Když Alzheimer bere vzpomínky…

Když Alzheimer bere vzpomínky…

Tisk

kniha-vzpominek 200Bookmedia pod značkou Audiotéka vydala nedávno audioknihu s názvem Kniha vzpomínek, která se dotýká tématu Alzheimerovy choroby. Poslechněte si toto citlivé dílo a zamyslete se nad svými vzpomínkami…

 

 

Autorkou Knihy vzpomínek je Rowan Coleman, která žije s manželem a pěti dětmi v Hertfordshire. Zajímavostí je, že je dyslektičkou, ale pustila se do kariéry spisovatelky a nehodlá se jí vzdát. Napsala už 11 knih (česky vyšlo: Není co ztratit, Matkou ze dne na den, Rodina ze dne na den, Všichni jsme utkáni z hvězd a Léto plné neskutečných věcí), všechny se zaměřují na velká témata a právě Kniha vzpomínek patří mezi nejúspěšnější. Na Rowan Coleman čtenáři obdivují, že píše bez sentimentu a klišé a naopak s lehkostí a ironií.

Hrdinkou příběhu je čtyřicetiletá Claire, které byla stejně jako jejímu již zesnulému otci diagnostikována Alzheimerova choroba. Terapeutka ji doporučí, aby si psala deník, takzvanou knihu vzpomínek a ona se o to snaží. Nejde jen o její vzpomínky, ale o celý život dotýkající se hlavně její rodiny. Dočkáme se tak promluv její matky Ruth, dcery Caitlin i manžela Grega. Posluchač tak může sledovat různé interpretace daných situací, ale také se seznamuje jak s chodem této domácnosti, tak s touto šílenou nemocí.

Sama jsem nad tímto dílem dost váhala, s Alzheimerovou chorobou mám jisté zkušenosti a nevěděla jsem, jestli poslech zvládnu. Nakonec jsem byla mile překvapena, protože Rowan Coleman se s tématem opravdu odvážně poprala a má dobrý styl psaní. Dokázala vystihnout, jak je tato nemoc zlá, jak člověka ničí zevnitř, co vše udělá s myšlenkami, vzpomínkami, životem jako takovým, ale přesto nebyla nijak negativní nebo plná zoufalství. Bylo zajímavé sledovat ty různé pochody, například jak viděla Claire největšího spojence ve své nejmladší dceři Ester, nebo jak se mnohdy cítila svobodná.

Název Kniha vzpomínek mi neustále evokoval, že půjde o deníkové zápisy různých lidí, ale nebylo tomu tak. V audioknize se střídají promluvy hlavních postav, které občas mimoděk zapisují své vzpomínky, ale dohromady jde spíše o vyprávění příběhu této rodiny.

Audiokniha tak má hned 4 interprety, kdy největší prostor dostává představitelka Claire, Šárka Vondrová. Ta je zkušenou dabérkou, což se zde zúročilo. Její hlas je příjemný a milý, ale dokázala do něj promítnout také zoufalství, nejistotu, vztek nebo také jakési těžce popsatelné lišáctví. Její matku Ruth mluví Dana Syslová, která je známá z filmů především jako maminka nebo zkrátka moudrá žena. Její hlas se zde velmi hodí, dokáže pohladit a místy jakoby zklidnit situaci. Právě v jejím hlase je slyšet neuvěřitelně potřebná trpělivost při práci s pacienty s Alzheimerem. Role dcery Caitlin připadla šikovné Terezii Taberyové, která do ní dokázala promítnout vzpurnost spojenou s pubertou, ale také to, jak jí na mámě a rodině záleží. Mužská postava Grega padla na charismatického Martina Preisse. Ten zde nemá mnoho prostoru, ale působí silně a láskyplně.

Výběr interpretů se Audiotéce povedl – hlasy jsou super a k příběhu perfektně sedí. Co mi však hodně vadilo a nedokázala jsem si na to zvyknout, je pitvoření hlasů při promluv malé Ester. Normálně mi nevadí, když interpreti audioknihy více hrají a dodávají četbě dramatičnost, ale tohle mi opravdu nesedělo. Vždyť ani při četbě si dětské hlasy nepromítáte jinak.

Kniha vzpomínek je moc pěkná a milá audiokniha, která je zároveň velmi silná. Nějaké klišé se v v příběhu také najde, ale odvíjí se přímo před očima a poslech také velmi rychle ubíhá. Za sebe můžu říct, že už se moc těším na další audioknihy od těchto interpretů a také autorky knihy Rowan Coleman.

kniha-vzpominek

Kniha vzpomínek
Autor: Rowan Coleman
Interpreti: Dana Syslová, Martin Preiss, Terezie Taberyová, Šárka Vondrová
Vydavatelství: Audiotéka, Bookmedia
Délka: 11 hodin 7 minut
Typ: audiokniha
Hodnocení: 92 %

https://audioteka.com/cz/audiobook/kniha-vzpominek

Zdroj foto: audioteka.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Rozhovor

Velký rozhovor s tanečnicí Laterny magiky Pavlínou Červíčkovou nejen o Human Locomotion!

cervickova pavlina 200U příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na t...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby

200mluV květnu tohoto roku měl v českých kinech premiéru nejnovější snímek režiséra Baze Luhrmanna Velký Gatsby podle románu Francise Scotta Fitzgeralda. Málokdo mohl uniknout mediální kampani a tváři Leonarda DiCapria téměř na každém reklamním poutači. Soudě pod...


Literatura

Vladař – tajemství Tudorovců přináší smrt

Vladar 200Na pulty knihkupectví se tentokrát v brožované podobě vrací úspěšný detektivní román Vladař (Sovereign, 2006, česky 2010), jehož autorem je britský spisovatel C. J. Sansom. Jedná se o třetí díl volné historické det...

Divadlo

Vinohradská inscenace Já třeba zabít Sekala se podobá šílené realitě dnešního světa

sekal 200Velké téma, které vymyslel špičkový scenárista a které se dočkalo adekvátní divadelní adaptace na velkém jevišti, se odehrává ve skvělé režii Pavla Kheka. Tak hodnotím jednu z posledních inscenací Je třeba zabít Sekala v Divadle na Vinohradech. Syrové ...

Film

La Película aneb průvodce španělských filmem
ImageLetošní festival španělských filmů už klepe na dveře. V Praze se stane útočištěm španělštiny kino Světozor od 14. do 19. února a poté se festival přestěhuje do brněnského kina Art od 20...