FILM – TO JE „NAŠE VĚC“

FILM – TO JE „NAŠE VĚC“

Tisk

Film Litomerice 200Již počtrnácté se město Litoměřice stane mekou filmových a kulturních fanoušků. Ve dnech 22. – 24. srpna se zde totiž uskuteční Filmový festival Litoměřice. Ústředním tématem festivalu bude „Naše věc“ – tedy jakákoliv podstata lidského života, za kterou je třeba bojovat. Festivalová přehlídka již tradičně zkombinuje filmové produkce, divadelní představení a hudební produkce. Novinkou bude uvedení krátkých filmů, interaktivní zapojení návštěvníků a rozvinutý dětský program. Čtrnáctý ročník litoměřické kulturní události bude slavnostně zahájen promítáním filmu Zázraky v kině Máj dne 22. srpna od 17:45 hodin.


Filmový festival se pod vlivem různých událostí – především pak okolností kolem zlikvidovaného ústeckého Činoherního studia – rozhodl program festivalu věnovat tomu, jak důležité je nenechat si vzít „svoji věc“, ať už jde v lidském životě o cokoliv. To, že litoměřický festival patří k jedné z těchto „věcí“, totiž k něčemu, čemu chtějí fanoušci věnovat svůj čas či finance, dokazuje skutečnost, že ze svých řad dokázali vybrat, přes internetový portál Hithit.cz, finanční částku potřebnou pro zajištění programu a dalších nákladů. Pořadatelům tak dali najevo, že regionální filmový festival pro filmové nadšence má na severu Čech své místo.


Festival započne promítáním snímku Zázraky, který sklidil úspěch již na letošním Filmovém festivalu v Karlových Varech. Jsme svědky příběhu Gelsominy, dvanáctileté dívky, žijící na italském venkově na včelařské farmě společně se svými třemi sestrami a rodiči. Před očima diváka Gelsomina bojuje s protichůdnými pocity – se silnou náklonností k otci a smyslem pro povinnost, které se staví do kontrastu s touhou vzepřít se vžitým stereotypům a najít si svou vlastní životní cestu.


Filmová nabídka má v letošním roce velký geografický rozsah – k vidění budou filmy ruské (Volný styl), polské (Amatér), italské (Bratr Slunce, sestra Luna), německé (Kdo, když ne my, Alice ve městech), britské (Krvavá neděle), české (Nikdo se nebude smát, Show!), islandské (Smích racků), australské (Rabbit Proof Fence). I přes historickou a zeměpisnou vzdálenost se jejich hrdinové rozhodují vystoupit ze svých zaběhnutých životů a věnovat svou lidskou sílu právě té „své věci“. Připomeneme tak neoblomnost filozofky Hannah Arendt ohledně její teorie o „banalitě zla“, skutečný příběh domorodých australských dívek či irský boj za nezávislost. V programu budou i dva unikátní hudební snímky – islandský Grandma Lo-fi a americký Devil and Daniel Johnston. Nevšední částí programu bude jistě dvojice snímků věnovaná světu skateboardingu – dokument o vzniku tohoto sportu v Americe Dogtown and Z-boys a film Tohle není Kalifornie o tom, jak těžké bylo tento způsob života razit ve východním Německu. Jiný sport – surfování – ve spojitosti s odpovědností za životní prostředí je tématem norského filmu Na sever od slunce z festivalu Jeden svět. Poprvé na festivalu se také objeví výběr světových krátkých filmů festivalu Ishorts.

Film Litomerice


Svět animovaného filmu nám poodhalí výtvarník Noro Držiak a litoměřická rodačka Denisa Grimmová, kteří představí svůj chystaný projekt. Z festivalu animovaného filmu Anifilm pak bude k vidění pásmo snímků vytvořené přímo festival.


Hostem festivalu bude také jeden z režisérů snímku Čí je moje dítě z dílny České televize, který vyhrál letošní Academia film Olomouc a odhaluje zajímavé otázky na téma genetiky.


Divadelní část filmového programu, kterou chceme upozornit na stálý problém týkající se činohry v Ústí, budou tvořit záznam divadelního představení Činoherního studia Procitnutí jara pořízeného Českou televizí v roce 1995, dále neznámý český film Dvanáct z šedesátých let natočeného podle hry Pavla Kohouta. V sobotu večer již naživo vystoupí Nataša Gáčová v monodramatu Byly jsme tam taky, které je divadelním zpracováním osobní knižní zpovědi Dagmar Šimkové o poměrech v československých komunistických ženských věznicích.


V hudební části programu představíme brněnskou formaci MUCHA – zpěvačku Nikolu Muchovou, kterou doprovodí kapela složená z brněnských alternativních hudebníků, jmenovitě kytaristy Petra Zavadila (Ty Syčáci), multiinstrumentalisty Martina E. Kyšperského (Květy) a bubeníka Štěpána Svobody (Budoár Staré dámy) a skvělého ústeckého bluesmana vystupujícího pod jménem Rohypnol Mississippi Aussig.


V sobotu by neměla chybět již tradiční součást programu Filmového festivalu – němý film s hudebním doprovodem. Letos odhalíme projekt, v rámci něhož Filip Míšek aka Dikolson (ex Khoiba) vytvořil originální soundtrack ke klasické grotesce Putička z roku 1922 od Harolda LLoyda.


Vytvoření hudebního doprovodu k němému filmu si mohou vyzkoušet také sami návštěvníci festivalu.  U litoměřického „piána na ulici“ se totiž ve večerních hodinách budou promítat němé filmy. Klavíristé z řad veřejnosti mohou tyto snímky dle libosti hudebně doprovodit.


V letošním roce bude festivalový program více věnován dětem – jsou pro ně připravena dvě speciální hodinová pásma snímků z festivalu animovaného filmu a strhující film Cesta do školy, jehož hrdinové – děti ve věku 8-14 let pocházející z různých kontinentů – jsou zachyceny na svých dlouhých a útrpných cestách do školy. Pro nejmladší návštěvníky bude také přichystáno divadelní představení Patálie pana Paka spojené s výtvarnou dílnou na téma recyklace a třídění a společné bubnování – Spontánní bubnování v podání Hudebně tanečního skupiny Suenneé, které festival symbolicky v Parku Václava Havla uzavře a zároveň ohlásí začátek akce litoměřické knihovny Města čtou.


Jako tradičně se bude festival konat v městském kině Máj, Knihovně K. H. Máchy a Letním kině, které bylo v letošním roce díky drážďanské nadaci arche noVa vybaveno novou technikou a může být díky tomu nedílnou součástí festivalového programu. V neděli se pak připojí také Čajovna Hóra, kde se bude promítat do odpoledních hodin.


Více informací na festivalových stránkách www.fifeli.cz a na stránkách Kinoklubu Ostrov www.kinoostrov.cz.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Petříčková: O hnědých pastelkách se mi i zdálo…

200roByla to první nabídka pro opravdové ilustrace do knihy. „Poprvé jsem vzala pastelky, abych s nimi vytvořila něco, co bude zdobit knižní stránky,“ říká Renata Petříčková, kterou zhruba před rokem s touto nabídkou oslovila autorka knihy Hvězdná obloha. Ilus...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Rozhodnuto: Dvě věže na Kamýku nebudou!

Dve veze perexDefinitivní tečku za projektem tzv. Dvou věží udělala Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj, když nevyhověla podnětu společnosti Trigema proti rozhodnutí ministerstva. Dala tak za pravdu Radě MČ Praha 12, Spolku náš Kamýk i jednot...

Z archivu...


Literatura

Stařec, který se rozhodl změnit běh dějin

tajna kniha 200Letošní rok díky sedmdesátému výročí ukončení druhé světové války zásobuje knižní trh knihami vzpomínek, autobiografiemi, historickou literaturou faktu, ale ani prozaici nejsou pozadu. Dnes vám představíme prvotinu Tajná kniha francouzskéh...

Divadlo

Zelenavý ptáček přebírá v Divadle VILA Štvanice Gozziho bláznivě pohádkovou zábavu

Zelenavy ptacek200Láska ke třem pomerančům předá v sobotu 24. února vládu Zelenavému ptáčkovi. Akcí nazvanou Gozziho vývar se Geisslers Hofcomoedianten loučí s nejstarší inscenací na svém repertoáru, Láskou ke třem pomerančům. Její volné pokračování, ...

Film

Co se stane, když se na JEDNÉ svatbě setkají DVĚ nevěsty?
dve nevesty a jedna svatba 200Marie je typická městská singl. V práci s jí daří víc než dobře - je úspěšná televizní moderátorka a to, co dělá, miluje, v soukromí však moc úspěchů nezaznamenává. Ve vztazích má totiž absolutně nezávidění...