TeamGym - moderní sport, který spojuje prvky gymnastiky a akrobacie. Přijeďte se podívat 11. listopadu do Trutnova

TeamGym - moderní sport, který spojuje prvky gymnastiky a akrobacie. Přijeďte se podívat 11. listopadu do Trutnova

Tisk

teamgym perexTeamGym je moderní gymnastickou disciplínou, využívající prvků sportovní gymnastiky a akrobacie. Kořeny TeamGymu sahají do skandinávských zemí první poloviny 20. století. Zde se později utvořily i první soutěže TeamGymu. Odtud výraz "severský trojboj". První Mistrovství Evropy ještě pod názvem EuroTeam se uskutečnilo v roce 1996 ve finské Jyväskyle. V roce 2003 došlo k přejmenování sportu z EuroTeam na TeamGym. Od roku 2010 se pořádá oficiální Mistrovství Evropy. TeamGym zatím nemá Mistrovství světa a není v programu OH.

TeamGym x TeamGym Junior

V České republice se soutěží ve dvou podobných soutěžích. Pro závodníky nad 16 let je určena soutěž TeamGym, ve které se soutěží podle mezinárodních pravidel. V této soutěži se také konají mistrovství Evropy a další mezinárodní soutěže.

Pro mladší závodníky a starší závodníky s nižší výkonností byla Českou gymnastikou federací vytvořena pravidla TeamGym Junior, která jsou jednodušší obdobou pravidel TeamGym. V této soutěži se pravidelně konají mistrovství republiky a další soutěže.

Báječná podívaná 11. listopadu v Trutnově.
Republiková soutěž ČASPV TeamGym 2023

teamgym
Přijeďte se podívat, užijete si skvělou atmosféru!

Soutěž TeamGym i TeamGym Junior zahrnuje 3 disciplíny. Pohybovou skladbu, akrobacii (tumbling) a trampolínku (trampette). Družstvo s nejvyšším počtem bodů ze všech třech disciplín se stává vítězem soutěže.

Pohybová skladba

Všichni závodníci musí absolvovat pohybovou skladbu, která se cvičí na ploše 14 x 20m pokryté kobercem. Skladba trvá 2,5 až 3 minuty. Cvičí se na hudbu. U pohybové skladby se hodnotí její obtížnost (daná zařazením povinných prvků s různou hodnotou obtížnosti), kompozice (sestavení skladby tak, aby byla rozmanitá, nedocházelo k časovým prostojům, ladila s charakterem hudby apod.) a nakonec její provedení.

Akrobacie (tumbling)

Akrobacie se provádí na pružném pásu. Celý program je předváděn s instrumentálním hudebním doprovodem. Vždy šest cvičenců z družstva předvádí tři různé série akrobatických řad. Každá řada musí obsahovat různé akrobatické prvky spojené přímo bez meziskoků. V první sérii musí závodníci předvést stejnou akrobatickou řadu. V každé sérii mohou cvičit různí závodníci ze stejného družstva. U akrobacie se hodnotí obtížnost (obtížnostní hodnota prováděných řad), kompozice (požadavky na zařazení řad - řady se v rámci série nesmí zjednodušovat, řady se mezi sériemi nesmí opakovat, alespoň jedna série musí obsahovat řady vpřed a alespoň jedna série řady vzad) a provedení.

teamgym foto

Trampolína (trampette)

K disciplíně trampolína potřebuje tým malou trampolínu, koně nebo stůl, doskokovou plochu (duchny) a rozběhový pás. Každé družstvo si může přinést vlastní trampolínu. Celý program je prováděn s instrumentálním hudebním doprovodem. Vždy šest cvičenců z družstva předvádí tři různé série skoků. V první sérii musí závodníci předvést stejný skok. Nejméně jedna série musí být předvedena přes přeskokové nářadí a nejméně jedna bez něj. V každé sérii mohou cvičit různí závodníci ze stejného družstva. Hodnotí se obtížnost (hodnota obtížnost jednotlivých skoků), kompozice (jednodušší skok nesmí následovat skok složitější, skoky se mezi sériemi nesmí opakovat) a nakonec provedení.

moebelix logoPříprava a realizace Republikové soutěže ČASPV TeamGym 2023 je již tradičně plně v rukou trutnovského gymnastického oddílu Spartak Trutnov. Ředitelka závodu Ludmila Oravcová nikdy neponechává nic náhodě a vždy zajistí vše pro kvalitní a důstojný průběh závodu. Věříme tedy, že i letos všechno klapne.

Poděkování patří také všem sponzorům, bez nichž by se tato významná akce dala jen velmi těžko uskutečnit. Kromě finanční podpory od stálých partnerů jsme letos obdrželi také dárkové poukazy pro vítěze od společnosti MÖBELIX

Zdroj: https://www.caspv.cz/cz/kalendar-akci/2080-republikova-soutez-caspv-teamgym.html www.gymfed.cz/44-o-sportu-teamgym.htmlwww.gymnastikatrutnov.cz/co-je-teamgym


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavlína Brzáková: Jaké to je být „zapisovatelkou“ Jaroslava Duška

Pavlina Brzakova 200Pavlína Brzáková je velmi zkušená, zcestovalá a nezvykle vystudovaná etnoložka. Šéfredaktorka časopisu Regenerace a dáma s hlubokou znalostí kultur sibiřských kočovných pastevců.  Osud tomu chtěl, že jí redaktorsky a spisovatelsk...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Biozahradničení není žádná věda a pomáhá přírodě

biozahradniceni 200Nakladatelství Kazda vydalo na podzim knihu Biozahradničení Základní kurz od odborníka Petera Berga, který je biologicko-dynamickým zahradníkem a hospodaří se svou rodinou na biodynamické farmě v oblasti trojmezí Německa, Francie ...

Z archivu...


Literatura

Tři ženy pana Wrighta

tri zeny pana wrighta 200V červnu vyšel u nakladatelství Metafora román od Lindy Keir o vztazích Tři ženy pana Wrighta. Podíváme se pod pokličku hned několika vztahů, které budou mít společného jmenovatele. Jak fungují vztahy, když nechybí v nich nechybí lži a intriky?

...

Divadlo

Zveme vás na komedii Na Zlatém jezeře

na zlatem jezere200V loňském roce měla premiéru divadelní hra, Na Zlatém jezeře se Simonou Stašovou a Ladislavem Frejem v hlavních rolích.

...

Film

Sympatie k ďáblovi je další americký film, na kterém se podílel Petr Jákl

petr jakl200Právě v těchto dnech míří v zámoří do kin psychologický thriller Sympatie k ďáblovi (Sympathy fot the Devil), na kterém se podílel Petr Jákl jako spoluproducent. Hlavní roli tajemného pasažéra ztvárnil mistr poněkud složitějších osobností a podi...