Román My je bravurní dystopií, která inspirovala všechny následující antiutopie a nezestárla ani o píď
Banner

Román My je bravurní dystopií, která inspirovala všechny následující antiutopie a nezestárla ani o píď

Tisk

My ZamjatinRomán My od Jevgenije Zamjatina z roku 1920 je úplně první knihou v žánru moderních antiutopií. O celé dekády tak předchází poměrně slavnějšího Orwella a Huxleyho, kteří se jím bohatě inspirovali. Opačným způsobem inspiroval i Ayn Rand, jež založila myšlenkový proud objektivismu (rozum je jediným nástrojem k poznání reality).

 

„Hej, matematiku, zasnil ses?!“

Antiutopistický román se odehrává v Jednotném státě řízeném Dobroditelem, který vznikl po dvousetleté válce a je prakticky celý skleněný, aby každý mohl kontrolovat každého. Před námi se tak odkrývá totalitní společnost, kde je potlačena jakákoliv individualita a vše podléhá jedinému společnému „my“, vše je sdíleno a vše je tímto procesem kontrolováno. Jednotliví aktéři nemají jména a vypravěč je nazývá čísly – hlavní postavou je tak D-503.

D-503 zastupuje čisté racionální myšlení. Čistá matematika redukuje život v Jednotném státě na vyváženou rovnici, aby byla zachována dokonalá přesnost. Pudy a instinkty byly utlumeny. Kreativita byla vymýcena. Svobodná vůle je nemoc. Dokonce i příroda byla poražena, vytlačena za zeď.

Avšak jedna hranice pořád zůstává nepokořena, a tou je neprozkoumaný vesmír. Nicméně s kosmickou lodí Integrál, která je právě ve výstavbě, bude jakýkoli mimozemský druh nalezen a podroben Jednotnému státu, kde vládne naprostý logický řád a tedy spravedlnost. D-503, hlavní architekt Integrálu, se rozhodne zaznamenat své myšlenky v průběhu konstruování vesmírné lodi do deníku.

Při stavbě Integrálu se setkává s I-330, do níž se zakouká, a tato žena začne ohrožovat vše, v co D-503 věří – v jednotný stát, v myšlenku „my“. Začíná objevovat vnitřní prostor, vlastní imaginaci. Začínají se v něm probouzet emoce, které ho fascinují i odpuzují zároveň. Probouzí se v něm láska a především duše. Celé jeho rozporné uvažování a pociťování se dozvídáme prostřednictvím jeho deníku, který si zaznamenává. Postupně se jeho nazírání na Jednotný stát mění až se spolupodílí na pokusu o státní převrat.

Inspirace pro románové My byly i počátky stalinismu

V Sovětském svazu byla kniha vydána teprve až v roce 1988, tedy během perestrojky za Gorbačova. Do té doby podléhala cenzuře a byla zakázána. Jednotný stát ve své podstatě podléhá kultu osobnosti, který zosobňuje Dobroditel, a pod kterým si můžeme představit právě Stalina. Román kritizuje i takzvaný taylorismus – podle Fredericka Winslowa Taylora – jenž využívá vědecké organizace práce a její racionalizace, která má za následek strojové zefektivnění lidské práce a pracovního výkonu. D-503 Taylora považuje za absolutního vizionáře “starověku“, neboť dokázal z člověka udělat stroj svou metodou.

Dílo My je nicméně zůstává stejně aktuální dnes jako tehdy. Podíváme-li se například na Severní Koreu, či současnou přeměnu Ruské federace, můžeme spatřovat čím dál větší podobnosti. Román My je v mnohém vizionářský a překračuje svou dobu. Je velká škoda, že kniha není mnohem známější, jelikož by si to rozhodně zasloužila.

Knize ani nepomáhá, že ji nakladatelství Odeon vydalo bez jakékoliv anotace či informace o autorovi. Sice jde o edici klasiků, ale myslím, že neznalé čtenáře kniha nemůže takto ničím oslovit, pokud jej zrovna nezaujme alespoň název. Což je velká škoda, Zamjatinovo My by si pozornost rozhodně zasloužilo.

My Zamjatin

My
Autor: Jevgenij Zamjatin
Překladatel: Jakub Šedivý
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2024
Počet stran: 224
Hodnocení: 99%

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/my-612202881


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

KEKS a TURBO: „Dobýváme naši malou zemičku metr po metru a je to trnitá cesta, ale spravedlivá.“

turbo a keksRockové kapely KEKS a TURBO spojily své hudební síly a vytvořily společné turné, které začíná už za pár dní. Sedm měst, sedm koncertů, které slibují skvělý hudební zážitek. Zeptala jsem se leaderů obou kapel, za KEKS Štěpána Kojana

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Prožijte Soumrak v říši slevových karet

soumrak 200Nedávno konečně spatřila světlo světa kniha Soumrak v říši slevových karet mladého autora Davida Hájka. Provázela ji neúspěšná kampaň na serveru Hithit.cz, ale také různé problémy s tiskárnou a podobně.  Přes tyto peripetie


Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Nemám Vánoce rád a Silvestr přímo nesnáším, říká režisér Zdeněk Troška

zdenek perexI když v poslední době slavil v kinech úspěchy s komediemi nebo pohádkami, filmografie Zdeňka Trošky má přece jenom rozmanitější žánrový rozměr. Patří tam třeba historický film Poklad hraběte Chamaré nebo kom...