Když Alzheimer bere vzpomínky…

Když Alzheimer bere vzpomínky…

Tisk

kniha-vzpominek 200Bookmedia pod značkou Audiotéka vydala nedávno audioknihu s názvem Kniha vzpomínek, která se dotýká tématu Alzheimerovy choroby. Poslechněte si toto citlivé dílo a zamyslete se nad svými vzpomínkami…

 

 

Autorkou Knihy vzpomínek je Rowan Coleman, která žije s manželem a pěti dětmi v Hertfordshire. Zajímavostí je, že je dyslektičkou, ale pustila se do kariéry spisovatelky a nehodlá se jí vzdát. Napsala už 11 knih (česky vyšlo: Není co ztratit, Matkou ze dne na den, Rodina ze dne na den, Všichni jsme utkáni z hvězd a Léto plné neskutečných věcí), všechny se zaměřují na velká témata a právě Kniha vzpomínek patří mezi nejúspěšnější. Na Rowan Coleman čtenáři obdivují, že píše bez sentimentu a klišé a naopak s lehkostí a ironií.

Hrdinkou příběhu je čtyřicetiletá Claire, které byla stejně jako jejímu již zesnulému otci diagnostikována Alzheimerova choroba. Terapeutka ji doporučí, aby si psala deník, takzvanou knihu vzpomínek a ona se o to snaží. Nejde jen o její vzpomínky, ale o celý život dotýkající se hlavně její rodiny. Dočkáme se tak promluv její matky Ruth, dcery Caitlin i manžela Grega. Posluchač tak může sledovat různé interpretace daných situací, ale také se seznamuje jak s chodem této domácnosti, tak s touto šílenou nemocí.

Sama jsem nad tímto dílem dost váhala, s Alzheimerovou chorobou mám jisté zkušenosti a nevěděla jsem, jestli poslech zvládnu. Nakonec jsem byla mile překvapena, protože Rowan Coleman se s tématem opravdu odvážně poprala a má dobrý styl psaní. Dokázala vystihnout, jak je tato nemoc zlá, jak člověka ničí zevnitř, co vše udělá s myšlenkami, vzpomínkami, životem jako takovým, ale přesto nebyla nijak negativní nebo plná zoufalství. Bylo zajímavé sledovat ty různé pochody, například jak viděla Claire největšího spojence ve své nejmladší dceři Ester, nebo jak se mnohdy cítila svobodná.

Název Kniha vzpomínek mi neustále evokoval, že půjde o deníkové zápisy různých lidí, ale nebylo tomu tak. V audioknize se střídají promluvy hlavních postav, které občas mimoděk zapisují své vzpomínky, ale dohromady jde spíše o vyprávění příběhu této rodiny.

Audiokniha tak má hned 4 interprety, kdy největší prostor dostává představitelka Claire, Šárka Vondrová. Ta je zkušenou dabérkou, což se zde zúročilo. Její hlas je příjemný a milý, ale dokázala do něj promítnout také zoufalství, nejistotu, vztek nebo také jakési těžce popsatelné lišáctví. Její matku Ruth mluví Dana Syslová, která je známá z filmů především jako maminka nebo zkrátka moudrá žena. Její hlas se zde velmi hodí, dokáže pohladit a místy jakoby zklidnit situaci. Právě v jejím hlase je slyšet neuvěřitelně potřebná trpělivost při práci s pacienty s Alzheimerem. Role dcery Caitlin připadla šikovné Terezii Taberyové, která do ní dokázala promítnout vzpurnost spojenou s pubertou, ale také to, jak jí na mámě a rodině záleží. Mužská postava Grega padla na charismatického Martina Preisse. Ten zde nemá mnoho prostoru, ale působí silně a láskyplně.

Výběr interpretů se Audiotéce povedl – hlasy jsou super a k příběhu perfektně sedí. Co mi však hodně vadilo a nedokázala jsem si na to zvyknout, je pitvoření hlasů při promluv malé Ester. Normálně mi nevadí, když interpreti audioknihy více hrají a dodávají četbě dramatičnost, ale tohle mi opravdu nesedělo. Vždyť ani při četbě si dětské hlasy nepromítáte jinak.

Kniha vzpomínek je moc pěkná a milá audiokniha, která je zároveň velmi silná. Nějaké klišé se v v příběhu také najde, ale odvíjí se přímo před očima a poslech také velmi rychle ubíhá. Za sebe můžu říct, že už se moc těším na další audioknihy od těchto interpretů a také autorky knihy Rowan Coleman.

kniha-vzpominek

Kniha vzpomínek
Autor: Rowan Coleman
Interpreti: Dana Syslová, Martin Preiss, Terezie Taberyová, Šárka Vondrová
Vydavatelství: Audiotéka, Bookmedia
Délka: 11 hodin 7 minut
Typ: audiokniha
Hodnocení: 92 %

https://audioteka.com/cz/audiobook/kniha-vzpominek

Zdroj foto: audioteka.cz


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Klášterní hudební slavnosti: PŘÍPRAVA LETOŠNÍHO ROČNÍKU BYLA TÉMĚŘ SMRTÍCÍ

Klasterni slavnosti perexPřinášíme vám rozhovor s ředitelem festivalu Klášterní hudební slavnosti 2017 MgA. Romanem Janků.

...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Gillian Flynn: Ostré předměty

Ostre predmety 200Detektivka, která se nebojí říznout do živého. Kontroverzní a znepokojivý literární debut americké novinářky, spisovatelky a scénáristky Gillian Flynnové vychází také jako audiokniha v podání Lenky Krobotové. Už první román autork...


Literatura

Karel IV. jako komiksový superhrdina

karel iv komiksovy superhrdina 200Zdeněk Ležák společně s dalšími svými kolegy Jonášem Ledeckým a Matyášem Namai zpracovali velmi vděčné téma – příběh mládí českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. Dlouhodobým působením v re...

Divadlo

Dějiny násilí. Autobiografický román o znásilnění na prknech Švandova divadla

dejiny nasili 200Dějiny násilí, adaptaci známého autobiografického románu Édouarda Louise, hvězdy francouzské literatury, uvede v české premiéře Švandovo divadlo. Příběh mladíka, který se stal jedné vánoční noci obětí zločinu, režíruje Tomáš Loužný patří...

Film

ANIFILM začíná již za týden a představuje své porotce, hosty a program

anifilm perexMezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM začne v Liberci promítat své filmy už za týden a na svém webu www.anifilm.cz již zveřejnil svůj denní program. Vedle programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animo...