Kultovní kniha inspirovaná starou keltskou moudrostí, poezií a spiritualitou

Kultovní kniha inspirovaná starou keltskou moudrostí, poezií a spiritualitou

Tisk

keltska moudrost perexVýjimečný znalec keltské kultury, básník a duchovní John O’Donohue, zve ve své Knize keltské moudrosti čtenáře, aby vstoupili do posvátného světa keltské tradice, kde není rozdílu mezi lidskou duší a tím, co je věčné, mezi viditelným a neviditelným, lidským a sakrálním. Spojuje jedinečné postřehy keltské spirituality s moderní dobou a jejími potřebami a naléhavě vyzývá k poznání duše každého člověka. 

Prostřednictvím stránek představuje autor nejen hlavní principy oné starodávné moudrosti, která je jedním z pilířů historie celého lidstva, ale předestírá množství filosofických úvah a originálních pohledů na nejrůznější jevy. Všímá si přírody, lidské kreativity, prastarých legend předávaných z generace na generaci a magických symbolů. Jedním z nich je například kruh znázorňující sounáležitost, dalším krb jako symbol domova, tepla, návratů… a hned pokračuje dál, s paralelním přirovnáním k ohni vnitřnímu a dalšími metaforami.

Podmanivé kouzlo domácího krbu

V západním Irsku mají v mnoha domovech krb. Když se v zimě vydáte někoho navštívit, musíte absolvovat cestu ponurou zimní krajinou, aby vás nakonec přivítalo sálavé teplo a podmanivé kouzlo domácího krbu. Rašelinový oheň je něčím pravěkým a živoucím. Rašelina pochází ze země a nese v sobě paměť stromů, polí a dávno zašlých časů. Mít doma hořící zemi je opravdu něco zvláštního. Mám rád krby, jsou symbolem domova, symbolem tepla a návratů. (strana 120)

Na mnoha dalších příkladech ilustruje nezbytnost propojení člověka s přírodou pro zachování lidského rodu, varuje před falší, nabádá k celoživotnímu rozvíjení vnímavosti a pěstování láskyplných vztahů. Často si vypomáhá klasickou literaturou a pasážemi z ní, aby povzbudil pokud možno všechny doposud dřímající lidské smysly.

Posviťme si do tmy Knihou keltské moudrosti

K nejpůvabnějším stránkám irské země řadí O’Donohue skutečnost, že místní obyvatelé si navzdory nezastavitelnému pokroku zachovávají pružný a uvolněný časový rytmus oproštěný od ideologie rychlosti a výkonnosti.

Dalo by se říci, že John O’Donohue je světlonošem a jeho Kniha keltské moudrosti lucernou, s níž ozařuje temné kouty našich domovů i duší, ať už se nacházíme kdekoliv a třebaže nejsme Keltové.

John O’Donohue je autorem řady knih. Původem Ir, získal doktorát z filozofie náboženství v Tübingen, zabýval se Mistrem Eckhartem. Jako filozof, básník a duchovní otevíral široké veřejnosti zdroje keltské moudrosti a tradice, jimiž se celý život zabýval.

keltska moudrost

Kniha keltské moudrosti
Autor: John O´Donohue
Žánr: duchovní literatura
Vydáno: 2023 , Portál
Překlad: Marie Polasková
Počet stran: 256

Hodnocení: 89 %

https://obchod.portal.cz/spiritualita/kniha-keltske-moudrosti/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

O svobodomyslnosti a lásce ve všech podobách s Adamem Pavlovčinem, vítězem Superstar

adam perexU každého výherce SuperStar jsou lidé zvědaví, jaký bude jeho další osud. Adam Pavlovčin vystupující pod uměleckým jménem Adonxs tuto soutěž vyhrál v roce 2021 a už vydal svoji první píseň s názvem Moving On. Zároveň otevřeně mluví o vztazích, sexuali...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Fashionbook Čítárna v rámci Kontejnery k světu

fashion book mapka 200Fashionbook.cz je jediný samostatný módní internetový portál, na kterém měla literatura vždy svoje nezastupitelné místo – Kristina Nedvědová již několik let píše vlastní rubriku Fejetony od Kitti

Z archivu...


Literatura

Džusy nám mohou pomoci zhubnout

dzusy 200Zdravý životní styl včetně zdravého stravování je nejen hitem, ale i nutností, pokud si chceme dlouhodobě udržet své zdraví. Je to aktivní děj a věc osobního rozhodnutí, které za nás (pokud nejsme děti) nikdo jiný neudělá. Dnešní strava je mnohdy na ...

Divadlo

Cupito, dupito... aneb po čertech dobrá podívaná
ImageV neděli 15. ledna zavítalo do zlínské Zelenáčovy šopy divadlo Povidlo s loutkovou pohádkou Kašpárek v pekle. Hadroví herci provedli diváky lesem, hradními komnatami i peklem. Hlavní hrdina kašpárek, hlava pomazan...

Film

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě

holubMožno si myslíte, že už ste videli svoj najabsurdnejší film, ale tento snímok dokáže vyvrátiť celý zmysel absurdity.

...