Kdysi začala s raw food, jako téměř každý, převážně ji k tomu vedly zdravotní důvody. A založila postupně dva weby věnující se především receptům a stravování, které sama považuje za zdraví podporující. A nyní se objevila jako součást knihy, která nejen propaguje recepty, mimochodem úžasné a lahodné, ale také se dívá do zákulisí toho, jak se žije těm, kteří raw food zasvětili i své podnikání. Jaká je cesta od webu na stránky knihy, ptám se Sylvy Petrové…
Sylvo, jste krásná mladá žena. Člověk by řekl, že nemůžete být nemocná? Může za to opravdu ten jiný styl stravování?
„Nejsem si jistá, jestli správně rozumím této otázce. Přijde mi trochu zvláštní. Možná i moje odpověď bude trochu v jiném duchu. Prvně děkuji za kompliment. Za mladou věkem se už moc nepovažuji, neb mi v dubnu 2016 bude 41 let. Takže už nejsem zas takové mladé pískle. Vnitřně se cítím mladší, a to je asi nejdůležitější. Nicméně bylo období, kdy jsem se cítila fyzicky i vnitřně tak vyčerpaná, že jsem měla pocit, že jsem ve fázi „nad hrobem“. A krása? To je velmi subjektivní záležitost. Každopádně děkuji :)
A nemoc? O té se říká, že si nevybírá… Ale také to, že přichází ve chvíli, kdy jsme ztratili svou moc nad nějakou důležitou oblastí našeho života, a proto je to „neMOC“. Že přichází v době, kdy potřebujeme moc získat zpět. A silnými se stáváme i díky překonání všemožných potíží. Můj život byl doposud vcelku bohatý na různé nepříjemnosti, s kterými jsem se musela „poprat“, nebo lépe řečeno, s kterými jsem se musela seznámit do hloubky, porozumět jim a nějak na ně reagovat. Když se podívám na přibližně 20tileté období zpět, tak vidím, kolik zajímavostí jsem díky těm takzvaným nepříjemnostem a nemocem prožila, co všechno se dozvěděla a s jak úžasnými lidmi se potkala.
Ta cesta byla vlastně vcelku dobrodružná, asi jako celý život. Přibližně od mých 17 let jsem se zajímala o všelijaké metody, které pomáhají žít člověku plnohodnotnější život ve zdraví, radosti a svobodě, v harmonii se sebou sama a celým životem. A to vlastně hlavně kvůli (nebo díky?) nemocem, které se objevovaly u některých členů mé rodiny a také u mne. Chtěla jsem tomu porozumět. A tak jsem se postupně seznamovala s různými filozofickými, psychologickými a náboženskými směry, poté s tématy jako hypnóza, regrese, reinkarnace, aura, čakry, působení barev a hudby. Zkoumala jsem s nadšením energii kamenů, četla téměř všechno, co se týkalo channelingu, duchovních témat, čtení z ruky, práce s kyvadlem, karet, tarotů a astrologie, numerologie, ale také oblastí kolem zdravé výživy, bylinek, lunárních projevů, diagnostiky nebo meridiánů a masážních technik. Některá témata mě oslovila natolik, že jsem nezůstala jen u čtení a začala jsem navštěvovat různé semináře a kurzy. Z fáze sběru teoretických informací jsem tedy přešla k období získávání přímých zkušeností.
A tak následovaly roky, během kterých jsem prošla například kurzy bylinkářské, Bachovy květové terapie, dechové terapie, energetické konstelace, systematické a rodinné konstelace, Reiki, 2,5letý výcvik Shiatsu včetně fonoforézy a sportovních a rekondičních masáží, dále kurzy EFT, Matrix reimprinting, základy Meta-medicíny a Germánské nové medicíny. Také jsem hojně „pracovala“ s jemnějšími energiemi, aurou, čakrami a podobně. Promeditovala jsem stovky hodin a provozovala jsem web o osobní transformaci člověka, kde jsem sdílela své zkušenosti. Pořádala jsem asi 2 roky také své vlastní semináře osobního rozvoje a vedla osobní terapie. Koncem roku 2010 jsem se po 7leté pauze věnovala opět i zpěvu. A díky tomu jsem byla u zrodu pěveckého sboru Lucky Voice Band, jehož jsem stále aktivní členkou. Zpěv, to je další úžasná záležitost. V kruhu přibližně 40členného pěveckého seskupení žen a mužů různého věku i profesí je naprosto povznášející si užívat momenty, kdy krok po kroku nacvičujeme novou píseň a ve finále ji společně zazpíváme. Z toho vzájemného souznění mi často běhá příjemný mráz po těle a moje srdce i duše plesají blahem.
Abych se ještě vrátila k té mé dosavadní dobrodružné životní cestě… Právě v době, kdy mne potkalo štěstí v podobě členství v pěveckém seskupení Lucky Voice Band, se moje tělo jaksi nečekaně ocitlo v krizové fázi. A to takové, že jsem měla pocit, že tady dlouho zpívat nebudu. Právě v té době, po desítkách lékařských vyšetření, po různých pokusech o zlepšení pomocí odblokování, fyzioterapeutické práce, cvičeních včetně několika velice nepříjemných rovnání kostrče jsem došla až do fáze, kdy se ke mně dostalo téma raw food a změna pohledu na dosavadní styl mého stravování, o kterém jsem si myslela, že je zdravé. A začaly se dít velké změny. Začala jsem se navracet do normálního každodenního života. Nebylo to jednoduché. Mám silný vnitřní pocit, že o mém dobrodružství jednou napíši vlastní knihu… Uvidíme. Možná taky ne. Může se stát cokoli :)“
Kdy vás vůbec prvně napadlo založit na toto téma web?
„Přišlo to jako přirozená reakce na to, co jsem zažívala. Internetové stránky www.syrova-strava.cz vznikly koncem roku 2012, a to hlavně na základě mých pozitivních zkušeností se syrovou živou stravou alias raw food. Byla jsem tehdy z této stravy tak nadšená, že jsem se rozhodla začít sdílet informace a recepty na vlastním webovém projektu. Později jsem založila i stránky www.vitastyle.cz, kde uveřejňuji i recepty jen částečně raw nebo bezlepkové, veganské, vhodné při protikvasinkové dietě, recepty bez přidaného cukru a podobně.“
Jaká byla první návštěvnost a co si myslíte, že nakonec návštěvnost rozpumpovalo k opravdu dobrým výsledkům?
„No, opravdu dobré výsledky si představuj trošku jinak, nicméně stránky www.syrova-strava.cz mají velmi slušnou návštěvnost na to, jak úzce zaměřené jsou a na to, že jsem zatím do cílené reklamy na tento web neinvestovala ani korunu. Zpočátku byla návštěvnost stránek menší, ale zvedala se poměrně rychle. Možná i proto, že téma raw food se v České republice v té době začalo dostávat do popředí zájmu v oblasti stravovacích zvyků a směrů. Kromě webových stránek a jejich obsahu se na návštěvnosti podílí velmi i sociální sítě, hlavně facebook. Nicméně, já tehdy neměla cíl, že chci dosáhnout určité návštěvnosti webu, mým cílem bylo podělit se o zkušenost a recepty, a to nejen moje. Měla jsem radost ze změn na fyzické i psychické úrovni mého těla a chtěla ji sdílet praktickým způsobem, tedy tím, že udělám jakousi „osvětu“ raw food stravě a budu zveřejňovat na webu recepty a zajímavé informace a také rozhovory s lidmi, kteří se kolem raw food tématu pohybují. To, že se mi lidé začali ozývat a návštěvnost webu rostla, mi dělalo další radost. Když se věci dělají s radostí, tak se mnohdy dějí takzvaně samy od sebe, prostě lehčeji a bez nutnosti vysokých nákladů.“
Co na vašem webu táhne čtenáře nejvíce?
„Nejvíce jsou oblíbené recepty a rozhovory. Ale i některé další informace a články. Nicméně recepty jsou nejčtenějšími články, což je na webu tohoto zaměření celkem přirozené.“
Z nakladatelství IFP Publishing nakonec vzešel nápad spojit pětici lidí, kteří se různými směry pohybují v propagaci a osvětě vitariánství. Překvapila Vás ta nabídka na knize spolupracovat?
„Nabídka od IFP Publishing mne mile překvapila. V oblasti raw food existuje v České republice řada dalších lidí a projektů. Proto jsem byla potěšena, když si mne nakladatelství vybralo jako jednu z 5 autorů, kteří se na knize mají podílet. Jsem za to ráda a vnímala jsem to i jako takové ocenění práce, kterou jsem vynaložila v souvislosti s tvorbou obou mých webů.“
Vaše část v knize patří k těm delším, máte svým čtenářům co říct a patříte k těm, kteří nijak fanaticky neobhajují svůj životní styl. Neuvažovala jste někdy o své vlastní knize na toto téma?
„Uvažovala. Respektive vnitřně cítím už více jak 8 let, že jednou napíši vlastní knihu. Jen jsem stále nevěděla, na jaké přesně téma, protože možných témat se mi v hlavě honilo vícero. Čekala jsem, až přijde ten správný čas. Najednou se mi ozvalo nakladatelství IFP Publishing a téma napsání knihy se stalo aktuálním. Byť zatím formou pětinového spoluautorství, ale už se v tomto směru začalo něco dít. Vlastní knihu bych ráda napsala, možná dvě. Ale zatím je ve hvězdách, kdy se rozhodnu začít a jaké téma se stane pro knihu či knihy tím nosným.“
Sylvo, nedávno jsem stála na poště frontu a jakýsi dámský časopis za výlohou měl nadpis, že Raw food je novodobou anorexií. Negativní reklama taky reklama?
„Negativní reklama taky reklama. Ano, toto funguje. Když je nějaké téma, jako například nyní raw food, takzvaně „in“, tak je logické, že o něm novináři píší a svezou se tak na vlně zájmu o určitou životní oblast. A je v tu chvíli asi jedno, jestli jsou články o raw food laděné negativně nebo pozitivně, z hlediska prodejnosti časopisů a čtenosti článků v on-line médiích to je přínosné. Toho novináři přirozené využívají, jako každého jiného tématu, které je zrovna in.“
Ostatně, nevylučovala bych to, mnoho anorexií začíná právě na syrové zelenině a končí půlkou jablka denně. Kde je hranice, kdy raw food už přestává být ku prospěchu?
„Víte, osobně se domnívám, že za anorexií stojí převážně (tedy né vždy) silná touha po dokonalém těle v návaznosti na módní trendy, touha po zhubnutí za účelem být krásnější a pro okolí přijatelnější anebo strach z nečistoty. Že lidé, kteří dojdou až do fáze, která je diagnostikována jako anorexie, případně bulimie, prošli obvykle traumatickými prožitky, které ještě nebyly zpracovány na úrovni psychické, mentální či duchovní. Nadváha a obezita jsou poslední roky tak častým problémem, že není divu, když se - zejména ženy - často pod tlakem vyretušovaných dokonalých krásek v časopisech a on-line médiích vrhají po hlavě do nejrůznějších diet, slibujících shození i desítek kilogramů. O raw food se v médiích často píše jako o jednom ze způsobů, jak zhubnout. A protože samo téma raw food je stále v popředí zájmu médií, tak se prostě spojilo téma raw food se stále aktivním tématem „jak zhubnout“ a na internetu koluje spousta zavádějících informací. Téma poruchy příjmu potravin se k tomu připlete raz dva. Vidím to asi tak, že před jakoukoli změnou, a zejména před výraznou změnou jídelníčku, je asi nejdůležitější uvědomit si, proč to chci udělat. Co nebo kdo mě k této změně vede nebo nutí? Touha po tom být krásnější v očích mých spolužáků, spolužaček, kolegů? Přestat být terčem posměchu kvůli pár kilům navíc? Vypadat jako modelka z módního časopisu? Nebo se chci zbavit nějakých fyzických potíží, nemocí? Chci to opravdu já, celou svou bytostí anebo mám pocit, že již nemám sílu podléhat tlaku okolí? Prostě hledat ten pravý důvod pro změnu, a zda ten důvod pochází z mého hlubokého vnitřního pocitu anebo z vnějších tlaků a módních trendů. Nevím, jestli jsem to popsala dost srozumitelně, ale takto to vnímám.“
Zdravotní výhody tu jistě jsou, je to naprosto skvělý regenerační jídelníček pro organismus. Ale každý se mění, i Vy máte ve svém stravování výkyvy. Nechybí Vám někdy pečený bůček na čerstvém kmínovém chlebu a kyselá okurka, třeba?
„Ano, snažím se nesvazovat striktními či dogmatickými pravidly. Poslouchám své tělo a udržuji se v bdělosti a ostražitá vůči různým lákadlům. Někteří známí o mě říkají, že tak vnitřně koncentrovaného a disciplinovaného člověka vidí málokdy. Osobně tuto vlastnost u sebe však nevnímám jako přímo disciplinovanost, ale spíše jako snahu o bytí teď a tady, bdělost, žití v přítomnosti. Samozřejmě ne vždy to jde lehce :). Ale pomáhá mi v tom i můj ascendent v Panně. Pečený bůček na čerstvém chlebu nepatřil nikdy k mým oblíbeným, možná jsem ho párkrát v mládí ochutnala. Kyselá okurka? Když vidím ty domácí, naložené od maminky, tak se mi vynoří vzpomínky na doby, kdy jsem je jedla třeba na jednohubkách nebo chlebíčcích při Silvestrovské oslavě. Byly dobré, chutnaly mi. Ale to je tak vše. Nestalo se mi zatím, že bych s tou chutí na kyselou okurku zápasila. Je to spíš jen na úrovni informační. Netrápí mě to a nemívám pocit, že se něčeho zříkám.“
V knize vás bylo pět. Setkala jste se osobně s lidmi, o kterých se v knize také píše, nebo znáte jejich produkty, ať už jde o kuchyňské vybavení nebo o raw tyčinky na cesty?
„Produkty a webové projekty všech spoluautorů knihy Česká raw food znám. S většinou z nich se známe na on-line úrovni. S některými jsem dělala rozhovor pro mé weby. Osobně jsem se setkala vícekrát s Evou Kavkovou ze Secret of raw, s Honzou Plajnerem ze stejné společnosti chci dělat brzy rozhovor.“
A já děkuju za rozhovor Vám a přeju hezké dny plné pokud možno těch lepších životních zkušeností.
„Děkuji za možnost sdílení kousku mého příběhu.“
Sylva Petrová
www.syrova-strava.cz
www.vitastyle.cz
< Předchozí | Další > |
---|