Walt Disney a hledání genderových stereotypů

Walt Disney a hledání genderových stereotypů

Tisk

200filmHodnocení odkazu Walta Disneye (nebo Disneyho?), ať již jeho samého, nebo studia nesoucího jeho jméno, se zpravidla odvíjelo ve dvou rovinách. Jedna zdůrazňovala kýčovitost produktů, druhá obdivovala obchodní talent. Nalezneme však také badatele, kteří se vytasili s náročnějšími rozbory, připomenu aspoň předválečnou strukturalistickou analýzu Sněhurky a sedmi trpaslíků od Petra Bogatyreva. Nyní se jakoby v jeho stopách, byť metodologicky zcela odlišně, vydává i kolektivní monografie Genderové stereotypy v animované tvorbě Walta Disneyho: Ideologie, queer, diskursivní analýza.

 

Sedmdesátistránková brožura, která se může stát zbožím překvapivě vzácným, protože vyšla v nákladu pouhých 300 výtisků, obsahuje čtyři studie věnující se rozličným aspektům disneyovských pohádek. Zahrnují široké časové rozpětí od průkopnické Sněhurky až po televizní seriál Kačeří příběhy, od Malé mořské víly až k modelaci princezen, nejnověji zastoupených tou z komedie Na vlásku.

film

Každá studie má stejné rozložení: na počátku se dočteme o výsledcích dosavadních průzkumů či metod, kterými se autor hodlá řídit, na konci se shrnují zjištěné výsledky.
Sborníček zahajuje Zdeněk Hudec s analýzou druhé (ovšem jediné zachované) dabingové verze Sněhurky a sedmi trpaslíků. Ta první vznikla jako jeden z prvních českých dabingů v roce 1938, druhá pochází z počátku 70. let, kdy dochází k opětovnému uvedení tohoto filmu do českých kin, a byla použita i v roce 1993, kdy se film mohl pochlubit v pořadí již třetí premiérou.

Hudec tu rozebírá české znění a pokouší se hlavně z rozmluv vysledovat genderové aspekty příběhu a postav v něm, tedy zastávání předem daných rolí závislé na pohlavní příslušnosti. Postupně probere stereotyp pohlavních rolí, krásy a dělby práce stejně jako model rodinného štěstí. Jistěže "ženská" nebo "mužská" role může být dána výchovou i tradicemi (a tudíž se proměňovat), avšak současně by se neměla podceňovat pudová složka prapůvodních samčích a samičích instinktů, které i člověku zůstaly vrozeny. Vyvstává ovšem otazník, zda zkoumání příběhů, krajně stylizovaných kresebně i narativně, přináší nějaká směrodatná zjištění, nebo se stává pouhým podnětem ke krasodušným cvičením, která se vzhlížejí v právě módních postupech.

film2

Když autor píše o dominantním diskursu heterosexuality, jehož normotvorná matrice se promítá i do Sněhurčiných vztahů k trpaslíkům, kteří přes svou pohlavní neurčitelnost nereprezentují diskurs jinakosti (s. 28), bylo by možná užitečné si připomenout, jak kdysi Jan Vodňanský ve svých kabaretních skečích zparodoval stejně šroubované freudistické výklady. S půvabnou nadsázkou totiž v pohádce nalezl mýtus o vzniku postmatriarchálního skupinového manželství, do kterého vchází na jedné straně týmový manžel a na druhé straně singulární nevěsta, která si tak kompenzuje libidózní přetlak.

S touž vědeckou důkladností jako Hudec se na Disneyovy pohádky - konkrétně na Malou mořskou vílu - dívá Eva Chlumská. Na pomoc si přizvala ještě queer teorie, aby doložila důraz na bělošský heterosexuální rámec většiny pohádek, zdůrazňující konzervativní rodinné hodnoty. Matěj Dostálek vysvětlil zacílení svého textu už jeho názvem Genderové stereotypy a animovaný obraz neokonzervativní Ameriky: Kačeří příběhy, Rychlá rota. Dokládá, že filmové zobrazení tak či onak odráží reálný stav společnosti, avšak souběžně (zejména dětské) publikum může napodobovat vzorce chování, které filmy či seriály předkládají.

film1

Podobná hlediska uplatňuje též Alexandr Jančík ve stati Spojené princezny americké, když zjišťuje "splývání filmové produkce, spotřebitelských výrobků a firemních strategií", ale současně upozorňuje, že ženské hrdinky (princezny) prošly patrným procesem emancipace, od bezradné podřízenosti, jakou spatřujeme u Sněhurky, Popelky či Šípkové Růženky, až k sebejisté nezávislosti (Na vlásku), kdy takto modelované hrdinky zastínily i směšně samolibé mužské postavy. Jenže ke stejnému zjištění lze nejen v tomto případě dojít i prostou dramaturgickou rozvahou, zbavenou genderové, queerové a diskursivní omáčky...

Zdeněk Hudec (ed): Genderové stereotypy v animované tvorbě Walta Disneyho: Ideologie, queer, diskursivní analýza.
Vydal PASTICHE FILMZ o.s., Olomouc 2013. 72 stran. Knihu je možno objednat zde: http://www.pifpaf.cz/cs/genderove-stereotypy-prodej
Hodnocen: 70 %

Foto: kniha, www.waltdisneystudios.com, www.amazon com


 

Přihlášení



Ty nejtemnější noční můry mají hluboké kořeny. Jaká tajemství se ukrývají za zdmi nádherného sídla?

Sedmnáctiletá Verity zůstala se svou sestrou Camille na Highmooru. Sní o tom, že se podívá i mimo jeho zdi, ale Camille dělá všechno pro to, aby se tak nestalo. Když Verity dostane list od vévodkyně z Bloemu, zdá se, že se jí konečně naskytla příležitost zažít dobrodružství.

Někdy je to hračka, jindy úsilí. I to je film o slavném šansoniérovi Aznavourovi

V jednom dni jsem zhlédl v kině dva filmy, což bylo ale v plánu. Vedle kvalitního českého filmu Rok vdovy jsem viděl i francouzský snímek Aznavour a líbilo se mi, jak je udělaný. Jednak že pojednává o velké osobnosti, jehož uměleckou tvorbu znám, jednak přechází jednotlivými kapitolami francouzského šansoniéra Charlese Aznavoura od raného dětství k dospělosti, od snahy prorazit k úspěchu, od nuzné chudoby a různé krize až k hvězdné kariéře.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

K Magdaleně Trajerové nejlepší nápady přicházejí při dlouhé sprše

Trajerova200Magdalena Trajerová je songwriterka pohybující se na hranici mezi žánry indie popu, folku a rocku. Po třech singlech vydala debutové album s názvem "TO ONY", o kterém se více dozvíte v tomto rozhovoru.

 

...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Festival Všemi směry očima manažerky Marie Pokorné

altBěhem minulého týdne jste mohli zaznamenat článek o chystaném netradičním publicistickém festivalu Všemi směry, který se uskuteční 12. dubna v pražském Rock Café. Pozvání přijalo mnoho odborníků z oboru, ...


Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

Hvězdná pěchota

Pechota 200Sci-fi akční thriller Hvězdná pěchota (1997) je film o nepříliš vzdálené budoucnosti. Na planetě Zemi panuje jakýsi Federální režim a má problém s mimozemskými brouky. Co vypadá jako tradiční americká slátanina, je ve skutečnosti ...