Ján Sedal: Až pleskne brok

Ján Sedal: Až pleskne brok

Tisk

Až pleskne brokJán Sedal je Slovák z Bratislavy – ovšem jako herec působil v českých divadlech a jako literát rovněž působí v českém kontextu (ač do jeho textů samozřejmě pronikají slovakismy). Jeho SMS básně, uspořádané Arnoštem Goldflamem, vyšly v roce 2018; nová knížka obsahuje také převážně básně (mnohé jsou datované – a poměrně staré, třeba i přes 15 let!), ovšem zahrnuje i další literární žánry.

Z nich tu je tu nejprve řada „Krátkých her o Stvořiteli a jeho díle“ – herce v sobě samozřejmě Sedal nezapře, nicméně možná spíše než o hrách by bylo vhodno zde mluvit o krátkých humorných dialozích. Dále jsou tu „Recepty – pro bohaté a chudé děti“, kde se nepřekvapivě paroduje žánr kuchařek. Nakonec je zde několik kratších prozaických útvarů imitujících-parodujících lidovou slovesnost.

Z předchozí charakteristiky by mohl mít čtenář pocit, že Až pleskne brok je kniha humorná, nicméně její zhruba první polovina, naplněná básněmi, tento dojem nutně nevyvolává. Ano, Sedalovy básně jsou často vystaveny např. na rozvinutí nějaké absurdity, nicméně jejich vyznění bývá vážné, viz k tomu ukázku č. 1. Namnoze tak může čtenáři připomenout poetiku undergroundu, zvláště pak Magora Jirouse; básně jsou krátké, jako by příležitostné, napsané z momentálního vnuknutí – ovšem pro velká slova a velká témata, jako jsou Bůh či duše, se v nich nechodí daleko – viz ukázku č. 2.

Básně působí zpravidla zbožně, využívají i kazatelského (báseň na s. 54) či modlitebního tónu. Naproti tomu neveršované texty z druhé části knihy náboženská témata spíše zlehčují (možná lépe řečeno: odlehčují; občas však vyzní až blasfemicky) – srovnej k tomu ukázku č. 3. Humor textů z této části knihy se zakládá namnoze na absurditě, dada, nesmyslu. Tak například v „Receptech pro bohaté a chudé děti“ se vaří nesmyslná jídla z nesmyslných ingrediencí, přičemž kontrast mezi bohatými a chudými se dovádí ad absurdum (například „Řízek internacionál“ je pro bohaté děti vařen mj. ze zlaté cihly, pro chudé děti z fotografie řízku).

Sedalův humor čas od času vyčaruje na čtenářově tváři úsměv, přesto se však při četbě knihy stává patrnou jedna věc: autor zjevně své texty nejprve sdílel se svými přáteli či hereckými kolegy. Je dobře představitelné, že ve spojení s hereckým charismatem a v úzkém okruhu mohly texty působit opravdové salvy smíchu. Jenomže jak už to v podobných případech bývá – ona kouzelná jiskra humoru se snadno ztratí, jakmile jsou texty přeneseny na papír a předány anonymnímu čtenáři. Je potom otázka, jestli celkovému dojmu z knihy spíše neškodí…

Ukázka č. 1: báseň ze s. 11, datovaná 28. 8. 2009, 0:16

Elvis válí se pod
zemí, aj Lennon válí
se pod zemí, aj Jim
Morrison jak
osamělej pták,
ani tady se nic nemění,
já válím se po
hospodách zaživa,
když nad nocí
zvítězí hvězda jasná

Ukázka č. 2: nepojmenovaná báseň ze s. 49

Bůh zapomněl by na Tebe?
Či morem zčernalo by
Tvé srdce?
Pěna dní chrstnuta by
byla na Tvá ústa.
Že si už možná na mě
ani nevzpomeneš.
Duše líná jako
Dunaj
co valí se pomalu
ze tmy noci
do světel dne.

Ukázka č. 3: Krátká hra o stvořiteli a jeho díle

Člověk: Můžeš mě naučit nějakej kousek?
Bůh: Co myslíš pod kouskem?
Člověk: No být neviditelnej nebo zmrtvýchvstání.
Bůh: Myslíš základní repetoir?
Člověk: Ano, ten. Jak to děláš?
Bůh: Nevím. To musíš zkoušet.
Člověk: Tak jo.

Až pleskne brok

Název: Až pleskne brok
Autor: Ján Sedal
Nakladatelství: Větrné mlýny
Rok vydání: 2024
Počet stran: 160
Hodnocení: 60%

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/az-pleskne-brok-638414349


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Píšu většinou o tom, co se děje mně, nebo lidem v mém okolí

Natálie Kocábová - foto ČTKPSvoji první povídku napsala v osmi letech a již tehdy si uvědomila, že psaní je jejím posláním. První básnickou sbírku vydala v osmnácti letech a v devatenácti první knihu. Na svém kontě má přes...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Číhá v Údolí naděje dobrodružství nebo láska?

Údolí naděje, perexKdo zná knihy australské spisovatelky Elizabeth Haran, nejspíš tuší, že asi obojí. Australská divočina nabízí nekonečné možnosti. A právě do vnitrozemí se vydává krásná Matylda. A já se tam vydám spolu s ní. Na tuhle výpravu ...


Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

Heidi, děvčátko z hor

heidi 200Asi nejslavnější švýcarský románek pro děti – a děvčátka zvláště - sepsala před bezmála půldruhým stoletím Johanna Spyriová. V české podobě jej známe díky převyprávění Bohumila Říhy jako Heidi, děvčátko z hor. Příběh líčí strastiplné osudy osiřelé dív...