Román Dítě prachu řeší následky války ve Vietnamu

Román Dítě prachu řeší následky války ve Vietnamu

Tisk

Dítě prachuOd knihy Dítě prachu vietnamské autorky Nguyen Phan Que Mai se nebudete moct odtrhnout. Je tak napínavá a dojemná, že ji opravdu jen neradi budete odkládat. Možná už znáte autorčin román Hory zpívají, kniha Dítě prachu je snad ještě lepší. Mně se líbila moc a ráda vás seznámím s tématem, které tato spisovatelka citlivě odkrývá. V příběhu se odehrávají tři příběhy, které spolu úzce souvisí, a vyprávěny jsou ve dvou časových rovinách. Přeneseme se do Saigonu v čase do vietnamské války, konkrétně do roku 1969, a také o zhruba padesát let později, do roku 2016. Ústředním tématem celé knihy jsou následky války a děti narozené ze styku vietnamských žen a amerických vojáků.

V roce 2016 Američan Dan se svou ženou Lindou odjíždí do Vietnamu, kde se snaží vyrovnat se s hrůzami války a vyléčit si posttraumatický stresový syndrom, kterým jako válečný veterán trpí. Vzpomíná na mladou vietnamskou dívku, s níž navázal citový vztah během roku 1969, kdy nikdo nevěděl, zda se v Saigonu dožije zítřka. I když byl už tehdy zasnoubený s Lindou, která na něj čekala, válka mu přinesla jedinou útěchu v podobě mladé Vietnamky, do níž se zamiloval. Nešlo jen o sex. Ze vztahu se narodila dcera, ale vnitřně rozervaný Dan těhotnou dívku opustil.

Ve stejném roce se Dan setkává s Phongem, který prožil život v sirotčinci a na ulici a jako dítě amerického vojáka a vietnamské ženy si zažil svá příkoří. Po letech, již ženatý a se dvěma dětmi, hledá své kořeny a chce pochopit, proč ho jeho matka opustila. A další příběh se odehrává v roce 1969, kdy dvě mladičké vietnamské sestry přijímají práci v podniku, kde dělají společnost americkým vojákům, aby si tak vydělaly peníze a pomohly svému nemocnému otci. Součástí jejich práce je také prostituce.

Více už neprozradím, děj se rozehraje opravdu velmi napínavě, autorka poutavě píše a citlivě vykresluje téma hrůz války a jejích následků: co prožívá americký voják, který je nucen vraždit nevinné lidi, co prožívá vietnamská dívka, které není ani osmnáct a spí s americkými vojáky, protože nezná jiné východisko, anebo jak se cítí děti, které vzniknou z takových styků a jsou nepřijaty celou společností. V knize velice oceňuji skvělou psychologii postav, vypravěčský talent, nepředvídatelný děj, tím myslím, že vše není jednoduše nalinkováno, kdy primárně víme, jak to asi dopadne; pak také oceňuji výbornou znalost historie a opravdovou empatii. Autorka prosazuje i feministické a emancipační myšlenky: ženy by měly mít právo studovat a nepodřizovat se mužům a podobně. Je vidět, že téma knihy je spisovatelce dost blízké a velmi se jí dotýká, ona sama se narodila v Severním Vietnamu a věnuje se podpoře vzdělávání mladých dívek, jak si můžete přečíst níže v jejím stručném životopise. Knížku hodnotím opravdu velmi vysoko, není to žádná červená knihovna, ale poutavý román ze života o tom, co je důležité vědět, uvědomit si, a díky knize si to můžete každý prožít, i když jste válku ve Vietnamu nezažili a nebyli tam.

O autorce:

Nguyen Phan Que Mai se narodila roku 1973 v Severním Vietnamu, a když jí bylo šest let, přesídlila s rodinou na jih. Pracovala jako pouliční prodejkyně i na rýžových polích. Poté získala stipendium a studovala v Austrálii. Získala doktorský titul v oboru tvůrčího psaní na Univerzitě v Lancasteru. Dlouhodobě se věnuje podpoře vzdělávání mladých dívek a působí jako mírová ambasadorka organizace PeaceTree Vietnam, která pomáhá likvidovat nevybuchlé bomby ve Vietnamu. V současnosti žije střídavě v Kyrgyzstánu a ve Vietnamu. Je autorkou dvanácti knih básnických sbírek a kratší prózy, za něž se jí v rodné vlasti dostalo mnoha ocenění. Její díla byla přeložena a vydána ve více než dvanácti zemích. Její debutový román - a zároveň také první anglicky psaná kniha - Hory zpívají se dočkal vřelého čtenářského přijetí i několika literárních cen. V roce 2023 vydala druhou knihu Dítě prachu.

Anotace:

Autorka mezinárodně úspěšné knihy Hory zpívají přichází s dalším románem o rodinných tajemstvích, potlačovaných traumatech i nekonečné síle odpuštění, který začíná během války ve Vietnamu a pokračuje i mnoho let poté.

V roce 1969 se sestry Trang a Quynh rozhodnou odejít z rodné vesnice za prací do Saigonu, aby pomohly rodičům splatit dluhy. Zaměstnat se nechají v baru, kde mají flirtovat s americkými vojáky (a sem tam i něco víc) a přimět je co nejvíce utrácet. Netrvá to dlouho a stydlivá Trang se bezhlavě zamiluje do mladého a okouzlujícího pilota vrtulníku Dana. Krutá doba však jejich lásce nepřeje.

O několik desetiletí později se Dan vrací do Vietnamu se svou manželkou Lindou. Doufá, že si tak zahojí staré rány a vyřeší i svá tajemství z minulosti. Ve stejné době se Phong, syn afroamerického vojáka a Vietnamky, snaží se svou ženou a dvěma dětmi dostat do USA, kde by rád rodině zajistil lepší život. Sám vyrůstal v sirotčinci, na nějž nemá právě dobré vzpomínky. Byl přece synem nepřítele. Dítětem prachu.

Autorka osudy svých postav umně proplétá a postupně čtenáři odkrývá dříve neznámé souvislosti. Protagonisty nechává zpětně čelit rozhodnutím, která učinili za války, a najít to, co je spojuje navzdory rozdílné rase, kultuře či jazyku

Dítě prachu

Název: Dítě prachu
Autor: Nguyen Phan Que Mai
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2024
Počet stran: 304
Hodnocení: 100%

https://www.jota.cz/dite-prachu.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

1st Choice: „Budeme hrát na tisíc dvě stě procent a navíc před domácím publikem!“

1st choice 200Těsně před festivalem Sunday Music Jam vám přinášíme rozhovor s bubeníkem kapely 1stChoice Janem Martinkem. V kapele se udály různé změny a frčí směle dál, tak si přečtěte, jak jim to jde a zajděte se podívat – 30. srpna do areálu Tiskárny n...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Dobře mi tak: Román na jeden večer, který musíte mít!

DobreMiTak perexRadka Třeštíková, úspěšná bloggerka a redaktorka, do toho konečně „praštila“ a napsala knihu. Nese název „Dobře mi tak“ a na pultech určitě dlouho nezůstane. Je totiž opravdu dobrá… ba co víc, je výborn...


Literatura

Každý někdy potřebuje potkat Tesaře

tesar 200V nakladatelství Portál vyšla malá útlá knížečka s názvem Tesař a podtitulem Příběh pro úspěch(ané). Její autorem je Jon Gordon a jedná se o zajímavé čtení.

 

...

Divadlo

Tragédie člověka, který neuměl říct NE

netrpelivost-srdce perexPoručík Anton Hofmiller (Petr Matyáš Cibulka) má jednu vlastnost, která mu občas nesmírně komplikuje život: neumí říkat ne. Když se spřátelí s nádhernou Ilonou (Romana Widenková), zdá se, že našel své štěstí.

<...

Film

O sborovém zpěvu a Black Sabbath

pk uvodkaPodivná kombinace? Ale reálná. Jako bývalého člena hudebního sboru mě zjištění, že Severský filmový podzim přinese i snímek o pěveckém sboru, velmi potěšilo, protože na léta, které jsme se spolužáky ve sboru zažili, nikdy nezapomeneme. Ale doložku...