Drogy v dobách totality. Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu

Drogy v dobách totality. Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu

Tisk

Drogy v dobách totalitySkvělá odborná, ale přesto velmi čtivá a zajímavá, publikace o drogové problematice nazvaná Drogy v dobách totality by určitě neměla chybět ve vaší knihovně. Obzvláště pokud se zajímáte o dějiny, kulturní antropologii a celospolečenské otázky, případně pokud pracujete v sociálních službách a s drogově závislými. Je dobré mít informace o počátcích narkomanie u nás, o působení jednotlivých látek a možná vás bude šokovat, jakým způsobem byly drogy zneužívány v době nacistické okupace nebo za totality. Knihu vydalo nakladatelství Academia a jejími autory jsou nejen kulturní antropolog a historik, ale také policista.

Doc. PhDr. Miroslav Nožina Ph.D. je sociální antropolog a historik, který se dlouhodobě věnuje výzkumu drogové problematiky, si pro vznik této publikace přizval na pomoc policistu a policejního historika mjr. v. v., Bc. Miloše Vaněčka, který pracoval v Národní protidrogové centrále. Oba tak vytvořili na informace bohatou knihu o drogách, která je opravdu velice zajímavá. Dozvíte se, které umělecké osobnosti za první republiky braly drogy, jaká nařízení ohledně drog panovala napříč časem, jakým způsobem se drogy zneužívaly a zkoumaly v době nacistické okupace, jaké kruté experimenty se prováděly na vězních koncentračních táborů nebo jak se drogy zneužívaly v dobách totality na politických vězních. Také třeba jakým způsobem se drogy pašovaly v 80. letech, jak k potírání narkomanie a řešení drogové problematiky přistupovali soudruzi za socialismu, jaké drogy se tehdy u nás braly a jak se vlastně společnost dozvídala o jejich riziku. Nechybí spousta zajímavých případů a kazuistik, zaznamenaných vzpomínek, bohatá barevná obrazová příloha.

Knížku považuji za velice dobře a komplexně zpracovanou, není jí co vytknout a vřele doporučuji všem zájemcům! Určitě jsem ji i ráda použila jako zdroj při psaní článku na téma týkající se dějin drogové závislosti.

Anotace:

Kniha komplexně zpracovává drogový problém v Československu od roku 1938 do roku 1989, kdy u nás byly u moci totalitní režimy – vláda Protektorátu Čechy a Morava, kontrolovaná německými okupanty, a poté komunistický režim. Publikace je rozdělena do tematických bloků obsahujících nástin mezinárodní situace a poté rozbor stavu v Československu. Hlavními tématy jsou využívání drog tajnými službami a armádou, lékařský výzkum psychoaktivních látek, nelegální produkce a distribuce drog, drogové subkultury a konzumace drog, legislativní rámce drogového problému, práce bezpečnostních složek, léčba drogových závislostí a prevence toxikomanie. Cílem publikace je přispět k prohloubení informovanosti o problému zneužívání drog a k formování protidrogové politiky v České republice.

Drogy v dobách totality

Název: Drogy v dobách totality
Autor: Miroslav Nožina, Miloš Vaněček
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2024
Počet stran: 588
Hodnocení: 98%

https://www.academiaknihy.cz/kniha/drogy-v-dobach-totality-drogovy-problem-v-ceskoslovensku-za-nemecke-okupace-a-komunismu/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Milujeme hrát živě, říká Petr Harmáček, kapelník skupiny Top Dream Company

To dream perexPrakticky deset let působí na scéně funky soulová formace Top Dream Company, kterou od letoška můžeme vidět (a slyšet) v televizním pořadu Zpívá celá rodina. Tam nejen doprovází všechny soutěžící, ale současně prezentuje svou nezaměniteln...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Hvězdy popmusic s nejstarším orchestrem v Evropě roztančili Kongresové centrum Praha. Pořadatelé už oznámili Vánoční galakoncert

Gala200Hvězdy české popmusic Tereza Mašková, Ondřej Ruml a Václav Noid Bárta rozezpívalia doslova roztančili Kongresový sál Kongresového centra Praha. V rámci Galakoncertu Orchestru Karla Vlacha – Pocta legendám spolu s moderátorkou večera Adélou Gondíkovou zvedli...


Literatura

Nakladatelství se představuje: Blinkr


100naklNa českém trhu se čtenáři setkávají s celou řadou nakladatelských značek. Některé z nich vám nyní přiblížíme v seriálu o českých nakladatelstvích – takto se nám představují, takto vidí své profily, takový je jejich záměr. Myslíme si, že vám, našim č...

Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

Krvavý boj za skotskou svobodu

statecne srdceTěžký historický film Statečné srdce (1995) ztvárňuje něco, co je v období každé krize velmi aktuální. I když zabíjet není právě nejlepší řešení, můžeme se podívat, jak se daly řešit podobné problémy kdysi dávno.

...