Vlastislav Toman: Jsme v Česku schopni natočit film podle komiksu?

Vlastislav Toman: Jsme v Česku schopni natočit film podle komiksu?

Tisk

Kruan perexNovinář a spisovatel pan Vlastislav Toman je autorem dobrodružných, sci-fi a fantasy příběhů. V letech 1959 – 1992 byl šéfredaktorem časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Kromě kultovního českého komiksu o Malém bohovi a Kruanovi napsal přes 50 dalších komiksových scénářů. Nyní se snaží, společně s několika dalšími nadšenci, vytvořit hranou filmovou adaptaci legendárního komiksu Kruanova dobrodružství. Protože i já patřím mezi fanoušky Ábíčka, Malého boha a dalších příběhů pana Tomana, uvítala jsem možnost se s ním setkat a trochu jej vyzpovídat.

 

 

Pane Tomane, přiblížíte nám, prosím, myšlenku vzniku projektu, jehož záměrem je natočení filmu na motivy komiksu Kruanova dobrodružství? Bylo to vaše přání?
Přáním je to již dlouhá léta, ale ne přímo mým, ale hlavně čtenářů. Je to už přes 40 let, kdy komiks začal vznikat. Později, zejména po vydání slavného ABC speciálu z roku 1985, se objevily hlasy, zda by to nešlo zfilmovat. Bohužel se to v té době ani později nepodařilo. Až nyní se spolu s Tomášem Krejčím, Jiřím Košťálem a dalšími lidmi znovu pokoušíme realizovat tuto myšlenku. Komiksoví znalci považují Kruana za kultovní český komiks 2. poloviny 20. století. Pro mě je důležité, že jej znají nejen pamětníci, ale že se našli čtenáři z řad jejich dětí a dokonce už i vnoučat. Neberu to jen jako vzpomínku na komiks, ale i na časopis ABC, který v té době sehrál pro děti významnou roli. Časopis ABC mladých techniků a přírodovědců měl mezi podobnými časopisy jedinečné postavení, protože vyprávěl dětem o vědě, technice a přírodě.

Jak vás vůbec napadlo téma toho příběhu?
Tím, že vysílám inteligentního robota na vzdálenou planetu jsem se pokoušel dětem přiblížit, jak by mohlo vypadat, kdyby se vyspělá civilizace dostala na planetu, kde by byl život podobný pozemskému, osídlenou obyvateli na úrovni našich prapředků. Když jsem byl redaktorem časopisu ABC, redigoval jsem i techniku a sledoval všechny novinky. Velmi blízká je mi i kosmonautika. Tehdejším tématem bylo vysílání sond a přístrojů na planety. Měli to být průzkumníci ve formě přístrojů nejrůznějších tvarů, například na pavoučích nožkách. Mně tehdy seplo, že pokud by někde byl život na nižší úrovni, než na naší planetě, tak by automat měl být podobný nějakému zvířeti. Něčemu, co by ti obyvatelé mohli přijmout za své. A tak se zrodil Malý bůh.

Kruan 2

Pan Vlastislav Toman (vpravo) s režisérem Tomášem Krejčím

Jaká je vaše představa ztvárnění příběhu ve filmu? Počítá se třeba i s nějakou postavou vypravěče?
Nějaké připomínky ke scénáristům samozřejmě mám, mohu se vyjádřit k tomu, zda se mi to líbí nebo nelíbí. Musíme se dohodnout co je a není reálné. Je jasné, že všechno se do filmu nevejde, ale musí tam být všichni hlavní hrdinové počínaje Kruanem, Malým bohem, ale i další postavy včetně nepřátel, podivné vesmírné rasy Hor-tidů.

Já se na film těším už nyní. Řekněte, neuvažuje se třeba o tom, když je to komiks, že by se použilo něco podobného jako ve filmu Kdo chce zabít Jessii? a u některých postav by se objevovaly bubliny s textem?
Obávám se, že by nás mohli příznivci filmu Kdo chce zabít Jessii? obvinit z kopírování jejich nápadu, takže myslím, že o něčem takovém uvažovat nebudeme. Ale vzhledem k tomu, že Malý bůh mluví jinak a Hortidé mají také jinou řeč, je možné, že se ve filmu objeví titulky s překladem neznámé řeči. Takové prvky se ve scénáristických představách už objevily.

Na HIT HITu jsou uvedeny hlavní informace o celém projektu i to, jaké jsou možnosti na něj přispět. Jak byste třeba ještě vy osobně motivoval naše čtenáře, aby akci podpořili?
Těžko mohu někomu radit. Kdo komiks zná, jistě sám posoudí, zda mu stojí za to přispět, nebo ne. Ale spíš už je to o tom, zda jsme schopni v Česku natočit příběh podle komiksu. Ve světě je to již běžné, i když ne všechny filmy jsou povedené. Byl natočen například film John Carter: Mezi dvěma světy. Já mohu jen všechny, kdo se na HIT HIT vrhli, nebo ještě vrhnou, oslovit asi takto: Zkuste si představit, že bychom skutečně v Česku mohli natočit film s námětem sci-fi a fantasy. A doufejme, že když už se konečně podaří natočit české komiksové sci-fi, že se dostane do kin a že tam lidé budou chodit a bude se jim to líbit.

Myslím, že Kruanova dobrodružství a příběhy Malého boha ten potenciál určitě mají. Zmínil byste se, prosím, ještě o jiných vašich komiksech, těch nejznámějších? A který komiks od jiného autora máte rád vy?
No…tady je těžko hodnotit. Rozdělil bych je na české a zahraniční a potom podle tématu, zda se jedná o dobrodružný nebo sci-fi komiks. Já musím říct, že takový český Čtyřlístek, to je bezesporu senzace. To je komiks, který, podobně jako Kruan, přežívá generace. A když se podařilo natočit animovaný film, tak to byla velká radost pro všechny, kdo Čtyřlístek milují. Kromě sci-fi příběhů jsem dělal Příběhy psané střelným prachem, což je série komiksů, kde hrály svoji roli historické palné zbraně. Šlo mi hlavně o to, aby za těmi předměty ve vitrínách muzeí a na hradech a zámcích mohli děti a jejich rodiče spatřit něco víc. Abych jim přiblížil i historii výrobců těchto zbraní a prostřednictvím komiksového příběhu ilustroval, kdy, kde a za jakých okolností se tyto zbraně uplatnily. Dalším ze seriálů, kterým se mohu pochlubit, jsou Strážci. Příběhy dětské party a Klubu časopisu ABC. Netajím se tím, že určitou inspirací pro mne byly Foglarovy Rychlé šípy. Chtěl jsem navázat na něj a poskytnout dětem příběhy současné. Tak, jako Foglar zasadil příběhy do Prahy, tak já, protože pocházím z Plzně, jsem měl jako předobraz své kamarády a zážitky odtud. Pak ještě Výprava do ztraceného světa podle A.C.Doylea, což byl příběh, na který jsem navázal i druhým a třetím dílem již podle své fantazie. Všechny tři se nacházejí ve Zlaté knize komiksů a docela mě baví představa, že jsem předběhl všechny ty slavné Jurské parky.

Pane Tomane, velmi vám děkuji za rozhovor a přeji, aby se film Kruanova dobrodružství dostal do zdárného konce. Budeme se na něj těšit!
Já také děkuji, že jste ze mnou vážili cestu, a přeji čtenářům Kultury21, aby nacházeli na vašem portálu zajímavé články a zašli se také podívat na HIT HIT, kde mohou celý projekt podpořit.

S Vlastislavem Tomanem by se jistě dalo povídat hodiny. Jeho vyprávění je nesmírně poutavé a díky jeho zkušenostem by se člověk dozvěděl mnoho zajímavých věcí nejen z historie časopisu ABC. Moc přeji jemu i fanouškům Kruana a Malého boha, aby se vize filmu naplnila.

Audio verze rozhovoru:

Bližší informace najdete ZDE:
www.hithit.com/cs/project/876/kruanova-dobrodruzstvi
www.vlastislav-toman.cz

( 3 hlasů )


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Lada Šimíčková: „Když krásně prší, mám skoro vždycky chuť psát.“

lada simcikovaHotel v tiché ulici je jedním z nejzajímavějších vydaných alb letošního roku. Zrodilo se v dílně písničkářské firmy Lada Šimíčková & Ivo Cicvárek. Právě s Ladou jsme si povídali o vzniku nahrávky a také ...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

„Kniha Smrtící byznys je dva v jednom - napínavý příběh a současně osvěta“

hindrakova 200Spisovatelka Hana Hindráková před pár dny vydala knihu Smrtící byznys týkající se tématu falešných léků, o kterou jste nedávno soutěžili na našem webu. My jsme toho využili a položili spisovatelce několik otázek.

...

Literatura

Jubilejní pohádkové Mýty 10 představují Dobrého prince

myty200Továrna na komiksy Crew nám v říjnu přinesla přímo pohádkový poklad – již desátý díl komiksové série Mýty, tentokráte s podtitulem Dobrý princ. Pořádná porce jedné z nejlepších komiksových sérií, co u nás nyní vychází, se zaměří na poměrně nenápadnou, ...

Divadlo

Inscenace 1000 tváří Adiny přináší dobovou atmosféru a přitažlivý pohled za kulisy

adina200Jeden barvitý život přinesla v živých barvách premiéra nové hry Daniely Sodomové. Inscenace, jejíž režisérkou a choreografkou je Adéla Stodolová, nese název 1000 tváří Adiny, což mnohé napovídá. Samozřejmě že jde o filmovou hvězdu Adinu Mandlovou. A není ...

Film

Gangsteři ve dne spí

Bezec 200Film Noční běžec (2015) je novodobá klasika v žánru gangsterských filmů, životě v undergroundu, mimo zákon a pravidla společnosti. Ti špatní a sympaťáci jsou zde a zápletka filmu je tak zajímavá, že se vyplatí podívat na něj i vícekrát.