Vyrazte se pobavit (a poučit) do Techmania Science Centre

Vyrazte se pobavit (a poučit) do Techmania Science Centre

Tisk

techmania 200Plzeň, v letošním roce Evropské hlavní město kultury, přináší nejen umělecké zážitky, ale v Techmania Science Centru dokáže pobavit vědou. Kromě dílen a laboratoří na vás čeká interaktivní expozice, 3D planetárium a originál Entropy Davida Černého.


V moderním komplexu je vytvořena interaktivní expozice rozdělená do různých témat. Já jsem si prakticky vyzkoušela některé z nich. Část expozice Vodní svět seznamuje zájemce s koloběhem vody, ale i fungováním výdobytků moderní doby, které pracují díky vodě. Expozice Člověk a zvíře ukazuje rozdíly mezi jmenovanými. Prakticky si můžete vyzkoušet třeba sluch, kdy hledáte v přírodních zvucích cvrčka nebo i tím, že vyzkoušíte různé frekvence hlasitosti a porovnáte se s kolegy ze zvířecí říše. Můžete ale i nacvičit lehký dopad jako kočky a spoustu dalšího. Pro filmové znalce a nadšence je tu Filmohraní, kde si můžete vyzkoušet techniku klíčování, pohrát si s perspektivou nebo zpomaleným obrazem anebo si prostě sednout do židličky s nápisem „director“ a všechny kolem řídit.

techmania 1

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, Techmania Science Centre je místem, kde najdete originál uměleckého díla Davida Černého Entropa, které vzbudilo velkou vlnu ohlasu, mnohdy negativního. Umělec pracuje s dlouhodobými stereotypy, které o evropských zemích panují.



Ve vedlejší budově je vybudováno 3D planetárium, ve kterém můžete zhlédnout několik filmů na kulové ploše. Já jsem měla možnost vidět krátký film Jsme vetřelci!, který seznamuje diváky s různými pohledy na to, zda my lidé jsme ve vesmíru sami či ne a jak by mohla případná interakce probíhat, nebo zda na jiných planetách jsou vůbec podmínky k tomu, aby na nich mohl vzniknout život.


Kromě sálu 3D planetária je v budově i menší sál s názvem Science on a Sphere, kde se na kulové ploše o průměru 1,7 m promítají data od amerického Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů (NOAA) a můžete si prohlížet třeba to, jak vypadá planeta Země v noci, nebo jak proudí mořské proudy, které ovlivňují klima.


techmania 2


V expozici 3D planetária uvidíte zmenšeniny vybraných vesmírných raket, vyzkoušíte si řídit vozítko na Marsu a můžete simulovat i rychlost (nebo spíš super pomalost) přenosu informací ze Země na Mars. Velkým lákadlem je určitě i gyroskop, na kterém si můžete vyzkoušet, jak trénují astronauti orientaci.


Techmania Science Centre ale nabízí spoustu dalších atrakcí a doporučuji si na návštěvu vyhradit alespoň tři hodiny, abyste si vše mohli v klidu vyzkoušet a pokud si nebudete vědět rady, jsou tu připraveni velmi přátelští zaměstnanci, kteří vám s radostí pomohou. Návštěvu si užijí jak děti, tak i dospělí.


Foto: autorka


www.techmania.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sto zvířat: „Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách bude naše nejroztomilejší deska“

200rozSka kapela Sto zvířat, kterou původně založila partička nadšených pedagogů, vystupuje už od roku 1990. Při příležitosti koncertu skupiny v brněnském klubu Fléda jsme vyzpovídali frontmana a spoluzakladatele Jana Kalinu. Zaujal především svou pohotovostí a ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Noe – ještě jinak

Noe-komiks perexNapsat recenzi na jakoukoliv čtyřdílnou knihu, pokud si přečtete pouze první díl, je velmi obtížné. Je to jako malá ochutnávka. Namlsáte se a chtěli byste víc. 1. díl komiksu Noe: Trest za krutost...

Z archivu...


Literatura

Jak meditovat

JakMeditovat perexZcela jiný pohled na meditaci nabízí tato americká autorka. Není ledajaká, je to buddhistická mniška, která mimo svou publikační činnost pracuje jako učitelka v klášteře Gampo Abbey v kanadské provinci...

Divadlo

Muzikálová verze oscarového snímku měla premiéru v Brně

grandhotel perexTak jako kdysi Vídeň uvedla do světa operetu, tak se v Americe, na Broadway narodil muzikál. Každým rokem tam vznikají nová a nová díla, ne všechna však vydrží v repertoáru těch divadel víc měsíců a ne všechna se dostanou dál do světa....

Film

Ad Astra je drama, které zaujme především svou vizuální stránkou

Ad Astra perex22. století. Umělá inteligence je součástí každodenního života, Měsíc a Mars jsou kolonizovány a kolem Neptunu krouží satelity obydlené lidmi. Na Zemi se staví anténa, která má dosáhnout až do vesmírného prostoru, kde má pomáhat s vyhle...