Ředitel Klášterních hudebních slavností: „Již se nebojím.“

Ředitel Klášterních hudebních slavností: „Již se nebojím.“

Tisk

Roman Janku 200Rozhovor s Romanem Janků, ředitelem hudebního festivalu, který neúnavně pořádá v srdci Jeseníků již 15 let. Letos má od 27. června do 13. září na programu symbolických 15 koncertů. Vystoupí mimo jiné světová harfistka a patronka festivalu Jana Boušková spolu s houslistou Josefem Špačkem, nejlepší hornista světa Radek Baborák či rezidenční soubor festivalu Musica Florea.


Na úvod provokativní otázka, pane řediteli. Bojíte se?

Ne, letos se již nebojím. Po zkušenostech z loňského roku jsme všichni otrlejší, akčnější, připraveni pružně reagovat na situaci a dělat i radikální změny. Loni jsme byli přeci jen šokově paralyzováni.

Co Vás přesvědčilo, uspořádat festival i v tak nejistých podmínkách?

Neuspořádat nic nebo festival letos zrušit úplně by bylo velice jednoduché, ale fatální. Takové rozhodnutí se bere zpátky velice těžce. Já naopak vnímám, že mám ke společnosti jisté závazky. Kdysi jsem začal pořádat koncerty a musel si získat důvěru lidí na různých úrovních. Přesvědčit je, že to myslím vážně a že to, co nabízíme, je životaschopné, maximálně kvalitní a jedinečné. 15 let existence tak velkého festivalu je rozhodně závazkem.


Na druhou stranu existují současná omezení, které kultuře neprospívají. I proto jsem součástí jedné pracovní skupiny, která se snaží s ministerstvem kultury komunikovat podmínky, za kterých by se mohly koncerty v létě konat. Jsem přesvědčen, že lze najít konsenzus, abychom mohli přivítat publikum na živých koncertech, a přitom je neohrožovat na zdraví. To vše musí vykomunikovat ministerstvo kultury s ministerstvem zdravotnictví. My se v pracovní skupině snažíme nabídnout pohled pořadatelů na podmínky a jejich reálnost.

Můžete tedy shrnout, jaké jsou nyní (v dubnu) vyhlídky konání kulturních akcí?

Shrnuje se velice těžce, protože na veřejnost mnoho informací neproniká. Ministerstvo kultury oznámilo, že Česká filharmonie a Pražské jaro budou pilotně zkoušet hrát pro publikum, které bude očkované. Žádné konkrétní informace, jak to bude probíhat, jaké další podmínky pro takový koncert budou vyžadovány. Nevíme tedy nic. Nicméně jsem výše naznačil, že není již možné nečinně čekat, takže jednáme.

Můj osobní názor je takový, že v létě již budeme moci publikum do sálů pozvat. Můžeme zohlednit proočkovanost populace v daný moment, akceptaci čerstvých PCR nebo antigenních testů, sníženou kapacita sálů, rozestupy mezi místy v publiku, pravidelné větrání, dezinfekci, ochranu úst a nosu. To jsou naše vyhlídky na léto.

Myslíte si, že opatření poznamenají pohodu na koncertech?

Z loňských zkušeností si troufnu říci, že ne. Stále si myslím, že živý koncert žádný online přenos nenahradí. A pokud přesvědčíme lidi, že děláme maximum pro ochranu jejich zdraví, věřím v pohodovou atmosféru na všech koncertech.

Jak to vidíte, přijdou lidé na koncerty nebo se budou bát?

Záleží, jak se situace bude vyvíjet. S mnohými opatřeními v současnosti nelze souhlasit, mnohé zase smysl dávají. Pokud budeme jako pořadatelé jasně deklarovat podmínky, za kterých se koncerty budou moci uskutečnit, a budeme je mít podpořeny z ministerstva zdravotnictví, tak nevidím důvod se bát.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se festival povede.

Roman Janku 1

KLÁŠTERNÍ HUDEBNÍ SLAVNOSTI 2021

Festival KLÁŠTERNÍ HUDEBNÍ SLAVNOSTI si za 15 let fungování našel cestu k tisícům diváků a je nedílnou součástí kulturního léta v Olomouckém kraji. Letos od 27. června do 13. září uvede 15 koncertů.

Rezidenční soubor festivalu Musica Florea uvede na zahajovacím koncertu díla Antonína Reichenauera a jeho současníků a závěrečný večer pak věnuje konfrontaci Oratoria Václava Horálka s Requiem W. A. Mozarta.

Mezi skutečné hudební lahůdky bude letos patřit vystoupení patronky festivalu harfenistky Jany Bouškové s koncertním mistrem České filharmonie Josefem Špačkem v dřevěném kostelíku v Maršíkově.

Vůbec poprvé festival zavítá do klášterního kostela v Bílé Vodě a hned se světovým hornistou Radkem Baborákem. V Jeseníku se odehraje barokní opera Endymio včetně originálních kostýmů a kulis. Varhany v klášteře Na Hedeči rozezní Waclav Golonka. Kostel ve Šternberku bude hostit soubor Czech Enseble Baroque. Znovu ožije unikátní Tančírna v Račím údolí projekty nespoutané Gabriely Vermelho a mužského vokálního kvarteta Q VOX. Nádvoří zámku Velké Losiny ozáří světelná show s hudbou Clarinet Factory. Osvěžení přinese swingový Orchestr Ježkovy stopy v Rapotíně, multižánrové Bardolino ve Šternberku a fúze klasické hudby s folklórem FolkloreClassic v Loučné nad Desnou. Vzpomínce na Václava Havla bude věnován pořad Dopisy Olze v podání harfistky Zdeňky Šolcové, mezzosopranistky Evy Garajové a herečky Valérie Zawadské. Do Karlovy Studánky přiveze Ensemble Lucis Vivaldiho Čtvero ročních dob.

roman janku2

Více informací: www.klasternihudebnislavnosti.cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Transformace Daniela Landy. Kouzelník Žito maluje čáry a věci se dějí.

LandaZpěvák, skladatel, scénárista, producent... Daniel Landa je navenek úspěšným mužem, v jehož práci se snoubí mnoho uměleckých profesí tvořících harmonický celek. Výsledkem je spousta písničkových hitů, několik ...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Pro herce je největší trest, když nehraje, anebo hraje málo a malé role, říká Naděžda Chroboková-Tomicová

nadezda perexFilmové, respektive televizní publikum, si ji může pamatovat z filmu Nuda v Brně nebo nejnověji ze snímku Rudý kapitán, ze seriálů Strážci duší a Ordinace v Růžové zahradě. Avšak mnohem výrazněji na sebe Naděžda Chroboková-Tomicová upozornila nejednoznačnou pos...


Literatura

Punisher opět tvrdě nakopává zadky

punisher muz z kamene 200MAX série Punishera pokračuje sedmým komiksem nazvaným Muž z kamene. Tentokrát se Frank Castle vydává až do Afghánistánu, kde svede souboj se zákeřným ruským parchante...

Divadlo

Libor Vaculík režíruje českou verzi slavného francouzského muzikálu Romeo a Julie

romeo julie 200Česká verze francouzského muzikálu Romeo a Julie z pera Gérarda Presgurvice bude v prvním muzikálem, který bude koncem září uveden v multifunkčním sále Forum Karlín v Praze.  Muzikál režíruje Libor Vaculík, který je v tomto případě součas...

Film

Jak pokračuje legenda Zprávaře

zpravar 200Film Zprávař 2 – Legenda pokračuje, je pokračování kariéry hlasatele zpráv a je konečně tady. Stylová, a přitom nechutná komedie s pevnými prsy a zadky, je přitom dojemná až k pláči.