Z profilu autora bude čtenář možná očekávat básně tematicky spjaté s hudebnickým životem, z citované ukázky zase čtenář možná odtuší, že sbírka se bude vyznačovat expresivními až vulgárními výrazy. Tušení to budou sice částečně správná, nicméně Valíkova poezie je tematicky silně rozprostřena (básně milostné, básně reflektující roční období, každodennost., dobu „covidovou“ atd.) a má v sobě momenty, které nejednoho čtenáře pravděpodobně překvapí.
Na prvním místě to bude poměrně častá básnická řeč. Valík se jednak neostýchá hojně používat genitivních metafor, jednak ale užívá i výrazů a tvarů slov, jež evokují jistou vznosnost: „Stísněný se cítí, / nervní stále dál, / světlem zhas, však svítí, / by náhodou se bál.“ (Strana 35, báseň „Strach“) Setkáme se s přechodníky či tvarem „jest“ místo „je“. Básníkovi to mj. jiné slouží i ke vyvolání komického dojmu, kdy se vznosná řeč setkává s poměrně „přízemním“ námětem (např. v básni „Mácháč“ se taková řeč setkává s titulními pommes frites a českou koupací pohodou).
To ovšem ještě není to nejzajímavější, co Valík s jazykem dělá. Nejvíce jeho texty zaujmou, když si jejich autor hraje s krácením slovního výrazu, tj. když např. přechodníků a jiných zvláštních slovních tvarů využije k tomu, aby zkrátil verše a mohl je takříkajíc „sekat“. Krom zajímavého zvukového dojmu tímto dochází i ke zrychlení rytmu oproti běžné řeči (srov. k tomu ostatně obě ukázky). Zkrátka – hudebníka v sobě Valík nezapře.
Ukázka č. 1: Rozbit ptáč (s. 32)
Modř obloh
letíc pták
jak opian
deform.
Děrav tlak.
Měně patvar,
dův za slun,
oděn v rud.
Průsvit
a velikost.
Průnik v tělo,
zře modro obloh.
Se mu tam chtělo.
Ukázka č. 2: Evokulát (s. 29)
Kamenem kře.
Křesáním kam?
Jelita tup –
tupá odjela.
Vřesovem tře.
Třením vře.
Hovada z skup –
skupina zhovnila!
A formací v tlup
planeta zlidnila!
Název: Pommes Frites
Autor: Jan Valík
Nakladatelství: JT’s nakladatelství
Rok vydání: 2023
Počet stran: 56
Hodnocení: 80%
https://www.kosmas.cz/knihy/524096/pommes-frites/
< Předchozí | Další > |
---|