Fotím moc ráda a téměř všechno. Je to pro mě relax a koníček zároveň, říká Jana Zaorálková

Fotím moc ráda a téměř všechno. Je to pro mě relax a koníček zároveň, říká Jana Zaorálková

jana200Aktuální výstava fotografky Jany Zaorálkové nese název PRÁZDNINOVÝ PEL-MEL a můžete ji v těchto dnech vidět ve foyer Domu kultury v Kroměříži. Prostějovská autorka představuje barevné fotografie z poslední doby, přičemž se prezentuje snímky z přírody nebo „městské“ záběry, kde vystihuje různá prostějovská či pražská zákoutí. Nechybějí ani portréty známých a slavných osobností. Její kroměřížská výstava potrvá do konce července.

Co všechno prezentujete na vaší kroměřížské foto výstavě? Je to skutečně pel-mel z poslední doby?

Ano, je tam ode všeho něco. Jsou tam fotky přírody, zvířat, krajina i portréty. Nemohla jsem se rozhodnout, co tam dát a co ne, tak jsem udělala výběr toho, co by se mohlo lidem líbit...Prostě takový můj pel-mel z poslední doby. Snad si tam každý najde to svoje. A když ne, tak třeba příště…

Co vy sama nejradši fotíte?

Fotím ráda všechno, ale nejradši a taky nejčastěji asi přírodu a její faunu, zvlášť při mých oblíbených procházkách po okolí. Nejkrásnější období na focení je pro mě jaro a podzim, kdy příroda krásně hraje barvami. Zajímavé je ale pro mě i třeba focení koncertů či jiných kulturních akcí, kde se člověk snaží zachytit atmosféru, která tam panuje. Teď je čas festivalů a letních koncertů, a tak snad se mi poštěstí zase něco nafotit.

jana foto1

Je fakt, že bez fotoaparátu nedáte ani ránu?

Pokud to jen trochu jde, tak beru fotoaparát samozřejmě s sebou. Člověk nikdy neví, že? A pokud u sebe nemám fotoaparát a chci si něco vyfotit, použiji mobil. V dnešní době už je naštěstí focení mobilem běžná věc a leckdy člověk už ani nerozezná, co je focené mobilem a co fotoaparátem. Doba šla v tomto hodně dopředu, což je dobře.

Je vidno, že máte rád i kulturu, o čemž svědčí fotografie známých osobností...

Ano, kulturu miluji... Už od malička jsem strašně ráda navštěvovala kino nebo dětská divadelní či loutková představení. A i teď si ráda zajdu s přáteli za kulturou buď zde v Prostějově nebo jedu do Švandova divadla v Praze, kde to mám moc ráda. V minulosti jsem často fotila v Praze na akcích typu Český Slavík, TÝTÝ atd. - tam člověk samozřejmě potkal spoustu zajímavých a známých osobností jako byli například Karel Gott, Libuška Šafránková, Josef Abrhám, Stella Zázvorková nebo představitelka filmové Nastěnky Natalja Sedych...

V současnosti fotím na různých akcích často filmové a seriálové herce a herečky. Ale úplně nejradši fotím Petru Hřebíčkovou. Kromě toho, že je to skvělá (a moje nejoblíbenější) herečka, zpěvačka a i malířka, je také skvělý člověk, empatická a navíc s velkým smyslem pro humor. Setkání s ní je pro mě vždy velmi milé, inspirující a motivující.

jana foto2

Kdy jste se začala zabývat focením a co vám tato vášeň či záliba přináší? Jak na vaše fotografie reagují vaše rodina, přátelé a známí?

Ve dvanácti letech jsem od táty dostala svůj první fotoaparát zn. SOKOL, který mám schovaný dodnes a tím se vlastně začala moje láska k fotografování. Fotím moc ráda a téměř všechno. Je to pro mě relax a koníček zároveň. Rodině a většině přátel se moje fotky líbí a fandí mi v tom. Ale určitě se najdou i tací, kteří mají na moje fotky odlišný názor, což je taky dobře, protože to člověka nutí snažit se to dělat ještě jinak a třeba i líp.

Už víte, o čem bude vaše další výstava?

Myslím, že na to je ještě dost brzy... Uvidíme, co čas přinese.

jana foto3

Zdroj foto: archiv


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Jak Jana Andresíková spadla z koštěte…

Jana Andresikova 200Herečka Jana Andresíková jako host Toboganu v pyžamu vyprávěla o svých neuvěřitelných karambolech, které ji v životě potkaly. Její zdravotní karta má několik stránek popsaných odshora dolů. Pa...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Miloš Dvořák: Péče o hroby předků vypovídá o kultuře národa

Milos Dvorak perexJsou lidé, kteří po hřbitovech chodí velmi rádi. Milují tu tichou atmosféru. Mezi ně určitě patří divadelník a fotograf Miloš Dvořák, který je také autorem knihy „Malý průvodce po hrobech velkých...


Literatura

O dávném superhrdinovi Karlu IV.

karel iv komiks 200Zdeněk Ležák přichází s další psanou knihou a zároveň i komiksem. Tentokrát se věnuje letošnímu oslavenci Karlu IV. Podtitulem je příznačné označení Pán světa.

...

Divadlo

4 aktéři, 3 verze, 2 manželské páry a 1 nepovedený večírek

3verze perexKaždý z nás si jistě stačil hned několikrát za svůj život položit otázku: „Co by se stalo, kdyby …“ Stačilo by totiž jedno jediné odlišné slůvko či gesto a vývoj celé situace by okamžitě nabral zcela jiné tempo a směr. Pokud vá...

Film

Vyšší princip mravní po woodyallenovsku

iracionalni-muz perexTak jako mnoho lidí každý rok čeká na Vánoce, filmový svět a fanoušci očekávají novinku od Woodyho Allena. Pro rok 2015 slavný režisér nachystal drama ze současnosti a teď si ho díky Magic Boxu můžete doma uložit do své DVD či B...