Kampaň Moje tělo je moje startuje
Banner

Kampaň Moje tělo je moje startuje

moje telo je moje 200„Teprve ve chvíli, kdy jsem trpěla anorexií, mi můj otec řekl, že mi to sluší”

 

 


„I my muži od dětství bojujeme s předsudky. Média (včetně pornografie) ukazují, že muž má být dominantní, úspěšný, za žádnou cenu nebrečet, být svalnatý, mít pekáč buchet a co největší přirození.”

Hodnocení vzhledu, necitlivé poznámky, posměšky, vtipy, urážky, nevyžádané rady – většina z nás to zažila nebo stále zažívá. Body shaming je ve společnosti jev značně rozšířený, mnoha lidem bolestně zasahuje do životů, dokáže zásadním způsobem poznamenat psychiku.

Crowdfundingová kampaň Moje tělo je moje si klade za cíl téma společensky zviditelnit a jasně artikulovat, že si každý člověk zaslouží respekt - a nikdo nesmí být ponižován nebo šikanován kvůli svému zevnějšku.Zakladatelka projektu Moje tělo je moje, hudebnice a autorka Ridina Ahmedová, začala na jaře 2020 natáčet pro Český rozhlas Radio Wave podcast Sádlo o ženách se zkušeností s body shamingem. Během ročních příprav si vyslechla příběhy, o kterých se běžně nemluví: bolavé výpovědi o tom, jak nám do životů zásadně zasahují komentáře týkající se našich těl.

 

moje telo je moje ridina

Podcast Sádlo vyvolal obrovskou vlnu reakcí, posluchačky i posluchači posílají stovky osobních výpovědí. Body shaming se masivně děje dětem, dospělým ženám a mužům. Je zřejmé, že to, jak svoje tělo sami vnímáme, je zásadně ovlivněno informacemi, které slyšíme od rodiny, partnerů i širšího okolí.

Cílem projektu Moje tělo je moje je upozornit na téma body shamingu jako na škodlivý a částečně normalizovaný fenomén zasluhující jediné - vymýcení. Každý člověk má absolutní právo na úctu a slušné zacházení bez ohledu na to, jak vypadá. „Sympatizujeme s pojmem body neutrality – tělo neoslavujeme ani neponižujeme. Zůstáváme v neutralitě, respektujeme jej a zdržujeme se nevyžádaných rad a komentářů,“ říká k vymezení pojmu Ahmedová.

K čemu bude sloužit částka, kterou kampaň Moje tělo je moje na portálu HitHit vybírá? Například k provozu webu mojetelojemoje.cz sloužícímu ke sdílení příběhů, zkušeností, rad a odborných informací. Moje tělo je moje přinese téma do škol formou besed a workshopů, ve spolupráci s dětskými psychology a terapeuty vytvoří brožuru pro rodiče, opatrovníky a učitele s náměty, jak komunikovat s dětmi o tématech týkajících se těla, proběhnou také livestreamy s odborníky, vznikne podcast #mojetelojemoje. „Ve spolupráci s vydavatelstvím dětské literatury plánujeme vznik knihy Moje tělo je moje a chceme vytvořit venkovní putovní výstavu #mojetelojemoje s fotografiemi a příběhy lidí, kteří body shaming zažili a našli si cestu k sebepřijetí.“ Dodává k plánům Ahmedová.

Je čas na změnu. Není mojí povinností vyhovovat představám druhých lidí. Moje tělo je moje.

Více informací: http://hithit.com/mojetelojemoje
www.mojetelojemoje.cz
www.facebook.com/mojetelojemoje
Podcast Sádlo https://wave.rozhlas.cz/sadlo-8398667


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

David Háva: Bez lásky k dobrému jídlu se tato práce dělat nedá

culi perexU čtení tohoto rozhovoru by se vám měly sbíhat sliny – točí se totiž kolem fotografování jídla. V čem spočívá ten trik, aby výsledný pokrm vypadal k nakousnutí? Dekoruje jídla David Háva ze společnosti Culinairephoto...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Nadační fond Ozvěna pomáhá tam, kde sluchové postižení postavilo bariéru

Ozvena perexPéče o poruchu sluchu v raném dětském věku je boj s časem. Avšak pořízení kvalitních sluchadel představuje pro rodinu velkou finanční zátěž ve výši 50 a více tisíc korun. Nadační fond Ozvěna, který vznikl téměř před pěti lety se záměrem vytvoř...


Literatura

Všechno dopadne jinak: Mechanismy evoluce se nezastaví, budoucnost ale nepředpovíme

Koukolik‘Chtít od vás, abyste tu takhle u čaje konverzačně shrnul svých vlastních padesát let zkušenosti s vývojem poznání lidského mozku je nejspíš drzost povrchní novinářky. Přesto to zkouším,’ říká tazatelka, novinářka Libuše Koubská. Zkusila to a povedlo se.

Divadlo

Zábava, zážitky, emoce. Léto ve Švanďáku nabídne oblíbené komedie i čerstvou novinku, hrát se bude za každého počasí

svandak 200Úspěšné inscenace, které zaručeně pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo divadlo, kde se letos plánuje hrát i o prázdninách. „Léto ve Švanďáku“ potrvá 30 večerů a uskuteční se od 25. června do 10. července a pot...

Film

Šestý ročník filmového festivalu Expediční kamera putuje po ČR a SR, dorazí i do Doks!

EK-perexFilmový festival Expediční kamera odstartoval již 19. února v pražském kině Aero a festival následně putuje do dalších 220 českých a slovenských měst. Slavnostně ukončen bude 1. a 2. dubna v brněnském kině Scala. Na mnoha místech se můžete těšit na dop...