Fotím moc ráda a téměř všechno. Je to pro mě relax a koníček zároveň, říká Jana Zaorálková

Fotím moc ráda a téměř všechno. Je to pro mě relax a koníček zároveň, říká Jana Zaorálková

jana200Aktuální výstava fotografky Jany Zaorálkové nese název PRÁZDNINOVÝ PEL-MEL a můžete ji v těchto dnech vidět ve foyer Domu kultury v Kroměříži. Prostějovská autorka představuje barevné fotografie z poslední doby, přičemž se prezentuje snímky z přírody nebo „městské“ záběry, kde vystihuje různá prostějovská či pražská zákoutí. Nechybějí ani portréty známých a slavných osobností. Její kroměřížská výstava potrvá do konce července.

Co všechno prezentujete na vaší kroměřížské foto výstavě? Je to skutečně pel-mel z poslední doby?

Ano, je tam ode všeho něco. Jsou tam fotky přírody, zvířat, krajina i portréty. Nemohla jsem se rozhodnout, co tam dát a co ne, tak jsem udělala výběr toho, co by se mohlo lidem líbit...Prostě takový můj pel-mel z poslední doby. Snad si tam každý najde to svoje. A když ne, tak třeba příště…

Co vy sama nejradši fotíte?

Fotím ráda všechno, ale nejradši a taky nejčastěji asi přírodu a její faunu, zvlášť při mých oblíbených procházkách po okolí. Nejkrásnější období na focení je pro mě jaro a podzim, kdy příroda krásně hraje barvami. Zajímavé je ale pro mě i třeba focení koncertů či jiných kulturních akcí, kde se člověk snaží zachytit atmosféru, která tam panuje. Teď je čas festivalů a letních koncertů, a tak snad se mi poštěstí zase něco nafotit.

jana foto1

Je fakt, že bez fotoaparátu nedáte ani ránu?

Pokud to jen trochu jde, tak beru fotoaparát samozřejmě s sebou. Člověk nikdy neví, že? A pokud u sebe nemám fotoaparát a chci si něco vyfotit, použiji mobil. V dnešní době už je naštěstí focení mobilem běžná věc a leckdy člověk už ani nerozezná, co je focené mobilem a co fotoaparátem. Doba šla v tomto hodně dopředu, což je dobře.

Je vidno, že máte rád i kulturu, o čemž svědčí fotografie známých osobností...

Ano, kulturu miluji... Už od malička jsem strašně ráda navštěvovala kino nebo dětská divadelní či loutková představení. A i teď si ráda zajdu s přáteli za kulturou buď zde v Prostějově nebo jedu do Švandova divadla v Praze, kde to mám moc ráda. V minulosti jsem často fotila v Praze na akcích typu Český Slavík, TÝTÝ atd. - tam člověk samozřejmě potkal spoustu zajímavých a známých osobností jako byli například Karel Gott, Libuška Šafránková, Josef Abrhám, Stella Zázvorková nebo představitelka filmové Nastěnky Natalja Sedych...

V současnosti fotím na různých akcích často filmové a seriálové herce a herečky. Ale úplně nejradši fotím Petru Hřebíčkovou. Kromě toho, že je to skvělá (a moje nejoblíbenější) herečka, zpěvačka a i malířka, je také skvělý člověk, empatická a navíc s velkým smyslem pro humor. Setkání s ní je pro mě vždy velmi milé, inspirující a motivující.

jana foto2

Kdy jste se začala zabývat focením a co vám tato vášeň či záliba přináší? Jak na vaše fotografie reagují vaše rodina, přátelé a známí?

Ve dvanácti letech jsem od táty dostala svůj první fotoaparát zn. SOKOL, který mám schovaný dodnes a tím se vlastně začala moje láska k fotografování. Fotím moc ráda a téměř všechno. Je to pro mě relax a koníček zároveň. Rodině a většině přátel se moje fotky líbí a fandí mi v tom. Ale určitě se najdou i tací, kteří mají na moje fotky odlišný názor, což je taky dobře, protože to člověka nutí snažit se to dělat ještě jinak a třeba i líp.

Už víte, o čem bude vaše další výstava?

Myslím, že na to je ještě dost brzy... Uvidíme, co čas přinese.

jana foto3

Zdroj foto: archiv


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Vladimír Socha: „Vyslovení nejdelšího dinosauřího rodového jména Micropachycephalosaurus? To už mi problémy dávno nedělá.“

vladimir socha 200Vladimír Socha je český publicista, pedagog a paleontolog, autor populárně naučné literatury a popularizátor paleontologie i přírodních věd jako takových. Po absolvování přírodovědného gymnázia vystudoval Univerzitu Hradec Králové (20...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Je skvělé, že si školy uvědomují práci svých studentů, kteří se podílejí na kulturním rozvoji města. Rozhovor s Markem Barošem, dramaturgem M-klubu o festivalu Majáles 2016.

baros200Začátkem května, přesně v sobotu 7., se v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí uskuteční pátý ročník studentského festivalu Majáles 2016. Po zkušební vnitřní verzi z loňského roku se tentokrát opět dostane ven. Přibudou nové scény a poprvé se na...


Literatura

Jezevčík Herkules je opět na scéně a má trable

jezevcikovy trable 200Frauke Scheunemannová je německá spisovatelka, která zásobuje knižní trh vyprávěním o jezevčíkovi Herkulovi a také kocouru Winstonovi. Jejím nejnovějším počinem v českém jazyce je třetí kniha s Herkulem s názvem Jezevčíkovy ...

Divadlo

Herec Jan Mazák oslaví životní jubileum

Jan Mazak200Nezaměnitelný hlas a soustředěné herectví – to jsou typické znaky Jana Mazáka, který ve čtvrtek 30. června 2022 oslaví své šedesáté páté narozeniny.

...

Film

Chcete nahlédnout pod pokličku filmařiny?

FAMU 200V nakladatelství AMU vycházejí také knihy, které (nejen začínajícím) filmařům vysvětlují teorii, ale hlavně se obracejí k praktickým záležitostem - třeba k tomu, jak psát scénáře nebo jak nakládat se zvukem. Snadno pochopíme, že základy řemesla se lze na...