Ladislav Frej: „Že jsem si vybral Stříbrného lipana, má počátek v klukovském věku“

Ladislav Frej: „Že jsem si vybral Stříbrného lipana, má počátek v klukovském věku“

Tisk

frej 200Přinášíme vám rozhovor s Ladislavem Frejem, interpretem jedné z audioknih z edice Mistři slova vycházející díky Audiotéce a Bookmedia – Stříbrného lipana od Ladislava Tomečka. Čím ho tato audiokniha učarovala a jak to má s knihami?



Dobrý den, vítám vás u našeho rozhovoru. Jak se vám daří a jak užíváte jara?

Jaro si zatím s námi hraje a laškuje kdo s koho, svetr nebo tričko? Nicméně jsem vděčný za každý slunečný den, který můžu trávit na zahradě, i za každý deštivý, to sedím na verandě, povídám si se svými zvířaty, kníračkou Julčou a žakem Maryškou (a ta je ,jako každá ženská, strašně ukecaná, tak si před ní musím dávat pozor na jazyk), věnuju se drobným domácím pracem, třeba včera jsem vyrobil stoleček na letní terásku, atp...Jak zpívají Chinaski, tedy Čínské lyže " e tecera." S úsměvem na tváři sleduju, jak se mi všechno zelená, zvlášť moje bonsay - lipky, které hýčkám.

Tento rozhovor se týká audioknih a projektu Mistři slova. Myslíte si, že se lidé rádi vrací ke klasice? A jak to máte vy?

Jestli se lidé vrací ke klasice? Museli by se před tím od ní odvrátit. Tomu nevěřím. Spíš bych nechal na chuti a čtenářském vkusu výběr žánru na jenom každém. Obden procházím kolem Dobrovského a neopomenu se zastavit a zjišťovat, co je nového, vždy se špetkou vzrušení, objevím-li cos, co přitáhne můj čtenářský zájem v tom nejširším spektru, od klasiky po současnost, od Cervantese, Swifta, Newtona, po Hawkinga, Murakamiho,po fi- sci. (Já tomu tak říkám, omluvte mou pošetilost.)

Pojďme k dílu Stříbrný lipan, vybral jste si ji sám? Popište nám ji sám a prozraďte, čím vás toto dílo učarovalo?

Že jsem si vybral páně Tomečkova Stříbrného lipana, má počátek v klukovském věku, kdy jsem jej přečetl poprvé a zcela propadl příběhu krátkého, ale nadmíru vzrušujícího života ryby v nádherném živlu uprostřed panenské přírody. Mistrovsky podané prolnutí niterných pocitů, pudů ušlechtilé ryby, souznějící s vcítěním se čtenáře do děje a okamžitému propadnutí do „rybí duše“ mi přivodilo onen dodnes trvající, stále živý vztah. Horská říčka Zurčivý mi razí cestu, je plná vzpomínek horního toku a vede mě svým proudem," ploutev v ploutvi " spolu s Lipanem. (Kdo to kdy poznal, pochopí.)

stribrny-lipan 200

Máte za sebou spousty audioknih, dokážete říct, která na vás udělala největší dojem? Nebo na jaké nahrávání vzpomínáte nejraději?

Z dříve načtených audioknih, spojených s „milostnými námluvami“ s autorem a jeho hrdinou, hrdiny, mám v paměti uloženu „Malou mořskou vílu“ Hanse Christiana Andersena, i Doylova „Psa baskervillského“, kterého se mnou absolvovala i oddaně mi ve studiu u nohou ležící Julča, zaujatá zcela příběhem ze svého rodu, Chrise Hadfielda „Astronautova průvodce životem na zemi“, které ještě připomenout a nezapomenout na jiné?

Jak to máte s knihami obecně?

Kniha byla mým přítelem od dětství. Uměl jsem číst dřív, než jsem šel do 1. třídy, naši mi kupovali Mateřídoušku. Ta mě zradila pouze jednou, a sice pod dojmem psaní měkkého " i ", nad nímž byla tečka - velký černý koláč s dodatkem, že : ..." Véna píše měkké i, nad ním tečky jako fůry. „, jsem do písanky při psaní "i" poctivě dělal TEČKY JAKO FŮRY. Cítil jsem se tou záplavou červeného inkoustu, škrtajícího mé pečlivé fůry, zrazen, podveden. Nevěř všemu, co píší noviny a časopisy jsem si aspoň, co poznání, odnesl do života.

Nezapomněl jsem dodnes na jednu z mých klukovských angín, léčených i Swiftovými Gulliverovými cestami, které mi přitom upadly do kyblíku - plivátka u postele a celá kniha byla pak do půli varhánkovaně uschlá, ale já ji přesto miloval. Co bych za to dal, mít tehdejší exemplář, kde je mu konec? (Měl krásné, tvrdé, modré desky.) Mám dnes dvě jiné.

A máte nějaký sen z hlediska audioknížek? Nějaké dílo, které byste moc chtěl namluvit?

Na prázdniny jsem jezdil do Lipan, které dnes nestojí, místo nich je atomová elektrárna Dukovany. Tam jsem poprvé vzal do ruky Cervantesova Quijota a četl a četl dlouho noci, do rána příhody důmyslného rytíře La Mancha. Kluk. Rytíř. Ty bych si nejspíš rád namlouval. Klasika? Vše sahá až do naší současnosti. Boj s větrnými mlýny i de facto fi - sci Gulliverových cest.

Nyní Vás už jen poprosím o vzkaz pro naše čtenáře.

Je dobré návraty do mládí spojovat se zralým věkem a připomínat si ony polozasuté, při oživení stejně jako tehdy vzrušivé, krásné okamžiky prožité nad četbou krásných knih.

Děkuji za rozhovor.

Zdroj foto: Audiotéka


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Chtěla bych být takovou babičkou!

Valerie Zawadska 200Audioknihu BABIČKA POZDRAVUJE A OMLOUVÁ SE od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu MUŽ JMÉNEM OVE, načetla Valerie Zawadská. Hravé, jímavé a humorné vyprávění líčí neobyčejný vztah babičky a vnučky, ale také uka...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Festivalové otázky pro Jugiho z UDG

jugi udg 200Přinášíme vám první rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. V chládku backstage na Benátské noci před koncertem kapely UDG jsme vyzpovídali bubeníka Tomáše Staňka neboli Jugiho


Literatura

Kruh – francouzská krimi s příchutí severu

kruh200Vedle mnoha severských či amerických autorů zaujal v letošním roce českou literární komunitu i jeden francouzský tvůrce kriminálek. Jeho jméno je Bernard Minier a nedávno mu vyšla novinka Kruh.

...

Divadlo

Pravda versus lež: drama Mléčné sklo s Martinem Dejdarem uvede Divadlo MANA

mlecne sklo 200Světové premiéry napínavé hry Mléčné sklo v novém obsazení se konečně dočkají diváci v Divadle MANA v Praze-Vršovicích. Dramatický příběh s kriminální zápletkou plný zvratů ale i s dávkou humoru s Martinem Dejdarem v hlavní roli zde poprvé u...

Film

Japonský režisér Kaneto Šindó slaví rovnou stovku

altNenalezneme na světě mnoho režisérů, kteří by i ve stu letech stále natáčeli. Kromě čilého Portugalce Manoela de Oliveiry, jenž navzdory 104 rokům má rozpracovány hned dva projekty, je to světoznámý japonský filmař Kaneto Šindó - v jap...