Šumava Litera letos nabídne téměř sto knižních titulů. Připomene osudy učitelů i železnou oponu

Šumava Litera letos nabídne téměř sto knižních titulů. Připomene osudy učitelů i železnou oponu

Tisk

sumava litera200Jedinečné propojení regionu s literaturou a třemi rozdílnými kulturami. To vše nabídne již 9. ročník festivalu Šumava Litera, který se koná od 13. do 18. listopadu 2023. Akce se dlouhodobě zaměřuje na popularizaci české, německé a hornorakouské literatury s důrazem na obě části Šumavy.

 

Letošní ročník má podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese a objeví se na něm o téměř polovinu víc knižních titulů než loni, z toho 61 českých a 31 německých. „Smyslem festivalu je setkávání lidí z obou částí jednoho regionu a zviditelnění současných literárních děl s vazbou na Šumavu, Bavorský les a Mühlviertel,“ říká programový ředitel festivalu Martin Sichinger. Na programu je řada doprovodných koncertů, výstav, filmových projekcí, setkání s pamětníky nebo přednášek. A zároveň je Šumava Litera příležitostí k objevování krás historického města Vimperk, dějiště festivalu.

Podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese zvolili pořadatelé u příležitosti 100 let od úmrtí českého spisovatele a učitele Karla Klostermanna.

Festival oživuje kulturní a historickou paměť tohoto krásného a v minulosti i drsného regionu,“ vysvětluje Sichinger, vimperský rodák a spisovatel. Dodává, že právě kultura spojuje národy, které v minulosti společné šumavské území obývaly. „Festival chce seznámit veřejnost každý rok s jedním vybraným tématem. Rovněž propojuje, a to na obou stranách hranice, nakladatele, spisovatele, knihkupce, výtvarníky, fotografy, filmaře, hudebníky, pracovníky v muzeích, galeriích a kulturních institucích. Slouží jako platforma i inkubátor budoucí přeshraniční spolupráce,“ doplňuje Sichinger. Zároveň připomíná, že součástí festivalu je celotýdenní program v několika městech a závěrečná sobotní série přednášek a výstav, velký předvánoční knižní trh v hotelu Zlatá hvězda a 18. listopadu slavnostní galavečer s udílením cen v Městském kulturním středisku ve Vimperku.

sumava litera2

Cena Johanna Steinbrenera, vimperského rodáka, se na festivalu udílí ve čtyřech kategoriích: Beletrie a poezie, Populárně naučné publikace, Výtvarné publikace a Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese. Hlavní cena Šumava Litera je pak mezinárodním oceněním za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Hodnocení udílí mezinárodní i česká porota.

Příběhy šumavských chalup, učitelé v legiích i komedie o cestování za železnou oponu

„Návštěvníci se i letos dozví o Šumavě něco nového, například na přednáškách o potulných učitelích nebo o učitelích v legiích. Zároveň načerpají inspiraci k výletům a v neposlední řadě tipy na dobré čtení. Určitě také zaujme komedie českoněmecké režisérky, která sama zažila emigraci, o cestě za železnou oponu,“ zve produkční festivalu Marie Poláčková, podle které panuje na festivalu příjemná rodinná atmosféra. „Pokud to mají zájemci do Vimperka daleko, mohou navštívit na našem webu sekci podcastů. Tam najdou rozhovory se zajímavými hosty minulých ročníků,“ pokračuje Poláčková a doplňuje, že letos poprvé bude festival dvojjazyčný.

Návštěvníci mohou také navštívit výstavy Karel Klostermann a zrod Evropy nebo Bavorsko – šumavští učitelé. „Do Šumavy Litery se se svým programem zapojí i knihovna, která připravila pro školy besedy s podtitulem „Šumava Litera dětem“, na kterých se představí autoři šumavské literatury určené dětem,“ doplňuje Poláčková.

„Za devět let existence jsme vytvořili největší databázi titulů tematicky spjatých se šumavským regionem. Knihovna na webu Šumava Litera shromažďuje aktuálně přes 1000 titulů různých žánrů se šumavskou tematikou. Vyrobili jsme více než 20 epizod šumavského literárního podcastu, který má aktuálně přes 1500 poslechů. Databázi knih, podcastů a záznamů z přednášek na kanálu youtube pravidelně rozšiřujeme, a umožňujeme tak lidem čerpat informace o šumavských tématech,“ uzavírá Martin Sichinger s tím, že festival slouží zároveň jako platforma pro setkávání milovníků Šumavy, kulturních institucí, neziskového sektoru z obou stran hranice nebo i starostů měst a obcí.

sumava litera1

Festival Šumava Litera získal letos poprvé záštitu ministra kultury a stejně jako v minulých letech záštitu 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje Františka Talíře.

HLAVNÍ FESTIVALOVÝ TÝDEN

Pondělí 13. 11.
18.30 Vimperk, MěKS
slavnostní zahájení
vernisáž česko-německé výstavy Učitelé na Šumavě a v Bavorském lese (Šumavský spolek)
Josef Pecka, průvodce po Šumavě, komponovaný pořad Školy na Šumavě

Úterý 14. 11.
17.30 Vimperk, MěKS
Rena Dumont, nominovaná za knihu Mühle, představí svůj film Honza má pech (30 min, české titulky), následně talk show, uvádí Martin Sichinger a beseda s diváky
20.00 Vimperk, MěKS
Heinrich Vierlinger představí svůj film Glas im Wandel der Zeit (90 minut, české titulky), následně beseda s diváky

Středa 15. 11.
10.00 Vimperk, MěKS
Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích pro základní školy a gymnázium
12.00 Čkyně, základní škola
Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích
17.00 Stachy, obecní sál
Miloslav Voldřich – Učitelé na Šumavě – talk show s kronikářem Michalova, uvádí Martin Sichinger
18.00 Vodňany, městská galerie
Josef Pecka, průvodce po Šumavě – komponovaný pořad Školy na Šumavě
19.00 Vimperk, MěK
Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích a talk show s autorem, uvádí Jaroslav Maryška
19.00 Volyně, kino
Heinrich Vierlinger uvede svůj film Glas im Wandel der Zeit (90 minut, české titulky) a Karel Skalický, ředitel Muzea Volyně, představí sklo ze sbírek muzea, uvádí Martin Sichinger

Čtvrtek 16. 11.
18.00 Vimperk, hotel Zlatá Hvězda
Tak jako kdysi – učitelé hrají
koncert šumavských undergroundových kapel – Ďáblovi včelaři, P.N.P., Krwavý koleno, Psychedelická barborka, Umělá hmota a BBP Podzemní orchestr
Pátek 17. 11.
17.00 Vimperk, městská knihovna
(Ne)obyčejný život pana učitele Adolfa Pintíře ve víru událostí 20. století – vernisáž výstavy Angeliky Pintířové a komentovaná prohlídka
18.30 Vimperk, MěKS
Angelika Pintířová o svém otci, šumavském učiteli – talk show, moderuje Martin Sichinger
20.00 Vimperk, MěKS
neformální setkání knihkupců, nakladatelů, spisovatelů, fotografů, porotců a hostů festivalu
SOBOTA – 18. 11. – hlavní festivalový den
Vimperk, Hotel Hvězda
10.00 – 16.00 předvánoční knižní trh
11.00 Jan Lakosil – Šumava jako bojiště studené války
12.00 Jan Fischer – Vzpomínka na Emila Kintzla
13.00 Mikuláš Zvánovec – Menšinové školy v českoněmeckém pohraničí
14.00 Jindřich Špinar a Helmut Wagner – Thomas Galistl a jeho Vlastivědná čítanka
15.00 Heinrich Lippert – Winkelschulen und Wanderlehrer – přednáška o potulných učitelích
16.00 Veronika Faktorová a Michal Hořejší – Karel Klostermann a zrod Evropy – přednáška + komentovaná výstava s autory
Vimperk, MěKS
19.00 Galavečer – vyhlášení a udílení ceny Šumava Litera, ceny Johanna Steinbrenera a dalších ocenění
provází Josef Kudrna, hraje skupina Aprés Vu

Doprovodný program festivalu

Středa 1. 11.
16.00 Vimperk, městská knihovna
Veronika Faktorová a Michal Hořejší – Karel Klostermann a zrod Evropy – vernisáž výstavy a komentovaná prohlídka

Čtvrtek 9. 11.
17.00 Plzeň, Knihovna města Plzně, Polanova síň
Josef Pecka, průvodce po Šumavě, komponovaný pořad Školy na Šumavě

Pátek 10. 11.
19.00 Vimperk, Hotel Zlatá hvězda
Lokálka údolím Volyňky aneb 130 let železnice ve Vimperku – komponovaný večer Stifterova pošumavského železničního spolku

sumava litera3

Kdo je kdo:

Martin Sichinger (1967) se narodil ve Vimperku, kde chodil na gymnázium. V Plzni absolvoval pedagogickou fakultu. Pobýval na malých městech i v zahraničí, nyní žije v Praze. Je ženatý, má tři děti. Živí se jako učitel angličtiny a češtiny. Je programovým ředitelem mezinárodního festivalu Šumava Litera. Za svůj románový debut Cukrový klaun získal roku 2008 Literární cenu Knižního klubu a vítězství si zopakoval i letos s románem Zítra přijde Olah. Vydal šestici románů o svém milovaném Vimpersku: Smrt Krále Šumavy (2011), Duchové Šumavy (2012), Meyrovo sklo (2014), Poslední šumavská pastvina (2016), Kocovina šumavského léta (2018) a Divocí sekáči (2022).

Marie Poláčková (1985) se narodila v Prachaticích. V Praze vystudovala židovská studia na Husitské teologické fakultě. Žila v Praze, Litomyšli a v zahraničí (Polsko, JAR). Několik let vedla Portmoneum – Museum Josefa Váchala a produkčně stála u zrodu kulturního festivalu Litomyšl – lázně ducha. Dnes žije v jižních Brdech, živí se autorským šperkem pod značkou ko-ra-le a provozuje s kamarádkou v Praze na Letné obchod Tvorba Store s výrobky českých designérů. Festivalu Šumava Litera se produkčně věnuje druhým rokem z lásky k Šumavě a literatuře. Spoluorganizuje také festival židovské kultury a malých míst ve Čkyni.
Ráda chodí krajinou, zajímá se o lokální historii a kulturu, setkává se s lidmi u piva a čte.

Akce jsou zdarma přístupné široké veřejnosti.

Zdroj foto: René Volfík, Vojtěch Kohout

Více na www.sumava-litera.cz.


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Nejvíc si odpočinu při dlouhé koupeli ve vaně, říká básník Robert Wudy

robert200Je sympatický a sečtělý, ale také píše básně a organizuje akce v Knihovně na Vinohradech, kde pracuje. Přitom jeho zájmy jsou poměrně široké, což dost možná napoví i následující rozhovor. Má také zajímavé a zvláštní jméno – Robert Wudy. Určitě o něm ješ...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Oblečte se do růžové a vyrazte na luhačovický Avon pochod

avon 200V sobotu 23. května se Luhačovice odějí do růžové barvy – u přehrady se totiž koná Avon pochod bojující proti rakovině prsu. Program začíná už ve dvanáct hodin a  ve 14:00 se slavnostně přestřihne páska a tím odstartuje pochod kolem přehrady. Jde o pří...


Divadlo

Pohádka o stvoření bude plná magie a hravosti

MDZ Pohadka-o-stvoreni200Městské divadlo Zlín připravilo pro své nejmenší diváky zbrusu novou pohádku. Po Pipi dlouhé punčoše a Palečkovi přichází s další českou premiérou, tentokrát v režii Hany Marvanové s názvem Pohádka o stvoření. Nepůjde o bi...

Film

Zůstaly jen atomy věčnosti

atomy 200O krátkých filmech sotva nalezneme nějaké souhrnnější pojednání. Bývají zpravidla spojovány s dokumentární, případně animovanou tvorbou, ale nalezneme mezi nimi i snímky hrané. Když Lucie Česálková své knize Atomy věčnosti vtiskla podtitul Český k...