Nelítostný souboj ve verších se blíží! Na Kampě proběhne kvalifikace na mistrovství republiky ve slam poetry

Nelítostný souboj ve verších se blíží! Na Kampě proběhne kvalifikace na mistrovství republiky ve slam poetry

Tisk

slamposter budejicemcrKaždoroční klání v performativní poezii neboli slam poetry proběhne 31. října ve Studentském klubu Kampa. Vítěze, který bude Jihočeský kraj reprezentovat na celorepublikovém finále, vyberou diváci. Vystoupí deset soutěžících, ale vítěz může být jeden.

 

Slam poetry přezdívané často jako špinavá sestra poezie, je žánr vzniknuvší v osmdesátých letech ve Spojených státech. Zedník Marc Smith měl tehdy dojem, že klasická autorská čtení jsou nudná, a tak vrazil publiku do rukou bodovací sady. Ten básník, který je před mikrofonem oslnil nejvíc, získal nejvíc bodů a stal se vítězem večera.

Uteklo čtyřicet let a na světě je regulérní soutěžní disciplína kombinující poezii a sport. Tohoto kulturně-sportovního hybrida v tuto chvíli definují tři pravidla. Vystupující nesmí používat rekvizity, jejich výstupy musí být autorské a texty nesmí přesahovat tři minuty. Pokud všechna pravidla dodrží a divákům se budou líbit nejvíc, postoupí z krajských kol na celorepublikové finále, kde se budou rvát s ostatními vítězi krajských exhibic o titul mistra republiky a třicet tisíc korun.

Přesně to se stalo v roce 2017 Filipovi Korytovi alias Dr. Filipitchovi. Byl to právě celorepublikový šampionát ve slam poetry, který nastartoval jeho dráhu profesionálního umělce. Filipitch se chytil svojí šance a do dnešních dnů patří k největším celebritám žánru. Právě on také kvalifikaci v Českých Budějovicích bude moderovat – stejně jako později celorepublikové finále.

Na podiu uvidí diváci v onen osudný večer také Šimona Felendu, budějovického rodáka a finalistu MČR z roku 2019. Tento vystudovaný novinář a bohemista v současnosti patří k elitním interpretům slam poetry a jeho cesta umělce nezačala nikde jinde než na kvalifikaci na mistrovství republiky ve slam poetry.

Všem vřele doporučujeme přijďte navštívit 31. října Studentský klub Kampa a zažijte neopakovatelnou atmosféru, kterou umí vytvořit pouze SLAM POETRY!

slamposter budejicemcr-page-001


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavlína Brzáková: Jaké to je být „zapisovatelkou“ Jaroslava Duška

Pavlina Brzakova 200Pavlína Brzáková je velmi zkušená, zcestovalá a nezvykle vystudovaná etnoložka. Šéfredaktorka časopisu Regenerace a dáma s hlubokou znalostí kultur sibiřských kočovných pastevců.  Osud tomu chtěl, že jí redaktorsky a spisovatelsk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Na festival nejen za zábavou: Exkurze k přírodovědcům

prirodovedci 200Už dávno hudební festivaly nejsou jen o muzice. Vedle přidruženého umění v podobě divadla, designu a jiné grafiky či pouťové zábavy, se na open air akcích návštěvníci mohou potkat i s populárně naučnými programy. Rock for People<...


Literatura

Spisovatel. Český erotický román, který se povedl

Spisovatel

Spisovatelka Lucie Salová vydala už svoji druhou knihu pro ženy. Po tématu poporodní deprese, kterému se věnovala ve své první knize nazvané Bez tváře se rozhodla napsat erotický román. Knihu nazvanou Spisovatel vydalo nakladatelství Epocha.

...

Divadlo

Listopadová D21

divadlo 21Divadlo D21 má v posledních dnech skutečně napilno. Blíží se premiéra Gulliverových cest, listopadový program je nabitý a stále roste obliba tohoto koutku divadelní kultury známého i jako divadlo Malé Vinoh...

Film

Rychle, zběsile a tentokrát i smutně

Rychle a zbesile 200Šílenci na kolech jsou zpět. Již sedmý díl populární série Rychle a zběsile vstoupí zanedlouho do českých kin. Stojí za návštěvu nebo jen přežívá díky předchozím dílům?

 

...