Setkání mistrů ozářila světová hvězda

Setkání mistrů ozářila světová hvězda

Tisk

sm perexDalší úspěšný ročník, tentokrát již 13., máme za sebou a opět přineslo klasické Setkání mistrů hodně zajímavých momentů a také plno kvalitních závodníků napříč mezi rally, rallycrossem a autocrossem.

 Největší hvězdou letošního ročníku byl jednoznačně čtyřnásobný mistr světa Juha Kankkunen z Finska, který se na Sosnové ukázal ve Škodě Fabii WRC, ale také v exhibici v Opelu Kadet C-GT. Juha měl v neděli horečky a nebylo mu doporučeno aby do soutěžního speciálu usedal, ale tento mistr nad mistry nechtěl naplněné tribuny zklamat a představil se divákům. Další hvězdou byl italský showmen Paolo Diana se svým pekelně rychlým Fiatem 131 Abarth. Ten po celý víkend předváděl proč je tolik oblíbený a se svým Fiatem prakticky nejezdil rovně, ale pořád ve smyku.

sm2

Ve třídě soudobých rally vozů měl největší šance na vítězství Václav Pech, který svého tradičního Mini Coopera přestavěl na verzi WRC. Ve finále se postavil proti Jaroslavu Melichárkovi ze Slovenska, který měl k dispozici Ford Fiesta WRC od Martina Prokopa. Pech dokázal Melichárka porazit o pouhé 4 desetiny vteřiny. Na třetím místě zakončil Setkání mistrů Jan Černý, který v Česku představil Peugeot 208 T16 R5, se kterým by se chtěl představit v příští sezoně.

sm5

Skupinu historických vozů tvořilo zajímavé spektrum strojů a nejvíce k důvodů k radosti poskytl Petr Žáček na silném Audi Sport Quattro. Ve finále se mu snažil konkurovat Jiří Navrátil, který pilotoval Ford Sierra. Třetí skončil Tomáš Enge, který se s Oplem Kadet C-GT parádně sžil a na jeho jízdu byla radost pohledět.

sm3

V rallycrossu byl největším favoritem Pavel Koutný, který se na start překapivě postavil s Mitsubishi Lancer evo 9. Ve finálové jízdě, která se jela na 2 okruhy, mu dokázal plně konkurovat pilot dvoukolky Josef Šusta, který závodil se Škodou Fabia MK2 S1600. Třetí v rallycrossové divizi skončil závodník s pseudonymem "Luigi", který pilotoval stejný vůz jako Josef Šusta. V autocrossové divizi jsme letos postrádali větší počet závodníků. I proto se ve finále proti sobě postavily dvě zcela odlišné buginy. Jedna s pohonem všech čtyř kol a druhá bugina byla zadokolka.

sm1

Filip Šmíd, který řídil silnější buginu, dokázal porazit s nepatrným rozdílem Jana Kuneše na kartcrossu. Třetí v autocrossové divizi skončil Jakub Kubíček.

sm4

V průběhu celého závodního dne se po trati proháněly speciály, které se představily také v exhibici. Na trati tak diváci mohli vidět Ford RS 200 v rukách Václava Pecha, nebo Lancii Deltu, kterou pilotoval Juha Kankkunen. Společnou show mohli předvést Břetislav a Tomáš Enge s Opelem Kadet C-GT. Rodiné představení také ukázali otec a syn Semerádové na Mitsubishi Lancer Evo 9.

Ti co se dostavili na Sosnovou, nemohli litovat. O zábavu bylo postaráno po celý víkend. Nyní se fanoušci rally mohou těšit na Pražský rallysprint a také Na Mikuláš Rally Slušovice.

sm6

Autor foto: Jan Vondra

www.rallycross-sosnova.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sabina Laurinová je osobnost s nohama na zemi, říká moderátor

Zboril Laurinova perexModerátor Jiří Zbořil pořádá komponovaný zábavný pořad s herečkou Sabinou Laurinovou. „Je plný humoru, dobré nálady a hezkých písniček z muzikálů, ve kterých jsme společně nebo každý zvlášť vystupovali. Zavzpom...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Podivuhodné příběhy z Atlantidy: Somnambulos a bludná kometa


atlantida 200Podivuhodné příběhy z Atlantidy
mají podtitul Multikniha pro chytré dospělé a jejich děti. Jedná se o originální knihu plnou emocí, napětí i sdělné moudrosti. Ve spolupráci s jejím autorem Zdeňkem Dvořákem vám na našem webu Kultura21...

Z archivu...


Literatura

Regula Elizabeth Fiechter: Mystická Lenormand

Mysticka  Lenormand 200Pro Regulu Elizabeth Fiechterovou musel být splněný sen dostat do rukou vzácnou možnost „přepracovat, uhladit a načechrat“ své oblíbené karty. Lenormand, nádherné, věky přežívající dílo madame Lenormand, která s těmito kar...

Divadlo

První rande v Městském divadle v Brně

první rande perexNe, to není nějaká schůzka v divadle. Tak se jmenuje muzikálová komedie Alana Zachary, Michaela Weinera a Augustina Winsberga, která měla světovou premiéru v USA v roce 2012.. Tento typ příběhu je opravdu v dnešní době víc jak akt...

Film

Filmová přehlídka Studia Béla

altStudio Béla oslavilo čtvrt roku svého provozu filmovou přehlídkou ukázek a tipů na zajímavé filmy. Šéfredaktor časopisu Cinepur Jan Kolář a filmoví kritici Aleš Stuchlý z rádia Wave a Ant...