Festival SONDA zve dvě události podzimu

Festival SONDA zve dvě události podzimu

Tisk

sonda200Druhý ročník festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí – SONDA 2023 se letos uskuteční ve dvou termínech a dvou akusticky výjimečných lokacích. První událost – představující unikátní projekt The Virtual Vienna Acousmonium – je sitouvána do prostor vodojemů na Žlutém kopci a to v termínu 3.–4. listopadu. Druhá, koncepčně navazující na první ročník, proběhne 11. listopadu jako večer koncertů a performancí v prostorách Hvězdárny a planetária Brno. Vystoupí Richard Skelton, Fausto Mercier, Svetlana Maraš, Church Andrews & Matt Davies, Douglas McCausland a další.

 

Dramaturgie letošního ročníku festivalu SONDA, kterou spoluvytvářejí Jan Lichý a Jiří Suchánek, nabízí dobrodružnou cestu, odhalující publiku nová teritoria zvukových krajin experimentální a elektroakustické hudby, live electronics, audiovizuálních performancí i sound artu a objevuje v nich nečekaná a podmanivá zákoutí. Představuje práce umělců, kteří ve své tvorbě netradičním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Kromě uvedení mezinárodně etablovaných hudebníků poskytuje SONDA prostor i pro prezentaci nastupující generace multimediálních, světelných a zvukových umělců pocházející z lokální scény. Mnohá díla vznikají speciálně na míru festivalu jako součást ničím neomezené spolupráce napříč různými disciplínami.

Pod kopulí planetária

Program koncertů a audiovizuálních performancí, který se odehraje v sobotu 11. listopadu je situován do prostor Hvězdárny a planetária Brno. Zde se představí v Irsku usazený britský solitér experimentální scény Richard Skelton, jehož naléhavé drony umocněné architekturou planetária slibují silný imerzivní zážitek. Maďarský producent Roland Nagy přiveze pod pseudonymem Fausto Mercier dekonstruovaný postklubový sound doplněný kombinací klasické a celokopulové (fulldome) projekce, zatímco srbská umělkyně a skladatelka Svetlana Maraš nabídne zcela opačný koncept a vtáhne publikum do světa elektroakustické hudby s minimem vizuálních vjemů. Hutnou porci rytmické syntézy rozšířené o živé bicí s audio reaktivní videoprojekcí naservíruje britská dvojice Church Andrews & Matt Davies, a originální (v původním nerozmělněném smyslu slova) vystoupení bude na diváky čekat v podání amerického skladatele a performera Douglase McCauslanda. Ten na festivalu představí novou 4kanálovou AV show Entanglement, ve které pomocí senzorické rukavice ovládá zvukové a vizuální vrstvy.

Festival SONDA je prostorem pro hluboký audiovizuální ponor a experimentální propojení zvuku a obrazu. K tomu je kromě světel využito i celokopulové (fulldome) projekce, kterou Hvězdárna a planetárium Brno nabízí. Program pro vizuální část festivalu na míru vytváří volné seskupení projektu TRYCHTÝŘ. V rámci něj se setkává, diskutuje a improvizuje skupina novomediálních, post-digitálních umělců s cílem vytvořit vizuální práce pro festival. Ty přesahují ústřední lokaci – sál digitária – a ve formě instalací prostupují širší prostor hvězdárny. Novou zvukovou instalaci Reservoár představí v prostorách exploratoria Jiří Suchánek.

Dramaturgové ke koncepci festivalu dodávají: „Tématem druhého ročníku je prorůstání. Jedním z rysů experimentální hudební scény je značná oddělenost živé, postklubové elektroniky a akademické, skladatelské sféry, která vychází z metod zavedených průkopníky elektroakustické hudby jako jsou Pierre Henry, Bernard Parmegiani, Eliane Radique, Daphne Oram, K. H. Stockhausen další. To, že se tak děje, je pochopitelné, ale ne nezbytně nutné. Situace není statická – znalosti a zvukové vzorce se přelévají mezi scénami a ty mají potenciál vzájemně se ovlivňovat a obohacovat. Záměr tuto pomyslnou bariéru strhnout během jednoho večera je pochopitelně naivní, nicméně SONDA usiluje o to učinit tuto hranici alespoň trochu prostupnější a nabídnout divákovi/posluchači inspirativní poslech vedoucí k pochopení rozmanitých tvůrčích přístupů a estetických modelů.“

sonda plakat


Vodojemy na Žlutém kopci rozezní prostorová hudba

Naprosto výjimečnou částí festivalu, který výše zmiňovanému sobotnímu programu předchází, je prostorově-zvukový projekt The Virtual Vienna Acousmonium. Ten proběhne 3. až 4. listopadu v akusticky unikátních prostorách brněnských vodojemů na Žlutém kopci. Vídeňský skladatel akusmatické hudby Thomas Gorbach zde spolu se svým mexickým kolegou a skladatelem Enriquem Mendozou představí světovou premiéru projektu, který kombinuje 26kanálový audiosystém s otevřenými sluchátky. Návštěvníci budou mít příležitost poslechnout si hudbu ze systému, jenž distribuuje zvuk souběžně do 26 reproduktorů a zároveň sluchátek a dohromady vytváří ojedinělé imerzivní zvukové pole umocněné akustikou rozlehlého vodojemu. Jedná se o umělecký výzkumný projekt, který využívá speciální konfiguraci reproduktorů a sluchátek, aby zpochybnil a zároveň rozšířil schopnost akusticko-prostorového vnímání. Díky jedinečnému spojení technologie a zvuku nabídne novou dimenzi poslechového zážitku.

Hudba čtyř autorů je připravena přímo pro tento reprodukční systém a mimo Thomase Gorbache zazní skladby od Annette Vande Gorne, Enrique Mendozy a od vynálezce akusmonia a světového průkopníka prostorové akusmatické hudby Françoise Baylea.

sonda vodojemy 2

Festival SONDA i projekt TRYCHTÝŘ je produkčně i ideově realizován spolkem SVITAVA - transmedia art lab za finanční podpory Statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR.

Partnery události jsou TIC Brno, FaVU VUT, JAMU, GOtoBRNO a Hvězdárna a planetárium Brno.

PROGRAM UDÁLOSTI

11. 11. 2023
SONDA 2023 – Hvězdárna a planetárium Brno

Richard Skelton
Fausto Mercier
Svetlana Maraš
Church Andrews & Matt Davies
Douglas McCausland
Jiří Suchánek
Trychtýř

3.– 4. 11. 2023
SONDA 2023: The Virtual Vienna Acousmonium – vodojemy na Žlutém kopci

Thomas Gorbach
Annette Vande Gorne
Enrique Mendoza
Françoise Bayle

VSTUPENKY V PŘEDPRODEJI – SMS TICKET

11. 11. 2023
SONDA 2023 – Hvězdárna a planetárium Brno

https://www.smsticket.cz/vstupenky/38697-festival-sonda-2023-hvezdarna-a-planetarium-brno-brno

3.– 4. 11. 2023
SONDA 2023: The Virtual Vienna Acousmonium – vodojemy na Žlutém kopci

https://www.smsticket.cz/vstupenky/38761-sonda-the-virtual-vienna-acousmonium-vodojemy-na-zlutem-kopci-brno


SOCIÁLNÍ SÍTĚ

https://www.facebook.com/sondafestival
https://www.instagram.com/sonda_festival


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na jevišti si mohu v bezpečném prostoru prožít spousty příběhů. Obohacuje mě to

archiv Tereza RychláPZpěvu věnuje od dětství a velice brzy ji také okouzlilo divadlo, které se stalo její vášní. „Když se to pak poštěstí, že je divadlo spojené ještě se zpěvem, tak jsem úplně ve svém živlu a zažívám ve své práci obr...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Rozhovory na hraně zítřka varují a znepokojují

obalka-rozhovory-3D-222x296Za výborný počin nakladatelství 65. pole považuji vydání knihy s názvem Rozhovory na hraně zítřka, která představuje názory 18 známých mužských osobností. A nebojte se, ženy dostanou svůj prostor v připravovaném pokrač...


Literatura

Svěží česká jednohubka

POMALA voda 200Jiří Raichl vydal letos v nakladatelství Tofana další knihu, tentokrát příběh zasazený do roku 1927 s názvem Pomalá voda.

 

...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Kultura a totalita IV – Každodennost

Kultura -kino PEREXEditoři Ivan Klimeš a Jan Wiendl v několika posledních letech zahájili vydávání volné řady sborníků, souhrnně nazvaných KULTURA A TOTALITA. Už byly vydány svazky věnované válce, národu a revoluci, nyní v pořadí čtvrtá část je zas...