Láká vás včelařství? Pak si nenechte ujít tuto audioknihu
Banner

Láká vás včelařství? Pak si nenechte ujít tuto audioknihu

helen-jukes--srdce-vcely-ma-pet-komor 200V nakladatelství Kazda vyšla po knize i audioverze titulu Srdce včely má pět komor s podtitulem Jak jsem se stala včelařkou od autorky Helen Jukes.
Helen Jukes je britská spisovatelka, včelařka a učitelka tvůrčího psaní. Její práce se objevily v Caught by the River, BBC Wildlife, Resurgence, Junket a LITRO. Učí tvůrčímu psaní na Oxfordské univerzitě a spolupracuje s neziskovou organizací Bee Friendly Trust, která usiluje o zvýšení našeho povědomí o životě včel a podporující péči o udržitelná stanoviště. Její práce se objevily v různých periodicích jako je New York Times, Port Magazine nebo Caught by the River. Helen Jukes žije ve Wye Valley.

Audiokniha obsahuje sedm kapitol (Brána, Úl, Včela, Orientace, Ztráta dohledu, Roj a Med) rozdělených do celkem 65 tracků. Kapitoly jsou odděleny nerušivým a na poslech příjemným předělem. Díky kratším skladbám je snadné poslech přerušit a dostat se brzy zpátky do děje. Celá kniha se zabývá autorčiným seznamováním se se včelami. Helen Jukes si kolem třicítky uvědomí, že potřebuje něco, co ji přesahuje, něco, co ji bude připadat smysluplné a přijde na jiné myšlenky než jen na práci. Nadchne se proto pro včely a tím se od základů změní její život.

Helen nejprve spoustu věcí zjišťuje, potkává se u toho s novými lidmi, zkoumá, jaké úly jsou nejlepší a dostává se i do muzea plného nejen hmyzích exponátů. Pak už to jde ráz na ráz, objedná si úl, s pomocí jej instaluje na zahradu a poté hlavně dostane od svých kamarádů včely. Ty se nekupují, protože podle starých mýtů darované včelstvo přináší štěstí. Tím Helen začíná včelařský rok, v rámci, kterého má možnost názorně zjistit, co vše obnáší chov těchto tvorů. Přes mnoho jejích starostí příběh spěje ke šťastnému konci, a to nejen v podobě medu…

Interpretkou audioknihy je herečka Martina Frejová Krátká dodávající tomuto vyprávění přidanou hodnotu. Skvěle totiž pracuje s emocemi, nejčastěji ztvárňuje autorčino nadšení, ale i nejistotu a obavy. Nejvíce mě v tomto ohledu pobavila věta ve stylu „A můžu od včel odjet? Nebude jim to vadit?“, která v audioknižní verzi ještě více vynikla. Interpretka se velmi dobře poslouchala a k dílu rozhodně pasovala. Dovedu si s ní představit i další díla a doufám, že ji budou tvůrci audioknih více obsazovat.

Srdce včely má pět komor je moc milé, a především zajímavé dílo. Nenásilnou formou se díky němu totiž můžete dozvědět spoustu nového. A pokud vás to nenaláká také si pořídit včelstvo, rozhodně se pak na včelaře budete dívat jinak!

Martina Frejová Krátká po studiu na JAMU nastoupila do Divadla Husa na Provázku o od roku 2013 byla členkou Švandova divadla, kde se prosadila také jako režisérka. V současnosti působí jako herečka, režisérka a lektorka na volné noze. Objevila se také ve filmech Nestyda, Jak básníci čekají na zázrak, Dukla 61 a seriálech Místo zločinu Plzeň nebo Specialisté.

 

helen-jukes--srdce-vcely-ma-pet-komor

Srdce včely má pět komor
Autor: Helen Jukes
Interpret: Martina frejová Krátka
Vydavatelství: Kazda
Délka: 6 hodin 21 minut
Typ: audiokniha
Hodnocení: 85 %

Audioknihu můžete vyhrát v naší soutěži: Pronikněte do světa včel

https://www.knihykazda.cz/srdce-vcely/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Český Travolta brzdí emoce

HoreckaKrizPerexVíte, kde s největší pravděpodobností momentálně zastihnete herce, zpěváka a jednu z největších muzikálových hvězd Jana Kříže? Na jakékoli běžecké stezce na okraji Prahy! Mladý talent, kt...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

František Kotleta: Spad – české postapo do uší!

kotleta spad audiokniha 200V prosinci loňského roku vyšel depresivní příběh o postkapokalyptické budoucnosti naší země Spad z pera uzurpátora české moderní nesmlouvavé literatury Františka Kotlety. V srpnu jsme se opět díky nakladatelství Epo...


Literatura

Mrazivý příběh o pomstě a zradě

Minulosti neuteces perex
Pro malou Zanu je den, kdy slaví své páté narozeniny, výjimečný. Dostane dort, na němž hoří pět červených svíček, a až je sfoukne, bude z ní oficiálně velká holka. Něco se však strašlivě zvrtlo a když do bytu ...

Divadlo

Anna Karenina ve společnosti drsných motorkářů

karenina 200Jedno z neméně slavných a nadčasových děl Lva Nikolajeviče Tolstého se rozhodli tvůrci nejnovější rock opery přenést do moderního prostředí motorkářského klubu.

...

Film

Ďáblův advokát: excelentní zloduch Al Pacino

dabluv advokat al pacino reevesSoudní síně jsou plné případů, kdy právníci obhajují své klienty, aniž by si byli jisti jejich nevinou. Přesto se musí snažit najít co nejvíce důkazů, svědčících v jejich prospěch a roznést na kopyte...