Projekty soutěží o Ekologického oskara – už poosmé

Projekty soutěží o Ekologického oskara – už poosmé

Tisk

oskar 200V Praze byly představeny nominované projekty 8. ročníku soutěže Ekologický oskar. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo téměř tři sta projektů. Odborná porota vybírala dva nejlepší projekty, zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v pěti základních kategoriích - Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba.Kategorie Obec
Litoměřice šetří energie nezávisle na rozpočtu města
Město Litoměřice dokázalo motivovat své organizace, zaměstnance i občany k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů. Prostřednictvím Fondu úspor energie město optimalizovalo nákup energie, nebo zprovoznilo fotovoltaické elektrárny na svých objektech. Kroky a opatření k úspoře energií navíc financuje z již dosažených úspor.
Energetické úspory zvýšily zaměstnanost v obci Haňovice
Obci Haňovice na Hané se podařilo snížit množství spotřebované energie, odstranit černé skládky i vyměnit veřejné osvětlení. V přípravě je projekt skleníků pro pěstování zeleniny, který přinese až 35 nových pracovních míst.
Kategorie Firma
Energeticky soběstačný hotel s farmou
Ve středočeské obci Choťovice je hotel s farmou, který je  energeticky soběstačný. Hotel je  ukázkou firemního provozu, který funguje na bázi uzavřeného koloběhu; veškerou energii, živočišné produkty i odpad dokáže nejen sám produkovat, ale také spotřebovat.
České posuvné dveře pro pasivní domy získaly prestižní certifikát
Český výrobce oken a dveří SLAVONA vyrábí posuvné dveře pro pasivní stavby, které osloví nejen svým minimalistickým designem, ale také úspornými vlastnostmi.
Kategorie Kutil
Vlastnoručně vyrobené ekologické dopravní prostředky
Jaromír März projel Šumavu na elektrokoloběžce, kterou si sám sestrojil. Ve své dílně postavil také solární automobil a elektrocentrálu na dřevoplyn. Všechny stroje vyrábí velmi jednoduše a s minimálními náklady.
Technické hračky pro děti
Jiří Toman z Národního technického muzea vymyslel koncept, kdy děti ze základních a středních škol rozvíjejí technické myšlení. Se svými modely pak jejich tvůrci soutěží v různých disciplínách.
Kategorie Mládež
Putovní expozice Dětské experimentárium radí, jak bydlet zdravě
Zážitkové experimentárium s názvem Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě ukazuje dětem i dospělým, jak se staví energeticky úsporný dům.
Ekotým základoškoláků ze Zbiroha chrání přírodu a šetří energie
Žáci základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu dokazují, že velké věci může člověk udělat již v raném věku. Jejich Ekotým je unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody a úsporu energií, ale také tím, že si jeho členové sami získávají finance na svou činnost.
Kategorie Stavba
Secesní vila v téměř pasivním standardu
Secesní vilu v Poděbradech se podařilo přestavět v moderní polyfunkční dům, aniž by ztratila svůj půvab z roku 1907. Lidé mohou navštívit tělocvičnu, kavárnu, nebo bydlet v prostorách z počátku minulého století. Historická budova navíc funguje podle principů pasivního domu.                                                                                                                                                                 Dům nad vodopádem v historickém centru města Telč
Budova stojí na betonových sloupech nad vodou. Dřevostavba stojí na hranici historického jádra UNESCO přímo pod hrází rybníka.

oskar2

Slavnostní finále soutěže proběhne na podzim v Praze. Soutěž Ekologický oskar je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 1500 projektů.

oskar3

(Foto: EON, www.ekologickyoskar.cz)


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Kamenický Šenov

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Autorské čtení s Kulturou21. Aby se o vašich knihách víc vědělo

AC K21Internetový magazín Kultura21 oslovuje knižní autory a poskytuje jim prostor, aby představili svou tvorbu veřejnosti prostřednictvím autorského čtení. Ať už píšete prózu, poezii, detektivky, milostné romány či naučnou literaturu, můžete se zúčastnit. Pravid...


Literatura

Depresivní mrzutý advokát a beznadějný případ – detektivní román Nevědomý svědek

nevedomy svedekI tak lze charakterizovat román Nevědomý svědek italského spisovatele, soudce a senátora Gianrika Carofiglia. Jeho hlavní hrdina – advokát Guido Guerrieri – neprožívá dobré období. Opustila ho žena ...

Divadlo

Třeskutá komedie podle hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů s písněmi Granta Oldinga

Sam na dva sefy200Když v roce 2011 umělecký ředitel londýnského National Theatre Nicholas Hytner zvažoval, že jeho divadlo mezi záplavou vážných dramat potřebuje nasadit výrazný komediální titul, navrhl jeden z jeho dramaturgů prověřenou klasik...

Film

JAK VNIKNOUT DO OBECNÉ PSYCHOLOGIE

ucebnice obecne psychologie perexAlena Plháková hned na počátku své knihy UČEBNICE OBECNÉ PSYCHOLOGIE píše:  „Přála jsem si dokázat, že pověst obecné psychologie coby nudného předmětu je neoprávněná.“  A podařilo se jí to, neboť její kn...