nedostatečnou sociální integraci individua spojenou s pocitem osamělosti, bezmoci, často doprovázenou sociálními konflikty. Takovýto jedinec se pohybuje výrazně mimo normální sociální strukturu. Troufám si tvrdit, že z tohoto motivu vytěžil autor maximum na všech frontách. Nicméně i přes značnou ponurost a syrovost je příběh nesmírně čtivý, a to nejen díky neustálému jiskření mezi dvěma hlavními protagonisty, ale i díky prostředí, v němž se děj odehrává. Dost významně tentokrát zaperlí sekretářka detektivní agentury, postarší a svérázná dáma, Pat. Odhalení a dramatické dopadení Anomie proběhne opravdu až v samotném závěru knihy, i když průběžně tipovat se dá při každém dalším otočení úctyhodného počtu bezmála dvanácti set stran – a možných variant se nabízí hned několik.

Kromě anomie pracuje autor ještě s mnoha dalším zvláštnostmi a odlišnostmi, které se týkají například tělesného i duševního zdraví. Někdy si říkám, kam na to chodí, ale je mi jasné, že se to děje v zájmu co největší atraktivity obsahu. A člověk se tak alespoň trochu poučí. Co bych asi nemusela číst na každé druhé stránce je, jak Strika trápí pahýl jeho nohy, o kterou přišel při výbuchu v rámci své služby v armádě. Myslím, že čtenář šestého dílu už je s detektivem natolik spjatý, že průběžně vnímá nejen jeho zdravotní potíže, ale i vztahové peripetie s kolem něj se pohybujícími ženami. Že přesně chápe, proč reaguje právě tak, jak reaguje, a co ho vede k někdy dost iritující rezervovanosti, která mu komplikuje život. Ale kdo ví, třeba je to takhle lepší, ať už se to fanouškům líbí, nebo ne. A protože jsou vždycky nenásilně připomenuty důležité souvislosti, dají se jednotlivé díly této série v pohodě číst i samostatně.

Cormoran Strike jako série i seriál

Vlastní představu válečného veterána, soukromého detektiva Cormorana a jeho vynalézavé asistentky (posléze obchodní partnerky) Robin si můžeme porovnat s jejich hereckými představiteli v seriálu HBO, inspirovaném kriminálními romány Roberta Galbraitha. Z mého pohledu to tvůrci seriálu docela trefili. No a už nyní se těším na další, v pořadí již sedmý díl knižní detektivní série Cormoran Strike. Jsem zvědavá, jak autor vytěží avizované téma náboženského kultu skytého v hlubinách norfolského venkova, do kterého v zájmu vyšetřování nevysvětlitelných úmrtí pronikne inkognito Robin Ellacottová, Strikova obchodní partnerka (a možná i něco víc…).

cernocerne-srdce

Černočerné srdce
Autor: Robert Galbraith (pseudonym J. K. Rowlingové)
Žánr: detektivka, psychologický román
Původní název: Ink Black Heart
Řada: Detektiv Cormoran Strike
Překladatel: David Petrů
Datum vydání: 5. 2. 2024
Nakladatelství: KNIHA ZLÍN ve společnosti ALBATROS MEDIA
Počet stran: 1152

Hodnocení: 89 %

www.knihazlin.cz/tituly/83973318/cernocerne-srdce/
www.albatrosmedia.cz/tituly/83973318/cernocerne-srdce/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Myslím, že by hrozně pomohlo, kdyby si lidé, až se začnou hádat, na film Hádkovi vzpomněli,“ říká Hynek Čermák

hynek cermak 200Do kin před pár dny vstoupila komedie režiséra Vojtěcha Moravce o rodině, která se pořád hádá. Ať dělají Hádkovi, co mohou, nikdy se na ničem neshodnou a každý z nich si nakonec myslí to svoje. Ve vzduchu teď navíc visí rozepře o dědict...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Příručka pro starostlivé rodiče?


Starostliví rodiče to nemají vůbec jednoduché! Však to jistě znáte – někdo z doslechu, někdo z rodiny (tím netvrdím, že přímo z vlastní) – ale příkladů je kolem nás habaděj. To takový malý nevycválanec si dělá, co chce, neposlouchá a rodiče místo trestů se mohou přetrhnout, aby mu vyšli vstříc a splnili jeho nesmyslné požadavky. Dokonce se mi zdá, že počty nep...


Literatura

Snová pohádka, ale ne pro děti

chlapec perexPři cestě metrem mě na eskalátorech zaujala knižní obálka s malým chlapcem u auta z první poloviny minulého století s tajemným názvem Chlapec, který rozdával sny. Takové kombinaci jsem nemohla odolat a pustila jsem se do čtení.

...

Divadlo

Zemřel charismatický herec Tomáš Valík, hrdina pohádky O Janovi a podivuhodném příteli

 

tomas valik 200Po kratší nemoci zemřel ve věku nedožitých dvaapadesáti let 8. října v pražské nemocnici Na Bulovce známý herec Tomáš Valík. Na filmovém plátně debutoval koncem osmdesátých let minulého století, ...

Film

Camino na kolečkách

camino1Přijala jsem pozvání na novinářskou projekci dokumentárního filmu Camino na kolečkách. Šla jsem tam částí ze zvědavosti a částí z úcty k lidem, kteří dokážou cokoli navzdory svému handicapu. Věděla jsem jen, že hlavní hrdina trpí roztroušenou sklerózou (znám několik lidí s to...