Týden čtení dětem pozve děti i dospělé po celé republice ke společnému čtení. Slavnostní zahájení už za sedm dnů – 1. června!
Kultura21.cz

Týden čtení dětem pozve děti i dospělé po celé republice ke společnému čtení. Slavnostní zahájení už za sedm dnů – 1. června!

tyden cteni detem 200Dvanáctý ročník Týdne čtení dětem, tradiční oslavy literatury a společného čtení, začne slavnostní inaugurací na Den dětí 1. června. Až do 7. června jsou ve městech a obcích po celé republice připraveny desítky akcí, na kterých se bude číst, vyprávět, tvořit, zpívat, hrát a sdílet.

 

Slavnostní inaugurace se uskuteční ve středu 1. června na magickém místě – v historickém sále zámku ve Slavkově u Brna. Hosty a slavkovské školáky přivítá moderátor Lukáš Hejlík. Pozvání na slavkovský zámek přijaly herečka Kamila Janovičová, známá z pohádky Tajemství staré bambitky, a Alena Mornštajnová. Nejčtenější česká spisovatelka se společností Celé Česko čte dětem spolupracovala také na sbírce povídek Kapuce od mikiny, která bude během zahájení rovněž představena. Součástí programu je hra z oblíbeného projektu ListoVání. O hudební doprovod se postará skladatel a klavírista Zdeněk Král se svou kapelou U tebe. Po skončení akce každý školák dostane knihu – dárek od nakladatelství Albatros, Jota, Grada, Host, Portál a společnosti Knihcentrum.

tyden cteni detem 1

„Fandím projektu Celé Česko čte dětem," říká Zdeněk Král, skladatel a klavírista. „Mě rodiče ke čtení nevedli, ale tím, že četli sami, mě ke čtení inspirovali. Jednou o prázdninách jsme si dali s bratrem challenge, že přečteme každý co nejvíc knih. Za dva měsíce prázdnin jsem jich přečetl dvacet. Čtení a vycházení zajímavých knih není samozřejmost. Musíme si vážit, že tu možnost máme. Kniha nejen svou vůní, ale také obsahem má své kouzlo, které si nesmíme nechat v životě ujít," dodává Zdeněk Král.

Jednou z účastnic slavnostního zahájení Týdne čtení dětem bude také herečka Kamila Janovičová, kterou děti znají především jako Aničku z pohádky Tajemství staré bambitky. „Patřím mezi ty šťastné děti, kterým bylo v dětství čteno. I později, když jsem už uměla číst, jsem stejně chodila za sestrou, ať mi čte do noci Harryho Pottera. Byl to náš čas, který už nám nikdo nevezme. Celé Česko čte dětem už dlouho znám a vždycky jsem jim fandila. Pozvání do Slavkova na zahájení Týdne čtení dětem mě proto nadchlo. Jsem moc ráda, že budu moci přijet a sdílet s dalšími nadšenci lásku ke knihám i dětem,” říká Janovičová.

tyden cteni detem2

Týden čtení dětem je každoročním vrcholem celonárodní osvětové kampaně Celé Česko čte dětem. Od 4. května se mohou na webových stránkách společnosti Celé Česko čte dětem zapojit školy, školky, knihovny a další organizace formou jednoduché registrace.

 Kapuce od mikiny

V povídkové knize Kapuce od mikiny se patnáct renomovaných českých spisovatelů (Alena Mornštajnová, Iva Procházková, Arnošt Goldflam, Ivona Březinová, Alena Ježková, Petr Stančík, Petra Soukupová, Ester Stará, Petra Dvořáková, Ondřej Buddeus, Viktorie Hanišová, Jana Šrámková, Klára Smolíková, Zuzana Dostálová a Vratislav Maňák) ponořilo do vesmíru náctiletých a vytvořilo originální povídky na palčivá témata, se kterými mládež rezonuje, ale která mohou být zároveň jistým tabu. Nechybí témata šikany, hendikepů, závislostí, kultu materialismu či předsudků, ale i čestnosti, vnitřní svobody, zodpovědnosti, empatie či laskavosti.

„Sbírka povídek Kapuce od mikiny nevznikla jako receptář správných návodů na život. Vznikla, abychom v nejistotách hledali jistoty," říká Eva Katrušáková, zakladatelka společnosti Celé Česko čte dětem. „Dospívání je čas růstu, překračování hranic, hledání vlastní identity, nacházení vzorů a průvodců. Šťastní jsou ti, kteří nalézají přirozené autority v nejbližším okolí. Tato kniha dobře ví, o kom mluví a ke komu mluví," dodává Eva Katrušáková.

Publikaci připravila obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem a financoval ji Moravskoslezský kraj prostřednictvím projektu OKAP II. (Odborné a kariérové a polytechnické vzdělávání). Kniha je zatím neprodejná. Bude k dispozici žákům a studentům škol v Moravskoslezském kraji.

tyden cteni detem 3

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem je nezisková organizace a celostátní osvětová kampaň, jejímž hlavním posláním je šířit myšlenku o zásadním vlivu předčítání dětem na jejich emoční rozvoj. Celé Česko čte dětem se na konci roku 2017 stalo Neziskovkou roku 2017 ve své kategorii, v roce 2018 natočilo svůj v pořadí již třetí důležitý TV spot Kontrasty. V roce 2020 spatřila světlo světa první písnička pro společnost s názvem Budu jejich ochráncem, kterou zadarmo nazpívali různí interpreti z Moravskoslezského kraje. Kampaň neříká „Jdi a čti si!", ale „Pojď, budu Ti číst." Je o společném sdílení času, prostoru a emocí.

tyden cteni detem plakat

Zdroj foto: Martin Podzorný

Více informací: http://celeceskoctedetem.cz/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Loutky v nemocnici oslaví patnáctiny knihou Můžeme dál?


Loutky v nemocniciPraha 16. prosince 2020 – Patnáct let klepou členové souboru Loutky v nemocnici na dveře pokojů v nemocnicích, léčebnách a hospicech, aby dětem i seniorům nabídli výlet do světa fantazie, příběhy, slova a úsměvy, které ...


Literatura

Moje máma Jana Brejchová - báječná kniha, jejíž autorkou je Tereza Brodská

brejchova 200Množství předtím nepublikovaných a unikátních fotografií, ale hlavně zajímavé povídání české herečky Jany Brejchové, které v průběhu let zaznamenala její dcera Tereza Brodská, přináší tato báječná kniha. Je v ní i celá kariéra slavné herečky, a...

Divadlo

Novým rektorem JAMU bude MgA. Petr Michálek

jamu michalek 200Novým rektorem Janáčkovy akademie múzických umění byl při dnešním zasedání zdejšího akademického senátu zvolený Mg.A. Petr Michálek, který se této vrcholné akademické funkce ujme počátkem února 2022.

...

Film

Želvy Ninja všechny naporcují

Zelvy Ninja 200Film Želvy Ninja (2014) navazuje na nekonečnou sérii filmů a seriálů o zmutovaných zvířatech, která mají tělo i mysl podobnou člověku. Reportérka April O'Neilová (Megan Fox) jim je na stopě, ale je s jejich osudy spojená víc, než si myslí....