Naučte se rozpoznávat zahradní ptáky

Naučte se rozpoznávat zahradní ptáky

Tisk

zahradni-ptaci200V nakladatelství Kazda vyšel další pěkný a propracovaný atlas od Felixe Weiße. Nese název Zahradní ptáci a najdete v něm 75 jejich druhů.

 

 

 Autor knihy v úvodu píše, že „jakmile ptáka, kterého zahlédneme na zahradě, dokážeme pojmenovat a určit tak, o který jde druh, změní se náš pohled na něj. Možná se budeme chtít dozvědět víc o jeho životě a podporovat daný druh dlouhodobě. Pták se stane naším známým, kterého při dalším setkání rozeznáme rychleji a v určitém okamžiku ho poznáme i při velmi letmém pohledu.“

Dále zde vysvětluje, podle čeho se při určování řídit: ať už se jedná o velikost, zobák, hlavu, peří nebo ptáky při letu a ptačí hlasy. Zvukům je věnováno více prostoru a čtenáři se zde dočtou i o stěhovavých ptácích nebo správném vybavení k pozorování a doporučených postupech. Nechybí ani několik slov o zahradě pro ptáky nebo o jejich krmení. Já jsem podobných knih četla více, takže to pro mě bylo spíše opakování, ale rozhodně těchto pár stran stojí za přečtení.

V knize Zahradní ptáci se nachází celkem 75 druhů ptáků vybraných na základě toho, že je lze často pozorovat na zahradách ve střední Evropě. Jednotlivé druhy ptáků jsou pak seřazeny podle příbuznosti a v rámci ní pak abecedně. Nachází se zde tak například kachnovití, bažantovití, rorýsovití, holubovití, sýkorovití, lejskovití, nebo pěnkavovití. Nejvíce mě překvapil papoušek Alexandr malý, který se v Porýní objevil koncem 60. let 20. století. Já jej znala jen ze zverimexů a výstav a vůbec bych ho v městech střední Evropy nehledala.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte atlas zahradních ptáků

V závěru knihy se nacházejí ještě Další informace, kde najdete něco o autorovi, ale především doporučenou literaturu v podobě publikací, časopisů nebo průvodce světem ptáků pro chytré telefony a také užitečné odkazy a adresy. Ty se nezaměřují jen na ornitologii, ale také ochranu přírody nebo tipy na nákup krmítek a hnízdních budek. Samozřejmě nechybí ani rejstřík.

Stejně jako u podobného titulu Ptáci je autorem ilustrací Paschalis Dougalis. Musím uznat, že jsou jeho nákresy lepší než fotografie a při čtení se na ně nemůžu vynadívat. Zvířata opravdu umí zachytit a dát jim něco, co člověka opravdu zaujme. Já se tak kochala například nákresem brhlíka, brkoslava nebo pěnkav a jen doufám, že tyto opeřence brzo někde spatřím i naživo. Přála bych si, abych k nám třeba přiletěli do krmítka!

Felix Weiß je vystudovaný biolog – má velmi rád přírodu a je autorem několika atlasů a knih o ptácích a rostlinách.

Paschalis Dougalis je ilustrátor a výtvarník – specializuje se na kresby přírody a divoké zvěře. Žije a pracuje v Mnichově. Zajímá se zejména o euroasijské ptáky a savce. Ilustroval několik přírodopisných knih a jeho díla byla opakovaně oceněna.

zahradni-ptaci

Zahradní ptáci
Podtitul: Poznejte snadno 75 druhů
Autor: Felix Weiß
Překlad: Martin Richter
Žánr: atlas, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 128
Hodnocení: 90 %

https://www.knihykazda.cz/zahradni-ptaci/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dřevo, knihy, ženy – tři múzy Martina Patřičného

patricny 200Věnuje se jim s důslednou pečlivostí – svědčí o tom jeho publikace, výstavy i televizní pořady. S nádherným nadhledem se dívá kolem sebe a nás ostatní se učí dívat, učí hledat krásu kolem sebe. V polovině května letošního roku (2014) vyšla jeho...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Strážci galaxie: Kosmičtí Avengers

Strazci perexStar-Lord, Gamora, Rocket, Groot a Drax – to jsou Strážci galaxie. Jestli víte,co váš čeká, je to omyů. Tento komiks je trochu o něčem jiném, než můžeme od Strážců galaxie čekat, a v tom je právě výjimečný, v tom je jeho kouzlo. V tomto komik...

Z archivu...


Literatura

Čakanie na Pesa
cakanie na pesa 200Peso nie je (veľmi) zlý preklad mena “Doggo”, ktoré bolo použité v pôvodnej verzii knihy britského autora Marka B. Millsa. Avšak kniha, rovnako ako jej názov, vypovedá...

Divadlo

Divadelní Rozmarné léto na počest Vančury

altNa počest spisovatele Vladislava Vančury, kterého před sedmdesáti lety popravili nacisti, byly uskutečněny Vančurovské dny 2012 konané v pražské Zbraslavi.

 

...

Film

Je to jen vítr aneb když hon na Romy nekončí

je to jen vitrPříběh filmu ´Je to jen vítr´ je založen na skutečném případu otřesných rasových útoků na místní romskou komunitu, který si před čtyřmi lety v Maďarsku vyžádal šest mrtvých včetně dvou malých dětí, a na zprávách, kt...