Ptačí svět očima fotografa je unikátní kniha, která vyšla v Nakladatelství KAZDA. Jejím autorem je oceňovaný a talentovaný fotograf Tomáš Grim.
Předmluvu ke knize napsala Veronika Souralová, ředitelka společnosti Czech Photo a následují slova Tomáše Grima. V nich vysvětluje, jak se dostal k focení a dále předkládá Karty na stůl a popisuje různé okolnosti kolem knihy i focení.
Každou fotografii v knize doplňuje název a doprovodný text. Má také popis s českým i latinským názvem ptáka, místem a dobou vzniku fotografie a pro odborníky z řad fotografů je zde menším písmem také používaný fotoaparát a exify.
O tom, že je Tomáš Grim odborník na slovo vzatý se čtenáři rychle přesvědčí nejen díky nádherným fotografiím, ale také díky zmiňovaným oceněním, která za fotografie získal. Kromě toho je znát, že je opravdu zcestovalý a má to v hlavě srovnané. Mně moc bavilo číst si jeho řádky.
Také jsem oceňovala, že se nebojí jít mnohdy proti davu a fotit jinak než všichni ostatní. Mnohdy právě za takové kroky dostal ceny a za mě rozhodně zaslouženě.
Přiznávám, že na některých fotografií jsem mohla doslova oči nechat a nemohla se na ně vynadívat. Velmi působivá je například ta se slunatcem nádherným, co má roztáhlá křídla a vypadá jako motýl, líbil se mi i snímek faetona žlutozubého, portrét vlaštovky obecné nebo tučňáci patagonští v „přechodných garderobách“. Zaujaly mě také fotografie z měst, například ta s holubem a sochou nebo sojkou hnízdící v lampě a mnoho dalších.
Při čtení jsem se i dozvěděla spoustu nového a zajímavého. Například mě překvapila zmínka na straně 24 o atlantských deštných lesích, kde bylo zlikvidováno 95 % původní plochy a v médiích se více mluví o amazonském deštném lese. Ten je přitom z 75 % zachován. A velmi zajímavé jsou i věty o nejžravějším ptáku na zemi – Todim pestrém, který průměrně uloví 1,1 až 1,9 kusu potravy za minutu. To je za den kolem 1000 kobylek, mravenců, motýlů nebo včel.
Ptačí svět očima fotografa jsem si opravdu vychutnala, chválím formát i celkovou koncepci knihy. A obdivuji autora za práci spojenou s výběrem fotografií, protože ta nemohla být jednoduchá. Stojím si za tím, že se jedná o jedinečnou publikaci, která potěší fotografy a ty, kteří mají rádi jak opeřence, tak přírodu obecně.
Tomáš Grim (*1973) procestoval 85 zemí a pozoroval 4 500 ptačích druhů. Je spoluautorem knihy The Cuckoo: The Uninvited Guest (Kukačka: nezvaný host), která vyšla ve čtyřech jazycích a získala prestižní britskou cenu Nejlepší ptačí kniha roku (BB/BTO 2017). Za „propagaci a popularizaci české ornitologie u nás i ve světě“ získal Cenu České společnosti ornitologické (2019). Jako jediný český badatel je každoročně na stanfordském seznamu nejcitovanějších vědců světa v celoživotních i výročních kategoriích „behaviorální vědy“ a „ornitologie“. Jeho výzkumná témata zahrnují mj. hnízdní parazitismus, ptačí urbanizaci a ptačí invaze. Ve svých 41 letech získal na Univerzitě Palackého v Olomouci titul profesora. V roce 2018 z akademické sféry odešel a vytvořil si vlastní profesi freebird – ptáčkař a popularizátor ptactva, vědy a ochrany přírody na volné noze. V roce 2024 se na akademickou půdu vrátil na částečný úvazek na Ostravské univerzitě. Fotografovat ptactvo začal pravidelněji v roce 2013, fotografem se ale podle vlastních slov stal až v roce 2024, kdy začal spolupracovat s holandskou fotoagenturou AGAMI. V posledních letech jeho snímky získaly pozornost v našich i zahraničních fotosoutěžích: Bird Photographer of the Year (2023, 2024), Nature Photographer of the Year (2023, 2024), Focusing on Wildlife (2023) a Czech Nature Photo (2022, 2023, 2024).
Ptačí svět očima fotografa
Autor: Tomáš Grim
Žánr: hobby, zoologie
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2024
Počet stran: 256
Hodnocení: 94 %
https://www.knihykazda.cz/ptaci-svet-ocima-fotografa/?variantId=12228
< Předchozí | Další > |
---|