Nejvzácnější drahokam? Alexandrit!

Nejvzácnější drahokam? Alexandrit!

Tisk

Alexandrit 200Myslíte si, že nejvzácnějším drahým kamenem současnosti je diamant? Omyl! Princezny o tom už vědí své… a chtějí alexandrit.

 

 

 

Vzácná varieta minerálu zvaného chryzoberyl byla objevena teprve kolem roku 1833. Zvláštnímu kameni do té doby nikdo nevěnoval pozornost. A to i přesto, že se vyskytoval poměrně často na stejných místech, jako tolik oblíbené safíry.

Novému drahokamu dal jméno ruský carevič Alexandr II. (zvaný později Veliký), který v době jeho objevení oslavil 16. narozeniny a stal se tak plnoletým.

Alexandrit2

Alexandrit svými vlastnostmi okamžitě zaujal snad všechny výrobce šperků. Je to totiž třetí nejtvrdší nerost na světě, takže se dá výborně brousit. Navíc mění barvu. Za denního světla je alexandrit zelený, při jakémkoliv umělém osvětlení se zbarvuje do fialova. Vědci tuto přeměnu barev dlouho nedokázali vysvětlit. I proto je alexandrit dodnes opředen tajemstvím. Záhadou je také jeden obraz s podobiznou matky Alexandra Velikého. Alexandra Fjodorovna na něm má zvláštní náhrdelník ze zelených a fialových kamenů. Přestože to na první pohled vypadá, že se jedná o alexandrity, tento obraz vznikl daleko dřív, než byl zvláštní nerost objeven. Vědcům se totožnost kamenů na obraze dosud nepodařilo objasnit.

Největším nalezištěm alexandritu byl ruský Ural. V tajemnějších dolech se ovšem údajně už netěží. Nějaké alexandrity se také podařilo objevit na Cejlonu a v Brazílii. V Česku se tento zvláštní drahokam nevyskytuje.

Ale nezoufejte! Díky současným technologiím je možné alexandrit vyrobit i uměle. Šperk s umělým kamenem vás navíc vyjde mnohem levněji.

Alexandrit1

Foto: www.zivedrahokamy.cz a www.juwelo.de


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na paletě „Paleta“.

lakoma barka 200V pátek 8.11. si mohli milovníci českokrumlovské kapely Lakomá Barka v sále pivovaru Eggenberg vychutnat koncert, který byl věnován křtu nového CD Paleta. Kapelnice folkové kapely Lakomá Barka...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Stopařův průvodce po galaxii jazyků: Jak vznikly jazyky z vašich oblíbených seriálů

JazykyJazyk, jeden z nejzákladnějších výdobytků lidstva, vznikl a vyvíjel se zcela spontánně, až na pár výjimek - tzv. ,,umělé” neboli konstruované jazyky. Některé byly pokusem o sjednocení národů, jiné jen literární či filmovou rekvi...

Z archivu...


Literatura

Pekáč buchet slupnete jako malinu

pekac buchet 200Pekáč buchet je v pořadí čtvrtá kniha, která spisovatelce Kateřině Petrusové vychází v Nakladatelství Fragment. Nezabývá se žádnými vážnými tématy, ale dokáže ženám nabídnout přesně to, co chtějí. Pekáč buchet je klasická love story, kt...

Divadlo

Na Letních scénách Divadla Bolka Polívky se letos bude hrát od 11. června do 14. srpna. Předprodej vstupenek zahájen

letni scena 200Tři atraktivní lokality a desítky pozoruhodných titulů pod hvězdnou oblohou… Sedmý ročník Letních scén Divadla Bolka Polívky nabídne divákům mimořádně intenzivní divadelní zážitky. Od 11. června do 14. srpna se bude hrát v amfiteátru na Kr...

Film

Kieslowski se táže, jaké taje skrývá lidská duše

kieslowski-o-kieslowskem 200Polský režisér Krzysztof Kieślowski si u nás získal mnohem menší pozornost, než jakou by si zasluhoval. V kinech jeho filmy rozhodně nepatřily mezi vyhledávané, ani v televizi nelámaly rekordy sl...