S prominutím řečeno aneb Žantovského vlky plky

S prominutím řečeno aneb Žantovského vlky plky

Tisk

big s-prominutim-receno-YPw-511835 (2)

Dostala se mi do rukou nová kniha nakladatelství Prostor s názvem S prominutím řečeno od někdejšího velvyslance České republiky Michaela Žantovského. A tak jsem knihu prolistovala a začetla se. Dostavil se známý pocit, že knížka bude na své čtenáře působit kontroverzně. Někoho zcela nadchne, jiný ji možná dokonce i zahodí do kouta. Zjistila jsem, že pan Žantovský je pěkný šprýmař a knížku pojal přinejmenším originálně, což jí dodává určitě velké plus.

Na první pohled kniha o politice a známých osobnostech působí poněkud bulvárně. Je doplněna různými barevnými fotografiemi, které dokreslují tu pravou atmosféru. Michael Žantovský popisuje zcela odlehčeným způsobem zážitky ze svého života po boku dalších významných osobností na české politické scéně, neboť i on sám mezi významné osobnosti bezesporu patří. Vždyť podtitul knihy Můj život mezi slavnými a mocnými mluví za vše a asi nejlépe vystihuje, o čem vlastně kniha je. Po přečtení knížky nakonec možná zjistíte, že nejde až tak o bulvár, ale že vás kniha zábavným způsobem, a jen tak mimochodem, obohatila cennými informacemi z historických, politických, zeměpisných, uměleckých a celospolečenských oblastí.

Michael Žantovský píše ze svého pohledu a nevynechává vlastní osobní životní zážitky, píše s humorem, lehkostí a nadsázkou. Místy uvažujete, jestli to není až moc a jestli to trochu nepřehnal, jestli je to vůbec vtipné, místy se ale upřímně zasmějete. Místy mi to přijde jako taková satira, že si vlastně dělá ze všeho legraci. A zajímavé je, když se snažíte číst i mezi řádky a přemýšlet nad tím, co si autor skutečně myslí, a co tím vším chce říci. Tento ctižádostivý a mentálně bystrý Kozoroh má opravdu za ušima, to se musí nechat. Vystudoval psychologii a v životě se dostal přes politiku opravdu k ledasčemu, navíc jeho literární talent a ambice mu umožnily už vydat několik žánrově různorodých knih, také například překládá z hebrejštiny. Životopis autora si klidně najděte, pokud nevíte, s kým máte co do činění.

Knížka S prominutím řečeno určitě není pro každého, někoho vůbec zajímat nebude. Každopádně si myslím, že stojí za přečtení a leckoho by mohla, řekněme, intelektuálně pozvednout, neboť nesmírně bohatý a bezbřehý intelekt autora, z ní vyloženě stříká.

big s-prominutim-receno-YPw-511835

Název: S prominutím řečeno
Autor: Michael Žantovský
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2023
Počet stran: 336

https://eprostor.com/kniha/s-prominutim-receno


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Vlastimil Horváth je zpátky na hudební scéně!

200rozZpěvák Vlastimil Horváth byl posledních sedm let v ústraní a nyní přichází s novou deskou. Na co se můžeme těšit? Jaké budou texty a co nejvíce změnilo Vlastův život? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru!

...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Open Air program a Divadlo evropských regionů

open air festival (3)Královéhradecké historické centrum ožilo ve dnech 23. až 30. června již po 18 více než 300 divadelními, hudebními a výtvarnými produkcemi. Konal se zde Open Air program, který je již od roku 2000 tradičn...


Literatura

Deník Gréty Kaiserové: Kniha, kterou musíte mít!

gre 200Spisovatelku Kláru Janečkovou asi není potřeba dlouze představovat. Sympatická blondýnka má na svém kontě už devět knih. Ta zatím poslední nese název Deník Gréty Kaiserové. Vyšla v dubnu letošního roku a okamžitě vzbudila...

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Zimní příběh nemá se zimou nic společného

Zimni pribeh 200Film Zimní příběh (2014) je tak trochu mýtický, romantický i poetický. Herci Collin Farrell a nevinná Jessica Brown Findlay v něm prožívají nečekaně zajímavé a originální romantické sit...