Šest tipů na vánoční dárky z nakladatelství Galén

Šest tipů na vánoční dárky z nakladatelství Galén

Tisk

GALEN200Hudební legendy na CD i v rozhovorech, vzpomínky, inspirativní myšlenky a mnoho dalšího na stránkách knih.

 Čundrgrund LIVE 1976–1978 / Vladimír Merta, Vladimír Mišík, Jan Hrubý, Petr Kalandra, Ondřej Konrád
Uskupení Čundrgrund patří k legendám naší folkrockové scény. Na úplném začátku byla „pomoc folkařů bezprizorním bigbíťákům“, jak sešlost nazval Vladimír Merta, který na koncerty Šafránu v klubu Čáslavská začal zvát ke společnému hraní rockery, tedy Vladimíry Mišíka a Padrůňka. Po několika koncertech se základem proměnlivé sestavy stalo trio Merta, Mišík a Hrubý, k nim se přidával, „kdo měl čas“. Trojalbum nabízí amatérské koncertní nahrávky z let 1976 až 1978, z doby, kdy byla hlavním půvabem Čuďáku otevřenost. Kdo přišel, ten hrál. Nikdy se nezkoušelo.
3 CD Čundrgrund live 1976–1978, vydal Galén 2023

GALEN Cundrgrund Live 1976-1978

PRAMÍNEK ČASU / Ivan Hlas Trio

Dvacet let společného hraní v triu oslavili Ivan Hlas, Norbi Kovács a Jaroslav Olin Nejezchleba tím nejlepším způsobem: natočili šestnáct písniček, které mají rádi a které je provázely celou tou dlouhou šňůrou. Více než hodinové ohlédnutí vzniklo během pár dnů ve studiu, najednou a naživo. Osvědčené kousky nepřeberného Hlasova zpěvníku za sebou plynou jako pramínek času a v aranžmá, jak si je oblíbili návštěvníci koncertů. Neplánovaně tak vzniklo i jakési pomyslné „best of“ album písničkáře, kterého posloucháme více než půl století. Jako dárek pro fanoušky se na albu objevuje i zatím neznámá písnička Hello, Mony!, kterou Ivan Hlas začal psát ve svých patnácti letech a nyní ji dokončil.
CD Pramínek času, vydal Galén 2023

GALEN Hlas Praminek casu

SEN NENASYTNÝCH KLUKŮ / Ondřej Fencl a Hromosvod

Album obsahuje třináct zbrusu nových nahrávek, z nichž vyzařuje čirá radost z hudby, písní a muzikality. Ondřej Fencl založil Hromosvod téměř před třiceti lety. Nová deska vznikla z největší části mimo jiné ve studiu Sono, producentsky a zvukově ji podstatně ovlivnili Matěj Belko, Matěj Morávek, Milan Cimfe a Nèro Scartch. V čem zůstal Hromosvod na novém albu stejný? Ve třech věcech: autorské tvorbě Ondřeje Fencla, důrazu na písničky a skvělých muzikantech. Kapela zní dnes barevněji a semknutěji než kdykoli dříve, poetické texty plné vnitřních rýmů a nevšedních obratů, uvěřitelný zpěv, virtuózní housle, knopflerovská kytara a nekompromisní rytmika – to je dnešní Hromosvod.
CD Sen nenasytných kluků, vydal Galén 2023

GALEN Fencl Hromosvod Sen nenasytnych kluku

Vladimír Kouřil: NA POUTI aneb Biografický cestopis

Vladimír Kouřil (*1944) je známý hudební publicista, činovník Jazzové sekce, politický vězeň, činorodý organizátor pořadů o jazzové hudbě a její neúnavný propagátor. Nyní přichází ke čtenářům s knihou svých pamětí. V knize se vedle Kouřilových životních peripetií dočteme mnoho o hudbě, která je pro něj tím hlavním a nejvíce inspirujícím darem, jenž dává lidskému životu smysl a naplňuje ho krásou. Vladimír Kouřil je pamětníkem, jemuž je dobré naslouchat. Číst jeho svědectví a přemýšlet o něm by měl každý. Pro milovníky hudby – zejména rockʼnʼrollu a jazzu – jde o knihu, kterou nemohou opomenout. Publikace vychází s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.
Na pouti aneb Biografický cestopis, vydal Galén 2023, 318 stran

GALEN Kouril Na pouti

František Koukolík: MOUDROST aneb Útěk do Samarry nepomůže

Novou knihou Moudrost uzavírá známý autor populárně vědeckých knih volnou sérii knih o současných problémech (Bulšit, Odolnost, Krása, Drby a Stupidita). Novinka se pokouší najít odpověď na otázku, co je moudrost. Vnímání a pochopení moudrosti ovlivňují věk, zkušenosti, jinak ji vnímají ženy a jinak muži, rozdílné úhly pohledů mají umělci, filozofové nebo ekonomové. Rovněž moudrost jednotlivce se liší od moudrosti davu. Jasnou odpověď nepřináší ani písemnictví, vždyť dějiny zaznamenané moudrosti jsou stejně staré jako dějiny civilizace. Máme sice k dispozici moudré výroky a úvahy Sumeru, Egypta, antického Řecka, Bible, Koránu, Talmudu i výsledky diskusí dnešních dnů. Jistotu máme ale jedinou: studovat tyto prameny znamená práci na celý život.
Moudrost aneb Útěk do Samarry nepomůže, vydal Galén 2023, 108 stran

GALEN Koukolik Moudrost

Aleš Palán: PĚTADVACET NA PAMĚTNOU aneb Dotazník osobnostem českého folku

Mnozí z nich jsou vlastně průkopníci, zakladatelé žánru. Právě oni tvoří první českou (československou) folkovou generaci. Vystupovat začali ještě před normalizací, proti které se pak jako jeden muž – či žena – vymezovali. Jejich písně svým dílem přispěly ke změně režimu, nebo alespoň k tomu, že se to tady dalo jakžtakž vydržet. Ani dnes nežijí ze zašlé slávy, mnozí z nich tvoří a vystupují dál a jejich nové skladby se nekrčí ve stínu dřívějších hitů. Stále mají co říci.

Publicista Aleš Palán proto pětadvaceti z nich položil otázky, které se běžně nedávají. Vznikl tak jakýsi folkový kádrový dotazník. Odpovědi jsou pestré jako sami písničkáři: zadumané, vtipné, i mírně ulítlé. V knize 25 na pamětnou odpovídají Jan Burian, Jiří Dědeček, Ivan Hlas, Zuzana Homolová, Jaroslav Hutka, Ivo Jahelka, Michael Janík, Slávek Janoušek, Petr Linhart, Pavel Žalman Lohonka, Karel Markytán, Vladimír Merta, Zuzana Michnová, Bohdan Mikolášek, Michal Němec, Jakub Noha, Miroslav Paleček, Oskar Petr, Vít Sázavský, Jiří Slíva, Jiří Smrž, Vlastimil Třešňák, Ivo Viktorin, Dagmar Voňková a Zdeněk Vřešťál. Závěrečným bonusem jsou pak odpovědi dnes nejdéle sloužícího českého písničkáře – Jiřího Suchého.
Pětadvacet na pamětnou aneb Dotazník osobnostem českého folku, vydal Galén 2023, 277 stran

GALEN Palan Petadvacet na pametnou

Více informací: http://www.galen.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Stránský: V Laterně magice se podařilo uskutečnit projekt, na který můžeme být všichni po právu hrdí!

stransky perexU příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na tento nový projekt a práci v divadle jako takovou o...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Karty Magického Měsíce pro každý den a všechny měsíční fáze. Odpovědi k vám přijdou samy!

MěsícPokud se zajímáte o výklad karet nebo sledujete v lunárním kalendáři jak nás ovlivlivňují jednotlivé měsíční fáze nebo postavení Měsíce v různých znamení, pak budou pro vás velmi přínosné vykládací karty Magický Měsíc, které pro vás připravilo nakladatelství ...

Z archivu...


Literatura

Bedřich Smetana – autor globálních hitů, o kterém svět skoro neví

SmetanaV jubilejním Roce české hudby si připomínáme hudebního skladatele Bedřicha Smetanu (1824–1884). Ze školy víme, že položil základy české národní hudby. Složil Prodanou nevěstu, Mou vlast a Luisinu polku. Během života se potýkal s nepochopením okolí, ohluch...

Divadlo

Herci MdB opanují muzikálovou kategorii Cen Thálie 2023

thalie3 200Po předchozích úspěšných letech také letos pro Městské divadlo Brno pokračují divadelní „žně“ v rámci počtu nominací našich umělců na významnou výroční divadelní Cenu Thálie. Tentokrát naši herci co do počtu nominací naprosto ovládli kategorii „Muzik...

Film

Můj táta Marianne

marianne 200Tentokrát nevymýšlím originální titulek, protože už jen název filmu je dostatečně zajímavý na to, aby přitáhl vaši pozornost. Severský filmový podzim přichází se švédským komediálním dramatem, jehož hrdinové budou čelit zásadní změně v rodin...